STT žeria priekaištus Tauragės ligoninei (papildyta)(14)

kurjeris.lt inform. | redaktore@kurjeris.lt

2015-08-13 11:41

Tauragės miesto ligoninė

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos specialistai išanalizavo, kaip sveikatos priežiūros įstaigos laikosi įstatymo reikalavimo, draudžiančio vaistų reklamuotojams lankyti medikus pacientų priėmimo metu. Toks Farmacijos įstatyme įtvirtintas draudimas galioja nuo 2011 m. Pylos iš STT kliuvo ir Tauragės medikams. 

Šis draudimas buvo įtvirtintas siekiant užtikrinti pacientų teises tinkamai ir laiku gauti sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat užkirsti kelią galimiems medikų ir farmacininkų korupciniams susitarimams, – praneša STT išplatintame pranešime spaudai.

Tačiau STT vis gauna informacijos, kad ne visose ligoninėse laikomasi šio draudimo. Iš 17 analizuotų gydymo įstaigų STT specialistus labiausiai nustebino padėtis Jurbarko ligoninėje. Šioje ligoninėje yra net patvirtinta tvarka, kuri leidžia vaistų reklamuotojams lankyti gydytoją pacientų priėmimo laiku, jeigu su tuo sutinka pats gydytojas. Tokia tvarka, anot STT, visiškai prieštarauja įstatymo reikalavimams.

Analizuojant, kaip šio draudimo laikomasi Tauragės ligoninėje, ligoninės vadovybė STT informavo, kad nei asmeninių vaistų reklamuotojų susitikimų su gydytojais, nei reklaminių renginių nebuvo. Tačiau kai kurios farmacijos kompanijos STT specialistams pateikė priešingą informaciją – jų darbuotojai, kaip vaistų reklamuotojai, ne kartą lankėsi šioje ligoninėje.

Apie atliktos analizės ir vertinimo rezultatus STT informavo Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą ir Sveikatos apsaugos ministeriją.

Tai, kad farmacininkų ir medikų ryšiai ne visada skaidrūs, STT žinoma. Šiuo metu STT atliekamas didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl galimo stambaus masto papirkimo ir kyšininkavimo. Tiriama nusikalstama korupcinė schema, kurioje dalyvavo vienos farmacijos kompanijos atstovai ir daugiau kaip 100 šalies gydytojų. STT pareigūnai turi duomenų, kad gydytojai už kyšius rekomenduodavo pacientams įsigyti tik tam tikrus brangius produktus. Vien pernai įmonė gydytojų kyšiams galėjo skirti daugiau kaip 0,5 mln. litų (apie 145 000 eurų). Ypač svarbu tai, kad šiuos farmacininkų kyšius medikams netiesiogiai, to net neįtardami, sumokėdavo patys pacientai, nes vaisto kaina būdavo padidinama ir trečdalis visos paciento sumokėtos kainos buvo skirta gydytojams papirkti.

STT atkreipia dėmesį, kad už Farmacijos įstatyme įtvirtinto draudimo nesilaikymą Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba gali skirti baudą, todėl pacientai, pastebėję, kad pažeidžiamos jų teisės ir interesai, turėtų apie tai informuoti šią tarnybą.

Su Tauragės ligoninės vadovu Irmantu Mockumi susisiekti nepavyko. Jo pavaduotojas Danas Masiulionis, paprašytas pakomentuoti paviešintą STT informaciją, sakė, kad vaistų reklamavimas nėra draudžiama veikla. Tai, pasak jo, vyksta gydymo įstaigose ir tai reikalinga administracijai, gydytojams, slaugytojoms – susipažinti su naujais gaminiais, nebūtinai vaistais, neišvykstant į didesnius miestus.

– Rajonų ligoninėse per paskutinius ketverius metus reklaminių renginių sumažėjo, nes reklamavimui taikomos taisyklės, kurias reglamentuoja įstatymas. Įstaigose patvirtintos tvarkos, kaip tai atlikti. Mūsų ligoninėje ketverius metus reklamavimui naudojama informacinė sistema tikrinta Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir pripažinta teisinga. Vaistų gamintojai kartais ignoruoja patvirtintas tvarkas ir vizitus derina telefonu, elektroniniu paštu su administracijos darbuotojais, skyrių vedėjais ir tai nėra įstatymo pažeidimas. STT tyrimo užklausoje buvo klausta, kiek vizitų registruota informacinėje sistemoje per metus. Kadangi registracijų nebuvo, toks atsakymas ir pateiktas, – sakė D.Masiulionis.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras