Seimo narė Aušrinė Norkienė – už ar prieš lengvatą šildymui? (14)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2016-12-22 07:37

Renaldo Malycho nuotrauka

Nepaisydamas Vyriausybės atstovų prieštaravimų, Seimas balsų dauguma iki kitų metų birželio pratęsė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą centralizuotam šildymui, kuri biudžetui kainuos apie 30 milijonų eurų. Tauragiškių rinkta Seimo narė Aušrinė Norkienė balsuodama šiuo klausimu susilaikė, nors mano, kad lengvatą šildymui reikėjo naikinti. 

Antradienį Seimas po audringų diskusijų priėmė valdančiųjų socialdemokratų pateiktą PVM įstatymo pataisą, kuri numato, kad šio mokesčio lengvatinis tarifas šildymui galioja ne iki 2016 m. gruodžio 31 d., bet iki 2017 m. gegužės 31-osios, t.y. iki baigsis dabartinis šildymo sezonas.

Už tokią pataisą balsavo 96 Seimo nariai, 13 buvo prieš, 13 susilaikė. Už lengvatos pratęsimą balsavo daug valdančiųjų, taip pat nemenka dalis opozicijos atstovų.

Didžiausios Seime Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai balsuodami pasidalijo beveik per pusę – 32 jos nariai balsavo už lengvatos pratęsimą, bet 19 buvo prieš arba susilaikė, tokiu būdu paremdami Vyriausybės vadovo išsakytą neigiamą poziciją šiuo klausimu.

Tauragiškė Seimo narė Aušrinė Norkienė, „Tauragės kurjerio“ paklausta, kokios nuomonės laikosi ir kaip balsavo, sakė, kad sprendimas jau priimtas, taigi kalbėtis apie tai nelabai verta. Vis dėlto vėliau prisipažino balsuodama susilaikiusi, nors esanti įsitikinusi, kad lengvatą reikėjo naikinti.

– Iš tiesų buvau prieš šios socialiai neteisingos PVM lengvatos pratęsimą, nes ja naudojasi ir pasiturintys šalies gyventojai. Reikėjo ryžtis ir atsisakyti tos lengvatos, tai būtų buvę socialiai atsakinga. Juo labiau, kadangi nuo kitų metų didės neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), lengvata priklausys dar daugiau žmonių. Be to, mokestinės lengvatos šildymui pratęsimas iki birželio iš kitų metų biudžeto pareikalaus apie 30–32 milijonų eurų papildomų išlaidų. Problema ta, kad jų nėra iš kur paimti, nes ankstesnioji valdžia į biudžetą šiai lengvatai reikalingų pinigų neįtraukė, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Norkienė.   

Tiesa, vėliau valdantieji nusprendė, kad iki kitų metų biudžeto priėmimo bus pateiktos atitinkamos pataisos, kurios numatys papildomų 30 mln. Eur finansavimą šios lengvatos apmokėjimui – lėšos bus paimtos iš Kelių fondo.

Nauja kompensavimo tvarka Seime esą bus patvirtinta per artimiausią pusmetį, kol dar galios PVM lengvata šildymui. Tokiu atveju naujasis kompensacijų mechanizmas įsigaliotų nuo naujojo šildymo sezono kitąmet rudenį ir savivaldybės būtų pasirengusios jį įgyvendinti.

Šiuo metu lengvatinis PVM šildymui yra 9 %. Bazinis PVM tarifas Lietuvoje yra 21 %. Jei nuo Naujųjų metų šildymui būtų įsigaliojęs bazinis PVM tarifas, centralizuotai tiekiamas šildymas gyventojams būtų brangęs apie 12 %.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras