Savivaldybei priklausanti griuvena bjauroja miesto veidą(4)

Virginijus JUŠKYS | virginijus@kurjeris.lt

2016-04-19 09:50

Griūvantį J.Tumo-Vaižganto g. 43 namą savivaldybė tikisi sėkmingai parduoti. Autoriaus nuotrauka

Tauragės mieste – daugybė apleistų, kone griūvančių pastatų. Dauguma jų priklauso verslininkams, buvusiems ar dabartiniams politikams, paprastiems fiziniams asmenims. Itin prastos būklės pastatai „puošia“ mūsų miestą daugybę metų, ir niekam dėl to galvos neskauda. Nenuostabu, mat ir kai kuris Tauragės rajono savivaldybei priklausantis nekilnojamasis turtas primena griuvėsius.  

Apsileidėliai toleruojami 

Negi raginsi apsitvarkyti kitus, jei pats esi apsileidęs. Matyt, tokios pozicijos laikosi atsakingi Tauragės rajono savivaldybės specialistai, niekaip nepriverčiantys apleistų, neprižiūrimų statinių savininkus susitvarkyti. Šįkart nelindome į miesto pakraščius, kur tokių pastatų daugiausia. Užsukome į kone per visą miestą besidriekiančią J.Tumo-Vaižganto gatvę. Vien tik trumputėje jos atkarpoje riogso du po truputėlį griūvantys pastatai. Viename jų kažkada (dar sovietmečiu) veikė medžio apdirbimo įmonė, o štai kitame nedideliame medinuke buvo įrengti socialiniai būstai. Socialiniais būstais disponuoja rajono savivaldybė. Sukiužęs, sukrypęs skylėtu stogu praeivių akis „džiuginantis“ namas apleistas seniai. Čia niekas nebegyvena jau penkerius ar šešerius metus. Kas, jei ne rajono valdininkai, visų pirma turėtų rūpintis tvarka ir Tauragės miesto įvaizdžiu? Vien trinkelėmis išgrįstų šaligatvių ir sutvarkytų gatvių nepakanka.

Pažado nugriauti netesėjo

J.Tumo-Vaižganto g. 43 namą buvo žadėta nugriauti. Tokį pažadą viename interviu dar prieš dvejus metus Tauragės kabelinės televizijos žiūrovams buvo davęs tuometis Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus. Deja, ankstesniosios kadencijos valdininkas pažado neištesėjo. Gal tą padaryti galėtų šios kadencijos savivaldybės administracijos direktorius?

Pabandėme su Modestu Petraičiu susisiekti. Deja, tai jau tapo įprasta praktika – direktorius į „Tauragės kurjerio“ redakcijos skambučius eilinį kartą neatsiliepė. O mes taip norėjome administracijos direktoriui surengti nedidelę ekskursiją po Tauragės miestą ir aprodyti jam namus-vaiduoklius.

Savo lėšomis negriaus – nori parduoti

Sulaukėme atsakymo iš rajono savivaldybės mero patarėjo Kęstučio Gabšio. Iš pateikto atsakymo supratome, kad savivaldybė savo lėšomis šio medinuko griauti neketina. Jame rašoma: „Namas, esantis J.Tumo-Vaižganto g. 43, Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2013-08-28 sprendimu Nr.1-799 buvo pripažintas netinkamu (negalimu) naudoti dėl avarinės būklės. Šiuo metu vyksta vertinimo procedūros. Po jų namą ketinama parduoti aukciono būdu. Žemės sklypas prie namo priklauso valstybei“.

O kol bus atliktos visos procedūros, kol namą su sklypu kas nors nupirks, šis savivaldybei priklausantis „nekilnojamasis kultūrinis paveldas“ ir toliau „puoš“ miestą. Gal metus, gal dar ilgiau.

Baudų neskiria – apsiriboja įspėjimais

Tauragės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Šarūnas Graužinis teigia, kad asmenis, nesirūpinančius savo statiniais, bausti galima. Tai, pasak specialisto, nurodo Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas. Kodekso 189 str. 3 d. „Statinių techninės priežiūros taisyklių nesilaikymas“ įpareigoja statinių savininkus rūpintis savo turtu, o asmenims, kurių turimi pastatai kelia pavojų aplinkiniams ar gali griūti, iškart skiriamos baudos. Jų dydis prasideda nuo 289 eurų. Kodeksas nurodo, kad „statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymas taip pat užtraukia baudą“.

Deja, bausti apleistų pastatų savininkų, bent jau Tauragėje, nepraktikuojama. Š.Graužinis patvirtino, kad 2015 metais nė vienam apleisto namo savininkui bauda nebuvo skirta.

– Apsiribojame įspėjimais. Kita vertus, labai sudėtinga rasti tokių statinių savininkus. Bandau jų ieškoti, o jie arba užsienyje, arba apskritai kažkur dingę. Siunčiu jiems registruotus laiškus, deja, atsiliepia vos vienas kitas. Dirbu šiuo klausimu vienas, tad sugaudyti tokius apsileidėlius tikrai sunku, – tikina specialistas.

Jei savivaldybė niekaip nesiryžta skirti baudų verslininkams, kitiems apleistų statinių turėtojams, tai nejau ji skirs baudą sau? Aišku, ne.

Įtraukė į parduodamo nekilnojamojo turto sąrašą

Tauragės rajono savivaldybė neretai rengia aukcionus, kuriuose galima įsigyti jai priklausantį nekilnojamąjį turtą. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Vytauto Navicko, toli gražu ne visi aukcionuose siūlomi objektai sulaukia potencialių pirkėjų susidomėjimo. Nenuostabu, savivaldybė pirkėjams dažniausiai siūlo senas griuvenas, buvusias fermas, sandėlius ir kitokius ne itin patrauklius nekilnojamojo turto objektus. Vis dėlto viliamasi, kad apgriuvęs medinukas J.Tumo-Vaižganto gatvėje sukels susidomėjimą. Sklypas, kuriame stovi šis namas, nors ir nedidelis, tačiau netoli miesto centro. Pageidaujantieji nusipirkti šią griuveną galės tai padaryti artimiausiame savivaldybės organizuojamame aukcione. Namas jau įtrauktas į Viešame aukcione parduodamo Tauragės rajono savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą. Pažymima, kad pastatas avarinis, jo plotas 67,73 kv m.

Kadangi V.Navickas minėjo, kad aukcionai pastaruoju metu vyksta vangokai, nusiuntėme savivaldybės administracijos direktoriui M.Petraičiui klausimą – kas bus daroma su šia griuvena (J.Tumo-Vaižganto g. 43), jei per metus niekas nepanorės jo nupirkti? Ar tuomet jis bus griaunamas, ar ir toliau liks riogsoti? Sulaukėme itin kategoriško atsakymo. Toks klausimas nesvarstytinas ir neaptarinėjamas.

„Savivaldybė tikisi, kad aukcione pastatas bus sėkmingai parduotas. Kalbėti apie kitas prielaidas ir scenarijus nėra prasmės“, – redakcijai atsakė mero patarėjas K.Gabšys.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras