Politikai nesutaria dėl TRATC‘o likimo(5)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-07-01 09:53

 Jurbarko vicemeras Saulius Lapėnas visuomenei pateikia grafiką, kuriame matyti, kaip mažėja į sąvartyną patenkančių atliekų kiekis. Jurbarko savivaldybės archyvas

Sunkias dienas išgyvenantis Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) ir vėl laukia politikų sprendimų. Bendrovės valdyba apskrities savivaldybių tarybų paprašė beveik dvigubai didinti į Kaupių sąvartyną patenkančių atliekų tonos sutvarkymo kainą. Tačiau rajonų tarybos šiuo klausimu nesutaria – Pagėgių politikai, kuriems vadovauja TRATC‘o direktoriaus Kęstučio Komskio dėdė, prašymui pritarė, Jurbarkas pasipriešino, o tauragiškiai išvis numojo ranka – liepos mėnesį apskritai tarybos posėdžio nerengs. Mat atostogų metas, be to, šiuo metu itin svarbių rajonui klausimų nesama. Savo ruožtu TRATC‘as skambina pavojaus varpais: tokia bendrovės padėtis, kokia yra dabar, – bankrutuojančios įmonės požymis.

Kainą prašo didinti beveik dvigubai

Pasak TRATC valdybos pirmininkės, Pagėgių savivaldybės administracijos direktorės Dainoros Butvydienės, bendrovės valdyba nusprendė kreiptis į apskrities savivaldybių tarybas prašydama didinti atliekų tonos sutvarkymo kainą. Šiuo metu ši kaina siekia 64,87 Eur. Didinti ją prašoma iki 96,80 Eur. Tokio politikų sprendimo TRATC‘ui prireikė, nes jis nebegali atsiskaityti su kreditoriais – naujas sąvartyno sekcijas pastačiusia bendrove „Kauno tiltai“, vėluojama mokėti atliekų vežėjams, be to, TRATC‘ą spaudžia ir Turto bankas, įpareigotas iš bendrovės išgauti beveik 1 mln. Eur netinkamai panaudotų Europos Sąjungos lėšų. Didinti rinkliavos mokesčio tiesiogiai gyventojams politikai nelinkę, todėl svarstoma bent jau pakelti atliekų tonos sutvarkymo kainą, kad iš rinkliavos sąskaitos, kurioje dabar yra lėšų, TRATC‘as galėtų gauti daugiau.

– Pagėgių savivaldybės taryba šiandien jau patvirtino naują kainą, ketvirtadienį vyksta Jurbarko ir Šilalės tarybų posėdžiai. Matysim, ką nuspręs šių savivaldybių tarybos, – antradienį „Tauragės kurjeriui“ sakė TRATC‘o valdybos pirmininkė D.Butvydienė.

Be tarybų sprendimų – nė iš vietos

TRATC direktorius Kęstutis Komskis tikisi, kad ir kitos savivaldybės pritars šiam TRATC‘o gelbėjimo planui ir naują atliekų tonos sutvarkymo kainą patvirtins. Tačiau vienintelė Tauragės rajono savivaldybės taryba šio klausimo svarstyti neskuba.

– Tauragės taryba posėdį šauks tik rugpjūčio 3 dieną. Matyt, taryba nusprendė atostogauti, – sakė K.Komskis.

Kol kas derybos nevyksta ir su Turto banku. Mat koją ir šiuo atveju kiša atostogų metas.

– Kadangi ten irgi daug kas atostogauja, tai derybų klausimas nukeliamas į rugpjūtį. Mes skolos grąžinimo grafiką turime, tačiau Turto bankas nori, kad už skolos grąžinimą laiduotų savivaldybės. Savivaldybės su tuo nesutinka. Nusiuntėme Turto bankui atsakymą, kad šiai dienai mes galim pasirašyti sutartį be laidavimo, nes bus padidinta atliekų tonos sutvarkymo kaina. Jei visos savivaldybės tam pritars, galėsim pradėti grąžinti skolą, – sakė K.Komskis.

K.Komskis atostogauti ketina rugpjūtį.

TRATC: „Tai jau bankrutuojančios įmonės požymis“

Tačiau gelbėti TRATC‘o politikai neskuba. Jurbarko savivaldybės taryba vakar nepritarė atliekų tonos sutvarkymo kainos kėlimui. Šios savivaldybės vicemeras Saulius Lapėnas informavo, kad pagrindinis tokio sprendimo motyvas – neleisti TRATC‘ui nusitaikyti į eilinių gyventojų pinigus. Jo teigimu, TRATC‘o skaičiavimai esantys ne realūs, o orientaciniai, be to, atliekų Kaupių sąvartyne mažėja jau nuo 2013 metų. S.Lapėno teigimu, absurdiškai skamba TRATC‘o pareiškimas taryboms išsiuntinėtame aiškinamajame rašte, kodėl reikia didinti atliekų tonos sutvarkymo kainą: „Bendras atliekų sumažėjimas per šį laikotarpį 7306 tonos ir dėl to negauta apie 394 500 Eur pajamų. Dėl minėtų priežasčių įmonei pradėjo nebepakakti lėšų atsiskaityti su tiekėjais, kreditoriais, išaugo skolos, sumažėjo nuosavas kapitalas ir jis tapo neigiamas, kas jau yra bankrutuojančios įmonės požymis“.

– Koncesijos sutartis įpareigoja savivaldybes padengti visų atliekų surinkimo ir tvarkymo kaštus. Tačiau jei nėra atliekų, tai nebuvo surinkimo ir utilizavimo kaštų. Tai kyla klausimas, ką turi padengti savivaldybės, didindamos atliekų sutvarkymo tarifą? Juk niekas negali reikalauti pinigų už neatliktą darbą ar paslaugas, – įsitikinęs S.Lapėnas.

S.Lapėno nuomone, mokant TRATC‘ui daugiau už atliekų tvarkymą, mokesčių mokėtojų pinigai būtų išmesti į balą.

Gyvena atostogų nuotaikomis

Tauragės rajono savivaldybės taryba TRATC‘o klausimo artimiausiu metu nesvarstys – liepos mėnesį posėdžio nešauks. Paklausta, kodėl politikai taip nusprendė, juk tarybos nariams atostogų nėra, Tauragės rajono savivaldybės mero atstovė spaudai Vytautė Čėsnaitė informavo, kad posėdis liepą neplanuojamas, nes šiuo metu nėra svarstytinų klausimų.

– Pagal reglamentą tarybos posėdis gali įvykti ir kartą į ketvirtį, tad mero sprendimu buvo nuspręsta tarybos posėdžio liepos mėnesį nedaryti, – sakė V.Čėsnaitė.

Atostogauti šiuo metu nusprendė ir Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis. Darbe jo nebus dvi savaites. Pasak mero padėjėjos, rajono vadovo savaitę apskritai nebus Lietuvoje, esą su šeima jis išvyko į kalnus. Savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis atostogauti planuoja rugpjūčio mėnesį.

Ieško pigesnių patalpų

Be atliekų tonos didinimo kainos, TRATC‘o valdyba svarstė ir kitą klausimą – pastarosiomis dienomis baigiasi nuomos sutartis su pastato V.Kudirkos gatvėje savininkais. Paskelbta nauja apklausa. Svarstyta, jei kas nors TRATC‘ui pasiūlytų nuomoti pigiau, įstaiga keltųsi į kitą vietą.

– Tačiau niekas pigiau nesiūlo. Šiuo metu už vieną kvadratinį metrą mokame penkis eurus. Sulaukėme vieno pigesnio pasiūlymo, tačiau patalpos miesto pakraštyje, todėl mums netinka. Greičiausiai liksime senojoje vietoje, tik gal kiek susispausime, kad už nuomą reikėtų mokėti mažiau, – „Tauragės kurjeriui“ sakė K.Komskis.  

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras