TRATC‘as prašo nurašyti milijoninę skolą(14)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-05-30 08:19

Į pasitarimą Seime dėl TRATC‘o finansinės padėties Tauragės savivaldybės atstovai neatvyko

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) Vyriausybės prašo nurašyti jį užgulusią beveik milijono eurų skolą. Gegužės 18-ąją šia intencija Seime surengtas pasitarimas. Konkretaus sprendimo kol kas nepriimta. Turto bankas TRATC‘ui grasina teismu, eilinį kartą užsiminta apie įmonės bankrotą, o TRATC‘o direktoriaus Kęstučio Komskio tėvas parlamentaras Kęstas Komskis visuomenei išplatino pranešimą sakydamas, kad dėl visų šios įstaigos bėdų kalti konservatoriai. Pasitarime Seime Tauragės rajono savivaldybės atstovai nedalyvavo, nors, pasak Kęstučio Komskio, buvo kviesti. 

Tikisi naujų kainų

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras „Tauragės kurjeriui“ ir neprašomas pateikė gegužės 18-ąją Seime surengto posėdžio dėl TRATC‘o finansinės situacijos sprendimo būdų protokolą. Iš protokolo matyti, kad posėdyje dalyvavo TRATC direktorius Kęstutis Komskis, šios įstaigos atstovė Edita Vaitkienė, Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, parlamentarai Darius Petrošius ir Bronius Pauža, valstybės įmonės Turto bankas generalinis direktorius Vaidotas Alesius, aplinkos viceministras Algirdas Genevičius, Šilalės rajono meras Jonas Gudauskas, Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius. Iš Tauragės savivaldybės nesulaukta nieko, nors TRATC direktorius Kęstutis Komskis sako, kad didžiausiai akcininkei – Tauragės savivaldybei apie pasitarimą Seime buvo pranešta.

Kai kurios politikų frazės, nuskambėjusios posėdžio metu, tik patvirtina apie beveik neišsprendžiamą TRATC‘o finansinę padėtį. Kęstutis Komskis politikams aiškino, kad didžiausia jo vadovaujamos įstaigos problema ir esanti 903 tūkst. eurų (be priskaičiuotų delspinigių) skola Turto bankui. 2012 m. liepos 25 d. Europos Komisijos sprendimu buvo sumažintas finansavimas, vykdant 2004–2006 m. ES lėšomis finansuojamą projektą „Tauragės regiono atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas“. ES pritaikytos projektui finansinės korekcijos suma ir yra beveik 903 tūkst. eurų, kurią pagal suderintą grafiką su Turto banku reikia išmokėti per septynerius metus, pradedant jau šių metų liepos 1 diena. Kadangi TRATC balansas nuo 2013 m. neigiamas (šiuo metu – 380 tūkst. eurų), Turto bankas prašo savivaldybių laidavimo, kad šios užtikrintų skolos grąžinimą. Tačiau savivaldybės laidavimo raštų Turto bankui nepateikė. Dėl blogų finansinių rodiklių įmonė negali gauti paskolų vykdyti kitoms būtinoms veikloms: kreiptis paramos dėl finansavimo dujų surinkimo sistemai įrengti, įsigyti rūšiavimo įrenginį sąvartyne, grąžinti skolą bendrovei „Kauno tiltai“, kuri statė sąvartyno III ir IV sekcijas. Kęstutis Komskis išreiškė viltį, kad į naują dvinarės vietinės rinkliavos mokestį bus įtrauktos ir TRATC sąnaudos, kurios padengs visas išlaidas. Šis mokestis, pasak K.Komskio, bus teikiamas savivaldybių taryboms tvirtinti, jis tikisi, kad politikai atsižvelgs į „ekonomiškai pagrįstus skaičiavimus ir patvirtins naujas kainas“.

Savivaldybės nelaiduos

Seimo vicepirmininkas, Kęstučio Komskio tėvas Kęstas Komskis patvirtino, jog iš merų diskusijos supratęs, kad atliekų tvarkymo kaina bus perskaičiuota ir „gali būti, kažkiek kils“.

Posėdyje dalyvavęs Turto banko generalinis direktorius V.Alesius informavo, kad jei savivaldybės už TRATC‘o skolą nelaiduos, o su TRATC‘u Turto bankas pasirašys sutartį, „tai bus trumpalaikis sprendimas“, nes pusę metų TRATC, pasak jo, gal ir galės mokėti po skolos grąžinimo grafike numatytą 1000 eurų sumą, bet nuo 2017 m. sausio mokėjimai jau bus po 12 tūkstančių eurų. „Įmonei nemokant, turėsim nutraukti sutartį ir duosim į teismą“, – sakė V.Alesius.

Šilalės meras J.Gudauskas patikino, kad nei Šilalė, nei Tauragė, nei Pagėgiai jokio laidavimo dėl skolos nesuteiks, esą savivaldybės neturi tam limitų. Tai J.Gudauskui patvirtinęs Tauragės meras Sigitas Mičiulis.

Posėdžio metu ir vėl nuskambėjo pasvarstymai apie galimą TRATC‘o bankrotą.

Pasitarimo rezultatas – su pagalbos prašymu kreiptis į Vyriausybę. Ministrų kabineto bus prašoma nurašyti milijoninę TRATC‘o skolą.

Gelbėjimo plano kol kas neviešina

Iki gegužės 20 dienos TRATC‘o direktorius Kęstutis Komskis įmonės valdybos buvo įpareigotas sudaryti bendrovės gelbėjimo planą ir su konkrečiais skaičiavimais pateikti akcininkams ir valdybai siūlymus, kaip pagerinti įmonės finansinius rodiklius. Toks planas, pasak Kęstučio Komskio, jau parengtas. Jis esą jau pateiktas apskrities savivaldybių administracijų direktoriams.

Prieš keletą dienų pažadėjęs šio dokumento kopiją pateikti „Tauragės kurjerio“ redakcijai, vėliau Kęstutis Komskis persigalvojo ir paskambinęs šių eilučių autorei patikino, kad pasitaręs su savivaldybės administracijos direktoriumi Modestu Petraičiu nusprendė kol kas TRATC‘o planų neviešinti. Esą planas dar gali būti koreguojamas. K.Komskis pažadėjo, kad TRATC‘o gelbėjimo planas visuomenei bus pristatytas gegužės 30 dieną.

Savo ruožtu Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio patarėja Aira Pikčiūnienė po gegužės 18-osios posėdžio Seime išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad „dėl konservatorių Vyriausybės laikais priimtų netinkamų valdininkų sprendimų artimiausiu metu Tauragės apskrities gyventojams už atliekų tvarkymą teks mokėti kone brangiausiai Lietuvoje“. K.Komskis mano, kad teismo sprendimas, įpareigojantis grąžinti milijoninę skolą, „nėra teisingas“, todėl nutarta „kreiptis į Vyriausybę, kad TRATC‘ui neteisingai atitekusi 900 tūkstančių eurų skola būtų laikoma valstybės vidaus skola ir jos netektų dengti gyventojams“.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras