Ar dėl afrikinio kiaulių maro skelbti ekstremalią situaciją, paaiškės trečiadienį(1)

2014-01-28 10:12

Vakar po pietų nuspręsta, kad galutinį žodį, ar skelbti Lietuvoje ekstremalią situaciją, turi tarti Vyriausybė. Jos sprendimo laukiama trečiadienį. Penktadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo apie Šalčininkų ir Varėnos rajonuose aptiktą afrikinį kiaulių marą. Šios ligos virusas rastas atlikus kritusių šernų mėsos laboratorinius tyrimus. Tauragės apskrities VMVT viršininkas Kęstutis Patašius gyventojus ramina, o medžiotojus ragina aktyviau medžioti šernus.

 – Afrikinis kiaulių maras jau atkeliavo į Lietuvą. Kaip ir tikėtasi, šia liga pirmiausia užsikrėtė laisvai migruojantys žvėrys, t.y. šernai. Virusas aptiktas dviejuose kritusių šernų mėsos mėginiuose, – penktadienį sakė K.Patašius. – Daugiau informacijos apie užsikrėtusius gyvūnus negauta. Nepaisant to, planuojama visoje Lietuvoje, ne tik Varėnos ir Šalčininkų rajonuose, skelbti ekstremalią padėtį. Iš esmė šis paskelbimas nieko nepakeistų. Tik, skirtingai nuo šiuo metu galiojančios tvarkos, kontroliuoti ligą taptų paprasčiau.

Jo teigimu, LR Vyriausybė apsispręsti, ar skelbti Lietuvoje ekstremalią situaciją, turi trečiadienį. Veterinarai tikisi palankaus Vyriausybės sprendimo. Vakar K.Patašius sakė, jog dėl afrikinio kiaulių maro rengiami susitikimai su medžiotojais.

 – Šernų medžioklė – vienas efektyviausių kovos su šia virusine liga būdų. Todėl planuojama šiuos gyvūnus naikinti dar intensyviau nei iki šiol. Tik noriu įspėti, kad bet kurio šerno mėsą būtina ištirti VMVT laboratorijoje, o visas skerdenos atliekas nedelsiant sunaikinti. Medžiotojai negali laikyti namų ūkiuose kiaulių. Kol kas Tauragės rajonui taikomos tik tokios kovos su afrikiniu maru priemonės. Dėl kiaulienos skerdenos kol kas jokių apribojimų nėra, ją galima naudoti be veterinarijos patikrinimo.

Pasak K.Patašiaus, kol kas tauragiškiams baimintis nereikėtų. Kiauliena, parduodama turguje, yra sveika, ją galima pirkti ir vartoti. Veterinarijos viršininkas akcentuoja, kad visų išvardintų saugumo priemonių tikslas vienas – kad maro virusas nepatektų į kiaulių ūkius.

Veterinarai tikina, kad laikantis saugumo reikalavimų fermose gyvulius nuo afrikinio kiaulių maro įmanoma apsaugoti. Jeigu virusas pateks į kiaulides, teks naikinti ištisus ūkius, skersti visas kiaules. Kol kas apie tokias drastiškas afrikinio maro stabdymo priemones Lietuvoje nekalbama.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dar kartą informuoja medžiotojus, kad radus nugaišusį laukinį gyvūną privaloma nedelsiant (ne vėliau kaip per 48 valandas) pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Rastas gyvūnas neturi būti judinamas, kol jo neapžiūrės veterinarijos specialistai ir nebus paimti mėginiai užkrečiamųjų ligų tyrimams. Medžiotojai ir kiaulių laikytojai, pastebėję padidėjusį gyvūnų gaišimą ar radę nugaišusį gyvūną, raginami visuomet elgtis taip, kaip nustačius gyvūnų užkrečiamąją ligą, ir imtis visų būtinų priemonių, kad liga nebūtų išplatinta. Šių priemonių privalu laikytis tol, kol laboratoriniais tyrimais nebus gauta tiksli diagnozė.

Apie Lietuvoje nustatytą afrikinį kiaulių marą informuota Europos Komisija ir kaimyninių šalių veterinarijos tarnybos. VMVT praneša, kad laikinai draudžiamas gyvų kiaulių išvežimas iš nustatytos grėsmės zonos, šernai ir kiaulės intensyviai stebimi.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras