Įsilaužta į elektroninį mokyklos dienyną(3)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2016-12-19 09:36

Už tokį nusižengimą baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Autorės nuotrauka

Įsibrovus į „Aušros“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojos elektroninį dienyną buvo pakeisti kelių mokinių pažymiai. Vieniems moksleiviams įsibrovėlis pažymius pagerino, kitiems prirašė neigiamų įvertinimų. Mokyklos administracijai labiausiai nerimą kelia ne įsibrovėlio surašyti vienetai, o dienyno saugumas. Įsibrovėlio į mokyklos dienyno sistemą ieško policija. Mokytojai raginami labiau saugoti prisijungimo prie elektroninio dienyno duomenis.  

Vieniems pažymiai pagerinti, kitiems surašyti „kuolai“

Kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorė Snieguolė Bastakienė, apie tai, kad galėjo būti įsibrauta į mokyklos elektroninį dienyną, pamatė dešimtoko mama. Moteris pastebėjo, kad vidutiniškai besimokančio jos sūnaus dienyne įrašyti trys neigiami įvertinimai – vienetai už lietuvių kalbą.

Anot mokyklos direktorės, mokytoja vakare į dienyną surašė pažymius, o kitą dieną jie jau buvo pakeisti. Peržiūrėjus pažymius nuo rugsėjo mėnesio, rasta ir daugiau neatitikimų, daugelis pažymių buvo pagerinti. Direktorės teigimu, įsibrovus į dienyną vienam mokiniui buvo įrašyta pastaba, tačiau kai mokytojai moksleiviams paaiškino, kad už dokumentų klastojimą gresia baudžiamoji atsakomybė, šis įrašas buvo greitai ištrintas. 

S.Bastakienė „Tauragės kurjeriui“ teigė, kad mokyklą labiau suneramino pažymių taisymo faktas, o ne tai, kad buvo įrašyti nauji įvertinimai. Pasak direktorės, naujai įrašyti neadekvatūs įvertinimai buvo greitai pastebėti. Esą gerai, kad daugelis mokytojų pažymius rašosi ir savo užrašuose.

– Mums „Tamo“ dienyno administracija atsiuntė duomenis apie prisijungimus prie šios sistemos. Peržiūrėjus, kas jungėsi prie elektroninio dienyno, kai kurie IP kodai mums pasirodė įtartini. Niekas iš mokyklos darbuotojų su tokiais kodais negalėjo jungtis. Informacija bus perduota policijai. Mokinių pažymius atstatėme, tačiau reikia išsiaiškinti, kas tai padarė, – kalbėjo S.Bastakienė.

Pasak mokyklos vadovės, „Tamo“ rekomenduoja mokytojams dažniau keisti slaptažodžius. Švietimo skyriui apie incidentą mokykla nepranešė, nes mano, kad tai jos vidaus reikalas.

Įsibrauta įvedus mokytojos prisijungimo duomenis

Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas mano, kad prisijungimo prie elektroninio dienyno duomenų tinkamai nesaugojo viena mokyklos mokytoja. 

„Tamo“ grupės e.švietimo produktų plėtros vadovė Malvina  Majauskaitė pranešė, kad „Aušros“ pagrindinė mokykla oficialiu raštu kreipėsi į „Tamo“ dienyno Klientų aptarnavimo skyrių prašydama pateikti informaciją apie visus prisijungimus prie sistemos konkrečiu laikotarpiu. Prašoma informacija mokyklai buvo pateikta.  

– Mūsų techninis skyrius patikrino to laikotarpio sistemos veiksmų žurnalą. Neteisėtų veiksmų, kurie būtų atlikti pažeidžiant dienyno apsaugos priemones, nebuvo nustatyta. Atsakyme-rašte pateikti prisijungimai iš įvairių IP adresų prie mokytojos paskyros buvo atlikti įvedus mokytojo prisijungimo vardą ir slaptažodį, – aiškino M.Majauskaitė.

Pasak M.Majauskaitės, duomenų saugumas „Tamo“ dienyne užtikrinamas itin patikimomis saugumo priemonėmis – duomenys saugomi TIER III saugumo standartus atitinkančiuose duomenų centruose, kas keletą sekundžių išsaugomos duomenų atsarginės kopijos. Esą dažniausiai pasitaiko, kad tretieji asmenys, trumpam gavę priėjimą prie mokytojo kompiuterio mokykloje, sužino kompiuterio naršyklėje išsaugotus prisijungimo prie dienyno duomenis.

– Tokia galimybė atsiranda, kai mokytojas išsaugo prisijungimo vardą ir slaptažodį naršyklėje, kurią naudoja jungdamasis prie dienyno. Išsaugoti prisijungimo duomenis naršyklėje atrodo labai patogu, tačiau tai atveria galimybes neteisėtų ketinimų turintiems asmenims sužinoti konfidencialią mokytojo informaciją ir vėliau jungtis prie dienyno iš bet kokio įrenginio naudojant mokytojo prisijungimo duomenis, – „Tauragės kurjeriui“ tvirtino „Tamo“ atstovė.

Atliekamas tyrimas dėl neteisėto prisijungimo

Tyrimą dėl įsilaužimo į elektroninį dienyną atlieka Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Pasak policijos komisariato atstovės spaudai Rūtos Janavičiūtės, tyrimas pradėtas dėl neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos. Pareigūnai dėl šio įvykio atlieka įvairius ikiteisminio tyrimo veiksmus, aiškinasi aplinkybes. Net ir žinant kito asmens prisijungimo duomenis, tai daryti be jo sutikimo draudžiama ir toks prisijungimas laikomas neteisėtu.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras