Bendrijos mokesčiai – kaip į kiaurą maišą (4)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-04-09 11:42
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Tauragės miesto 192 vietų garažų eksploatavimo bendrija „Vairas“ nesurenka tiek pinigų, kad užtektų gyventi gražiau. Autorės nuotrauka

Tauragiškis Kleopas Levčenkovas susidomėjo garažų bendrijos, kurioje nuomojasi garažą, finansine veikla. Vyras bando įrodyti, kad bendrijai vadovaujantys asmenys „mausto pensininkus“ ir neteisėtai didina mokesčius. Bendrijos pirmininkas kaltinimus kategoriškai neigia ir pastebi, kad priekaištaujantysis yra pašalinis asmuo, net ne bendrijos narys.

Mokesčiai auga – gerovės nesimato

Į redakciją atskubėjęs teisybės ieškotojas teigė, kad jau kreipėsi pagalbos į Tauragės rajono savivaldybę, nusiuntė laišką ir LR Seimo kontrolieriams.

– Bet dar atėjau ir viešai viską papasakoti. Garažų bendrijos „Vairas“, įsikūrusios Bernotiškės gatvėje, mokesčiai nuolat kyla. Tačiau jokios naudos mes, garažų savininkai ir nuomininkai, negauname. Blogiausia, kad net nežinome, dėl to tie mokesčiai keliami. Pavyzdžiui, prieš 20 metų mokėdavome po 45 litus per metus. Po kelerių metų tą patį mokestį jau ėmė rinkti du kartus per metus. Vėliau mokestis kilo dar labiau: per metus sumokėdavome 150 Lt (už vieną pusmetį 80 Lt, už kitą – 70 Lt). Toks didelis mokesčio šuolis buvo motyvuojamas tuo, kad garažus rengiamasi remontuoti, kad didėja žemės nuomos mokestis. Tačiau, mano žiniomis, kitose Tauragės miesto garažų bendrijose mokestis tuo metu buvo nuo 60 Lt iki 90 Lt. Vienoje jų mokesčiai buvo pakelti tik tada, kai buvo įvesta tvarka: išasfaltuotas įvažiavimas, imtas reguliuoti eismas. Nuo 2013 metų garažų bendrijai „Vairas“ vadovauja naujai išrinktas pirmininkas Raimondas Paulauskas. Sulig jo atėjimu mokestis buvo dar kartą padidintas. Tiesa, šįkart nedaug – 10 Lt. Tai vėlgi siejama su didėjančiu žemės mokesčiu. Kas gali man paaiškinti, kur dingsta visų bendrijos narių surinktas mokestis? Juk iš viso yra 192 garažai. Išeina, kad per metus surenkama 28 800 Lt. Žemės mokestis, dėl kurio keliami bendrijos narių mokesčiai, per metus tesudaro tik 3 885 Lt. Kur likę pinigai? – dėstė į redakciją teisybės ieškoti atėjęs tauragiškis.

Pinigus renka „nusiėmęs kepurę“

Tauragės miesto 192 vietų garažų eksploatavimo bendrijos „Vairas“ pirmininkas R.Paulauskas, išgirdęs klausimo pradžią, iškart nukirto:

– Žinau, žinau. Tas Kleopas ir jo dėstoma „teisybė“ man žinomi. Bėda ta, kad šis žmogus nėra mūsų bendrijos narys. Jis tik nuomojasi garažą. Tiesa, gretimoje garažų bendrijoje jis buvo ne tik savininkas, bet kurį laiką ir pirmininkas. Galbūt todėl žmonės juo linkę tikėti. Tai – blogiausia. Jis pats kalba, ko nėra, ir dar kitus paskui save tempiasi. O juk viskas visiškai ne taip. Kad finansinė bendrijos padėtis prasta – teisybė. Yra 192 garažai, bet laiku mokesčius sumoka tik labai maža dalis jų savininkų. O už sunaudotą elektros energiją juk atsiskaito bendrija. Vadinasi, iš tų pačių pinigų. Dar yra trys naktimis budintys sargai, elektrikas ir pirmininkas. Visiems penkiems bendrijos darbuotojams yra mokami atlyginimai. Vadinasi, reikia mokėti ir mokesčius. Tad atliekamų pinigų ne tik nėra, tenka eiti per garažus ir gaudyti kiekvieną litą kepurę nusiėmus, – vaizdžiai pasakojo garažų bendrijos pirmininkas.

Pasak jo, per mėnesį už sunaudotą elektros energiją bendrija sumoka nuo 400 Lt iki 600 Lt, o iš garažų savininkų tesurenka vos 100 Lt. Pinigų sumokėti už žemės mokestį irgi nepakanka – bendrija jį moka dalimis. Bendrijos pirmininkas, paklaustas, kada čia atsiras tokia tvarka kaip bendrijoje T.Ivanausko gatvėje, tik liūdnai atsiduso:

– Mes nesutaupome net sargų patalpoms suremontuoti. Žinoma, norėtųsi, kad tvarka būtų kitokia, bet viskas priklauso nuo pinigų. Juk visi žinome, kiek lėšų reikia bet kokiam didesniam darbui atlikti.

Užsibrėžė „išpešti“ tiesą

K.Levčenkovas kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorių ir prašė „suteikti informaciją apie garažų bendrijos „Vairas“ valstybinės žemės nuomos mokesčio mokėjimą per 5 praėjusius metus. Iki 2013 m. I pusmečio garažų bendrijai vadovavo (...), kuris nuo bendrijos narių slėpė mokamas valstybinės žemės nuomos mokesčio sumas. Bendrijos skelbimų lentoje viešai nebuvo skelbiama informacija, o bendrijos narių susirinkime nerišliai buvo skelbiami visai nesusiję klausimai. 2013 m. II pusmetyje perrinktas naujas garažų bendrijos pirmininkas žemės mokestį padidino 10 Lt. Manome, kad buvęs pirmininkas įtakoja jį užsiimti klastotėmis. (...) Buvęs pirmininkas nepranešė, kur likę pinigai yra nusėdę ir kam jie buvo naudojami“, – rašoma prašyme, po kuriuo pasirašė 18 asmenų.

Kreipdamasis į LR Seimo kontrolieriaus įstaigą, K.Levčenkovas situaciją aiškinasi asmeniškai. Prašydamas įvertinti situaciją, tauragiškis pastebi: „Susidaro vaizdas, kad A.J. bendrijos pinigus laikė banke kaip terminuotą indėlį, o tai leidžia daryti išvadą, jog tai „Ostapo Benderio“ suredaguota veikla“.

Atsakymai netenkino

Į K.Levčenkovo ir 18-os prašymą pasirašiusiųjų užduotą klausimą Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus neatsakė.

„Tauragės rajono savivaldybės administracija be asmens sutikimo negali teikti informacijos apie to asmens mokamus mokesčius. (...) turėtumėte kreiptis į šią bendriją arba gauti jos sutikimą dėl šios informacijos pateikimo“, – rašo A.Mosėjus.

LR Seimo kontrolierius Raimondas Šukys irgi nepaguodė: „Seimo kontrolierius atsisako nagrinėti skundą, nes garažų bendrijos pirmininkas nėra pareigūnas ir jo veikla nepatenka į Seimo kontrolieriaus nagrinėjamos veiklos sritį“.

LR Seimo kontrolierius tauragiškiui paaiškino, kad bendrijų finansinės ataskaitos tvirtinamos visuotiniame bendrijos narių susirinkime. Iki to laiko bendrijos metinių finansinių ataskaitų rinkinį turi patikrinti revizorius (bendrijos revizijos komisija). Visuotinis susirinkimas gali nuspręsti samdyti audito įmonę auditui atlikti. Šios išvados teikiamos bendrijos pirmininkui (valdybai) ir visuotiniam susirinkimui. Su audito išvadomis turi teisę susipažinti visi bendrijos patalpų savininkai. „Jeigu atlikus garažų eksploatacijos bendrijos „Vairas“ finansinės veiklos auditą paaiškėjo galimai nusikalstama bendrijos „Vairas“ pirmininko veikla (apgaule savo naudai įgijo svetimą turtą ar turtinę teisę), apie tai turite informuoti teisėsaugos institucijas“, – rašoma LR Seimo kontrolieriaus atsakyme K.Levčenkovui.

Kapsi delspinigiai

Prieš penkerius metus „Tauragės kurjeris“ rašė apie žemės mokestį vėluojančius mokėti juridinius asmenis. Tarp jų buvo minima ir garažų bendrija „Vairas“. Tąkart bendrija prašė atidėti šio mokesčio mokėjimą dvejus metus iš eilės. Savivaldybė, į kurios biudžetą kapsi surinkti mokesčiai, anuomet tai aiškino neūkiškumu: gautas pajamas bendrijos panaudoja einamosioms išlaidoms padengti, o pinigų atsiskaityti su valstybe nebelieka. („Tauragės kurjeris“, „Vėluojantiems susimokėti už žemę – delspinigiai“, 2009 m. lapkričio 17d.) Savivaldybė nelinkusi nuolaidžiauti ir šįkart. Savivaldybės administracijos Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Kliunkienė aiškina, kad bendrija nuo žemės mokesčio nėra atleista.

– Jeigu suma yra didelė, kiekvienas stengiasi mokestį sumokėti dalimis. Tačiau už pradelstą laiką visiems yra skaičiuojami delspinigiai. Išimčių bendrijai, apie kurią kalbame, nėra, – vakar sakė M.Kliunkienė.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras