Mišką valdantys gyventojai mokestį už parduotą medieną ir nenukirstą mišką privalo sumokėti iki liepos 15-osios(1)

2015-07-08 13:36

Redakcijos archyvo nuotrauka

Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad nuo 2015 metų sausio 1-osios įsigaliojo pakeitimai gyventojams, turintiems miško ir jį parduodantiems. Apie mokesčius, susijusius su gautomis už parduotą žaliavinę medieną pajamomis, – interviu su Tauragės AVMI Mokestinių prievolių skyriaus vedėju Rolandu Ivaščenko.

Kas turi mokėti 5 proc. mokestį nuo parduotos žaliavinės medienos?

– Nuo 2015 m. sausio 1 d. pirmą kartą visi miško valdytojai fiziniai asmenys turi sumokėti 5 proc. mokestį į valstybės biudžetą nuo pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną, paruoštą jų valdomuose miškuose, ir už parduotą jų valdomą nenukirstą mišką.

O kaip buvo iki šiol?

– Iki Miškų įstatymo pakeitimo, privalomuosius mokėjimus nuo žaliavinės medienos mokėjo tik miškų valdytojai juridiniai asmenys. To nereikėjo daryti miškų savininkams fiziniams asmenims.

Iki kada gyventojai turi sumokėti šį mokestį už parduotą medieną?

– Gyventojai šį mokestį turi sumokėti ir mokesčių administratoriui pateikti tinkamai užpildytas deklaracijas FR0463 (02 versija), kalendoriniam pusmečiui pasibaigus, iki kito mėnesio, einančio po kalendorinio pusmečio, 15 dienos. Vadinasi, už I pusmetį deklaracija turi būti pateikta ir privalomieji atskaitymai sumokėti iki 2015 m. liepos 15 d., o už II pusmetį – iki 2016 m. sausio 15 d. (Privalomieji atskaitymai nuo žaliavinės medienos ir nenukirsto miško pardavimo pajamų mokami į VMI prie FM biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą įmokos kodu 1001)

Kaip patogiausia pateikti deklaraciją ir sumokėti mokestį?

– Patogiausia privalomųjų atskaitymų nuo žaliavinės medienos ir nenukirsto miško pardavimo pajamų deklaracijas FR0463 miško valdytojai gali pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai per elektroninio deklaravimo sistemą. Deklaracijas taip pat galima pateikti bet kuriai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai arba atsiųsti paštu Valstybinės mokesčių inspekcijos Deklaracijų tvarkymo skyriui (Neravų g., 66257 Druskininkai).

Už kokią parduotą žaliavinę medieną mokestis mokamas?

– Mokestis iš pajamų, gautų už žaliavinę medieną turi būti mokamas, jeigu parduodama:

-malkinė mediena, skirta kurui;

-medžių stiebų pagaminti pjautinieji rąstai, popiermedžiai, tarrąsčiai, malkinė mediena (neskaldytos malkos), plokščių mediena ir kita apvalioji mediena, skirta medienos gaminiams ruošti,

-rąstai ir rąsteliai;

5 proc. mokesčio iš pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną, nereikia mokėti, jeigu pajamos gaunamos pardavus gaminius, pagamintus iš žaliavinės medienos, t. y.:

-skaldytas malkas;

-lentas;

-skiedras biokurui ir kitus iš žaliavinės medienos pagamintus gaminius.

Jeigu įmonė, superkanti žaliavinę medieną, gyventojui išmokėdama pinigus išskaičiavo 15 proc. gyventojų pajamų mokestį, tai nuo kokios sumos turi būti apskaičiuojami 5 proc. mokestis?

– Pavyzdžiui, jeigu fiziniam asmeniui išmokėta suma už nenukirstą mišką – 100 eurų. Juridinis asmuo nusikerta mišką ir sumoka fiziniam asmeniui 85 eurus, kadangi 15 eurų gyventojo pajamų mokesčio už fizinį asmenį juridinis asmuo sumokėjo į VMI sąskaitą, kaip tai numatyta gyventojo pajamų mokesčio įstatyme. Fiziniam asmeniui privalomuosius 5 procentų atskaitymus reikia apskaičiuoti taip pat nuo 100 eurų (nuo sutartos kainos, neatskaičius gyventojo pajamų mokesčio).

Ar mokestį reikia mokėti, jei gyventojas mišką parduoda su visa žeme?

– Parduodant nenukirstą mišką kartu su žeme, laikoma, kad parduodamas nekilnojamasis turtas, t.y. žemė. Todėl mokesčio šiuo atveju mokėti nereikia.

Jei kyla klausimų, visuomet padės Mokesčių informacijos centro specialistai. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras