Pagalba maistu ir drabužiais – tik kelio iš skurdo pradžia(1)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2015-09-21 11:54

Savivaldybėje diskutuota apie skurdo mažinimą. Autorės nuotrauka

Apie skurdą pastaruoju metu kalbama daug. Šį reiškinį tyrinėjantys mokslininkai rengia skurdo analizes, studijas. Antradienį Lietuvos „Caritas“ Tauragės savivaldybėje pristatė „Sisteminį skurdo problemos tyrimą Lietuvoje“, kuriuo siekta įvertinti skurdo paplitimą Lietuvoje ir numatyti jo mažinimo galimybes. Tyrimo rezultatai verčia susimąstyti, kad skurdas apima vis didesnę dalį gyventojų, o paties skurdo problemos yra kur kas gilesnės, reikalauja kompleksinio valstybės sprendimo. 

Supažindino su rezultatais 

Pirmiausia pristatyta „Carito“ veikla – papasakota, kas nuveikta per 25-erius metus būnant šalia tų, kam reikia paramos. Tačiau jei anksčiau orientuotasi į pamaitinimą, aprengimą, pabuvimą šalia, tai dabar galimybę gauti maisto ir drabužių turi visi. Dabar svarbiau mokyti žmones, kad jie netaptų socialinės sistemos įkaitais, kad būtų motyvuoti ištrūkti iš skurdo.

Savo veiklą pristatė ir Tauragės „Caritas“.

Skurdo analizę pateikė Lietuvos socialinių tyrimų centro (LSTC) Darbo rinkos tyrimų instituto direktorius profesorius Boguslavas Gruževskis ir Lietuvos „Carito“ atstovai.

Profesorius pabrėžė, kad tik įvertinus skurdo paplitimą Lietuvoje, jo požymius ir ypatybes galima ieškoti skurdo mažinimo priemonių ir galimybių. Tikslo gali būti siekiama turint skurdo ir socialinės atskirties rodiklių analizę bei kiekybinį ir kokybinį skurdo tyrimą.

Naujo požiūrio link 

– Pokalbių apie skurdą esmė – būtinybė formuoti naują požiūrį, naują šio reiškinio suvokimą. Tyrimas – tik įrankis, galintis padėti siekti tikslo. Tik žinant viską apie skurdą galima imtis jį mažinti, – teigė B.Gruževskis.

Skurdas šiais laikais yra visai kitoks – dabar neturinčiųjų apsirengti ir kenčiančiųjų bado kančias rasti sunku. Šių laikų skurstantis žmogus, nors nėra alkanas, turi daugybę kitų problemų ir todėl taip pat atsiduria atskirties taške. Kraštutinis skurdas, kai nuolat stokojama pinigų maistui, yra tik viena jo atšaka. Dirbantieji skurstančiųjų labui turėtų žinoti, kad pagalba maistu ir drabužiais yra tik kelio iš skurdo pradžia. Skurstantiesiems reikia kur kas daugiau. O svarbiausia – vidinės motyvacijos dirbti ir užsidirbti, o skurde gyvenantuems vaikams svarbu suteikti pavyzdį, kad galima gyventi kitaip, ir norą to siekti..

Pasak profesoriaus, gaila, kad mokslininkų pasiūlymų nenori girdėti valstybės vadovai, tačiau daugelį uždavinių rūpinantis socialiai remtinais žmonėmis gali sėkmingai spręsti, ir dažnai jau sprendžia, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės ir vietos savivaldos institucijos.  

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba elektroninėje versijoje.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras