Balskuose leista burgzti vandens motociklams(3)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2015-06-25 12:49

Iki šiol Balskuose vandens motociklais plaukioti buvo draudžiama, tačiau draudimų paisoma nebuvo. Renaldo Malycho nuotrauka

Ilgai siekę, vandens pramogų mėgėjai ir sportininkai pasiekė savo: nuo liepos 1 d. Balskų tvenkinyje jiems leista vykdyti pratybas bei organizuoti vandens sporto renginius. Iki tol važinėtis vandens motociklais ir kateriais buvo leidžiama ne mažesniuose nei 500 hektarų ploto vandens telkiniuose, o tokių Lietuvoje – tik keletas. Iš pradžių įstatyminei pataisai priešinęsi gamtos mylėtojai šiandien priversti su ja susitaikyti. Jei leidimų važinėtis vandens motociklais Balskų tvenkinyje išdavimas bus itin griežtas ir jei bus skirta tik konkreti vandens zona, kurioje tie leidimai galios, laimingos liks abi pusės. Svarbiausia, kad sportininkai netrukdytų ramiems poilsiautojams ir kuo mažiau žalotų gamtą.

Pataisos siekta ilgai

Prisibelsti iki aplinkos ministro Tauragės vandens pramogų mėgėjai bandė jau keletą metų. Beldėsi ir pavieniui, ir su savivaldybės užnugariu. Išsikovoti pataisą siekė ir Lietuvos vandens motociklininkų asociacija. Tačiau iki šios vasaros atsakymas buvo neigiamas: Tauragėje vandens motociklais važinėtis negalima nė viename vandens telkinyje.

– O juk mūsų krašte jau ketverius metus veikia vienas pirmųjų Lietuvoje Tauragės vandens motociklininkų klubas „Jetski“. Jo įkūrėjas tauragiškis Alvydas Vasiliauskas dalyvauja Baltijos ir Europos vandens motociklininkų čempionatuose. Skina juose prizines vietas, o treniruotis neturi kur. Jam ilgai teko važinėtis iki Šiauliuose esančio Rėkyvos ežero. Vandens motociklininkų mūsų krašte nemažai. Tačiau daugelis atsisakė šio pomėgio dėl draudimų. Kažką reikėjo keisti. Įsigaliojus pataisai tikrai nebus taip, kad po Balskų tvenkinį lakstys kas panorėjęs. Reikės informuoti Šilalės ir Tauragės rajono savivaldybes, gauti leidimus, važinėjamasi bus tik tam tikrame ruože. Poilsiautojų ramybė bus užtikrinta, – teigė vandens pramogų mėgėjams užsimojęs padėti Seimo narys Darius Petrošius.

Anot jo, į vandens motociklus aplinkosaugininkai žiūri itin kritiškai dėl jų techninių ypatybių. Šios transporto priemonės gamtai kelia didesnį pavojų nei, pavyzdžiui, kateriai, nes traukia vandenį į save ir meta lauk.

Draudžiama ir privačiuose tvenkiniuose

Paklaustas, ar turi kokį asmeninį interesą šiuo klausimu, juk prie Balskų tvenkinio Petrošių šeimyna valdo nuosavą sklypą, Seimo narys pabrėžė, kad tikrai ne:

– Taip, Laivybos inspekcijoje esu išklausęs vairavimo kursus, turiu teises, valdau galingą katerį, tačiau jį laikau Šilutėje, prie Kuršių marių, kur leidžiama važinėtis. Tėtis (Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Pranas Petrošius – red.) turi Balskuose valtį su varikliu. Tačiau ir jos dėl laiko stokos nenaudoja.

Pasak D.Petrošiaus, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Stankus, valdantis kelis Keramikos tvenkinius, kėlė klausimą, ar ir privačiuose vandens telkiniuose draudžiama važinėtis vandens motociklais. Jam buvo paaiškinta, kad vienodi aplinkosaugos reikalavimai galioja visuose tvenkiniuose, mažesniuose nei 500 hektarų. Tai patvirtino ir Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio tinklo skyriaus vedėjas Gintautas Sabas, pabrėžęs, kad kontrolę privaloma vykdyti visur.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymas dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 15 d. įsakymo Nr. D1-187 „Dėl aplinkosaugos sąlygų plaukioti vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis patvirtinimo“ pakeitimo priimtas šių metų birželio 1 d. Jame teigiama, kad 281,5 hektaro Tauragės ir Šilalės rajonuose užimančiame Balskų tvenkinyje vandens motociklais leidžiama plaukioti teisės aktų nustatyta tvarka pripažintų nacionalinių sporto (šakos) federacijų organizuojamų ir vykdomų sporto pratybų, sporto renginių arba sporto renginių, kurių organizavimą ir įgyvendinimą šios federacijos koordinuoja, metu, suderinus su Tauragės rajono ir Šilalės rajono savivaldybės administracijomis. Nacionalinės sporto (šakos) federacijos apie šių renginių, pratybų datą, laiką ir vietą turi raštu informuoti Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentą.

Entuziazmu netrykšta

Taigi ar galime tikėtis dar šiemet Balskuose išvysti kokį su vandens motociklų sportu supažindinantį renginį? Iki šiol daugelis vandens motociklus įsivaizduoja tik kaip pramogos priemones, drumsčiančias ramybę poilsiautojams. Į šį klausimą sutiko atsakyti Tauragės vandens motociklų klubo „Jetski“ įkūrėjas, vienas Lietuvos vandens motociklų federacijos (vienija 50–60 šios sporto šakos atstovų) steigėjų, penkerius metus vandens motociklų sportą kultivuojantis Alvydas Vasiliauskas. Vyras džiaugiasi aplinkos ministro įsakymo pataisa, tačiau pabrėžia, kad uždegta šviesa ne tokia jau ir ryški. Dar reikia išsiaiškinti daugybę dalykų, tad artimiausiu metu suorganizuoti kokį nors parodomąjį renginį ar treniruotes – nelabai realu.

– Ilgai laukėm tos pataisos. Dar nesiaiškinau, kokiomis sąlygomis Balskų tvenkinyje galėsiu treniruotis. Supratau, kad bet kada ir bet kur to daryti negalėsiu. Reikės gauti leidimus, važinėtis bus leista tik konkrečioje vietoje. Prašysime, kad ją mums skirtų. Ančių tikrai negaudysime ir poilsiautojams ramybės nedrumsime. Norėtųsi žmonėms parodyti, kas tai per sportas, kiek jėgų jis reikalauja. Gal kokias parodomąsias treniruotes ir suorganizuosime. Matote, čempionato etapo vietos derinamos iš anksto. Suorganizuoti jo Tauragėje šiemet jau nepavyks. O ir vietos reikia tokios, kad būtų 500 metrų pločio ir 500 metrų ilgio. Manau, kažką surengsime kitais metais. Pavyzdžiui, Tauragės miesto dienų proga, – teigė aktyviausias Tauragės krašte vandens motociklininkas.

Čempionate startavo nesitreniravęs

Pasak A.Vasiliausko, šiemet bendro Lietuvos ir Lenkijos čempionato (dalyvauja šešių šalių atstovai) finalą numatyta surengti Telšiuose. Bet ir ten kyla problemų. Prieš startą šiųmečiame čempionate vyras prisipažino nė karto nesitreniravęs. Juk tam reikia skirti nemažai laiko: važiuoti prie Kauno marių (viena iš keturių vietų, kuriose Lietuvoje galima važinėtis vandens motociklais) ar net į Latviją. Vis dėlto treniruočių stygius nesutrukdė neseniai vykusiame Lietuvos ir Lenkijos bendro vandens motociklų čempionato pirmajame etape, galingiausių vandens motociklų klasėje, užimti ketvirtosios vietos, slalomo rungtyje – iškovoti sidabro (bendroje įskaitoje pernai Alvydas liko 2–3-as). Antrasis etapas vyks liepos 3–4 d. Lenkijoje. To paties mėnesio 14–19 d. toje pačioje kaimyninėje šalyje organizuojamas ir Europos čempionatas, kuriame tauragiškis ketina dalyvauti.

– Iš pradžių „Jetski“ vienijo 12 narių (7–8 buvo iš Tauragės). Dėl įvairių draudimų, galiojančių mūsų sportui, liko mažiau. Tiesa, už Tauragę važiuoja ir keturi sportininkai iš kitų miestų. Lietuvoje, be „Jetski“, šiuo metu egzistuoja dar penki vandens motociklų sporto klubai, – sakė vyras. 

Nespėja reaguoti į skundus 

Tai, kad norinčių nelegaliai palakstyti vandens motociklais Tauragėje netrūksta, patikino valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius Vytautas Mockus. Anot jo, pernai Tauragės aplinkos apsaugos agentūra skyrė nuobaudas penkiems nelegaliai vandens motociklais ir kateriais Balskuose ar Keramikos tvenkiniuose besivažinėjusiems asmenims. Skundų būta ir daugiau.

– Atšyla oras, prasideda piniguočių gastrolės. Kuruojame tris rajonus, o esame tik trys inspektoriai. Tiesiog fiziškai nespėjame visų skundų patikrinti. Birželio 13–14 dienomis, savaitgalį, buvo sugauti du nelegaliai Balskų tvenkinyje besivažinėję asmenys. Abu – tauragiškiai. Vienas jų man matytas, turi vilą šalia tvenkinio. Jiems gresia baudos už katerio vairavimą neleistinoje vietoje, jos svyruoja nuo 44 iki 87 eurų, už vandens motociklą – nuo 58 iki 116 eurų. Vienas sugautųjų jau prisistatė į agentūrą, tačiau tik tam, kad iškoneveiktų, pagrasintų. Siųsiu jam šaukimą vėl, – teigė V.Mockus.

Anot specialisto, baudos taikomos ir už vandens apsaugos juostos režimo pažeidimus. Tai yra, transporto priemonių negalima laikyti ir sausumoje, 25 metrų atstumu iki Balskų tvenkinio.

Paklaustas, kaip vertina naująsias aplinkos ministro įsakymo pataisas, jis patikino į jas žiūrintis palankiai, jeigu tik bus tiksliai nurodyta vieta, kurioje vandens motociklininkai galės sportuoti.

– Tai galėtų vykti ties buvusiu Didkiemio karjeru Šilalės rajone. Patogus ten ir priėjimas prie vandens. Ir tvenkinio ruožas plačiausias, – pasiūlė aplinkosaugininkas. – Svarbiausia, kad nepagalvotų visi, turintys vandens motociklus, jog bet kam dabar leidžiama Balskų tvenkinyje važinėtis.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras