Istorinė diena Lietuvos energetinei nepriklausomybei(0)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2014-10-27 07:02

Laivas „Independence" atplaukė į Klaipėdos uostą. LR Prezidentūros nuotrauka

Pirmadienio rytą į Klaipėdos jūrų uostą įplaukė suskystintų dujų laivas suagykla, pavadintas „Independence“ (nepriklausomybė) vardu.

Trijų futbolo aikščių dydžiui prilygstančio laivo ilgis – 294 m, plotis – 46 m, aukštis – 47 m. Šio milžino kelionė iš statybos vietos Pietų Korėjoje truko beveik pusmetį.

Šiandien, 14 val. Klaipėdoje Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminale vyks oficiali laivo „Independence" sutiktuvių ceremonija, kurioje dalyvaus šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos ir Estijos premjerai, daug kitų svečių.

asak Prezidentės, Lietuva įrodė, kad yra pajėgi priimti strateginius sprendimus ir įgyvendinti visam regionui reikšmingus energetinius projektus. SGD terminalas yra svarbus ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos regiono energetiniam saugumui. Šio terminalo pajėgumų užteks visoms Baltijos šalims. Esant būtinybei, Klaipėdos SGD galėtų patenkinti iki 90 proc. Lietuvos, Latvijos ir Estijos dujų poreikio.

Europos Komisijos dujų atsparumo ataskaitoje konstatuojama, kad Klaipėdos SGD terminalas apsaugotų Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojus, jeigu įvyktų dujų tiekimo sutrikimai.

Šio terminalo svarba vertinama visos Europos Sąjungos lygiu. Šių metų gegužės mėnesį Europos Komisijos pristatytoje Europos energetinio saugumo strategijoje Klaipėdos SGD terminalas yra įtrauktas pirmuoju numeriu pagrindinių Europos Sąjungos tiekimo saugumą užtikrinančių infrastruktūros projektų sąraše. 

Iki šiol Lietuva dujas pirko iš vienintelio dujų tiekėjo - rusų monopolininkės „Gazprom". Turint šį terminalą sudaromos sąlygos dujas pirkti iš skirtingų tiekėjų. Dujų pirkimo sutartis jau sudaryta su norvegų įmone „Statoil", taip pat, esant poreikiui Lietuva turi galimybę pirkti dujas iš kitų tiekėjų pasaulinėje rinkoje.

Terminalą sudaro trys pagrindinės dalys: plaukiojantis laivas-talpykla su dujinimo įrenginiu, speciali krantinė, reikalinga laivo švartavimuisi, ir aukšto slėgio dujų vamzdynas, sujungtas su magistraliniu dujotiekiu.

Prezidentė šių metų vasarį Pietų Korėjoje dalyvavo laivo inauguracijoje. Laivą - SGD saugyklą Lietuvai Pietų Korėjoje pastatė norvegų įmonė „Hoegh LNG", bendradarbiaudama su Pietų Korėjos įmone „Hyundai Heavy Industries". Lietuva SGD terminalą „Independence" nuomojasi iš Norvegijos įmonės „Hoegh LNG".

SGD terminalas užtikrins Lietuvos energetinį savarankiškumą ir konkurencingas dujų kainas žmonėms.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras