Žygaičių seniūnijoje ieškos naftos, o ne skalūninių dujų(10)

2013-02-18 16:22
Karolinos Stažytės nuotrauka

Aršiausia diskusija vyko tarp Žygaičių bendruomenės pirmininko Jono Nairanausko (stovi dešinėje) ir „LL Investicijų“ atstovo Broniaus Radecko (stovi kairėje). Autorės nuotrauka

Vasario 14-ąją Tauragės rajono savivaldybės didžiojoje salėje įvyko Kaimo reikalų ir aplinkosaugos, Turizmo ir ryšių su užsieniu komitetų posėdis, kurio pagrindinis tikslas buvo išsiaiškinti, kokią žalą melioracijos sistemai gali sukelti skalūninių dujų žvalgytuvių procesas. Baigiantis susirinkimui „LL Investicijų“ atstovas galutinai sumaišė visas kortas tarstelėjęs, kad skalūninių dujų niekuomet ir nebuvo ruošiamasi išgauti. Esą Žygaičių seniūnijoje „LL Investicijos“ ketina ieškoti tik įprastos naftos.

Be tarybos narių, posėdyje dalyvavo ir valstybinės įmonės Valstybės žemės fondo Melioracijos skyriaus inžinierius-inspektorius Vytautas Žiūkas, gausus būrys Žygaičių seniūnijos bendruomenių narių bei tyrimus siekiančios atlikti „LL Investicijos“ atstovas Bronius Radeckas.

Diskusijos netruko įsisiūbuoti.

Valdžia nieko nežino ir nenori žinoti?

Posėdį pradėjęs V.Žiūkas teigė susipažinęs su šiuo metu galiojančiomis sutartimis, pasirašytomis tarp „LL Investicijų“ ir žemės savininkų. Anot jo, jomis tyrimus siekianti atlikti įmonė turėtų įsipareigoti atlyginti galimus melioracijos sistemos pažeidimus.

– Kas bus po sprogdinimo, aš nežinau. Anksčiau tokių tyrimų nebuvo atlikta, – prisipažino specialistas.

Susirinkusieji užvertė jį klausimų lavina, o galiausiai pasiūlė mažiau kalbėti ir pradėti daugiau veikti – nuvykti į Gargždus, Šilutę ir pačiam įsitikinti, kokią žalą daro tyrimai. Patvinę laukai – ten gyvenančiųjų kasdienybė.

– Valdžia prisipažįsta nieko nežinanti apie tyrimų bei gavybos procesus. Tačiau susidaro įspūdis, kad ir nenori žinoti. Eilinis lietuvis į Lenkiją sugeba nuvykti dešros nusipirkti, o valstybė sako neturinti pinigų pasižvalgyti, kas vyksta po atliktų tapačių tyrimų kaimyninėje šalyje, – kupinas emocijų, kalbėjo vienas ūkininkas.

V.Žiūkas pasijuto įžeistas.

– Man tikrai įdomu išsiaiškinti. Tačiau net ir žinodamas detales negali būti garantuotas, jog melioracijos sistemos nesugadinsi, – savo poziciją išdėstė Valstybės žemės fondo inžinierius-inspektorius.

Žygaičių bendruomenės „Žygava“ pirmininkas Jonas Nairanauskas iškėlė retorinį klausimą, „Ar žemė yra vertybė?“. Jei taip, reikia įpareigoti „LL Investicijas“ atlikti seisminio tyrimo poveikio žemės paviršiui tyrimą.

Ieškos tik naftos

Nors posėdis buvo skirtas melioracijos apsaugojimo temai išnagrinėti, diskusijos pakrypo kita linkme. Emocijas bandė tramdyti Tauragės rajono meras Pranas Petrošius, tačiau jam susirinkusieji pasiūlė pagaliau priimti tarybos sprendimą šiuo klausimu.

– Jei reikia oficialaus tarybos sprendimo – jis bus. Tiesiog kol viskas paslėpta po paslapties šydu, jokie veiksmai neturi būti atliekami. Neliekime pykčio, diskutuokime racionaliai, – kalbėjo meras.

Tai, kad praraja tarp „LL Investicijų“ ir Žygaičių seniūnijos bendruomenių narių didėja, paaiškėjo B.Radeckui stojus kalbėti prie mikrofono: salėje ne kartą skambėjo žodis„banditai“.

– Noriu dar kartą priminti, kad maišote du skirtingus licencinius plotus. „LL Investicijos“ turi leidimą ieškoti naftos tik Žygaičių seniūnijoje, o skalūninių dujų paieškos Tauragės rajone konkurso laimėtojas šiuo metu net nėra nustatytas, – poziciją išdėstė B.Radeckas.

Anot „LL Investicijų“ atstovo, Rietavo licenciniame plote, taip pat ir Žygaičių seniūnijoje, niekada nebuvo žadama ieškoti skalūninių dujų, tik įprastos naftos. Po šių žodžių posėdžių salėje kilo sumaištis. Susirinkę liko nesupratę, kodėl iki šiol visada, netgi seisminių tyrimų sutartyse, buvo kalbama apie skalūnines dujas, jų išgavimą hidraulinio plėšymo pagalba.

– Tai prieš ką mes visą laiką kovojome? – galvas kraipė susirinkusieji.

Nuspręsta po savaitės vėl sėsti prie derybų stalo.

– Derybas tęsime tik jei bus panaikintos tos beveik 300 anksčiau tarp žemės savininkų ir „LL Investicijų“ pasirašytų sutarčių, – pabrėžė J.Nairanauskas.

B.Radeckas pažadėjo sutartis atsivežti.

Tyrimai jau seniai atlikti

Atskleisti naftos gavybos proceso žalą gamtai sutiko Tauragės verslininkas Stasys Budvytis. Įgijęs gręžimo meistro specialybę, 1973–1979 metais jis padėjo Lietuvoje išgręžti net aštuonis gręžinius. Anot jo, tyrimai Tauragės apskrityje jau buvo atlikti tada, paimti uolienų pavyzdžiai, tačiau kur viskas dingo, neaišku.

– Mano darbdavys buvo „Vilniaus naftos žvalgybos ekspedicija“. Dvejus metus atlikome tyrimus, apie kuriuos dabar kalbama. Turėjome idealų gręžinio skerspjūvį. Niekas neieško tos informacijos dėl to, kad svarbiausia yra išgręžti naujus gręžinius. Dirbdavome 24 valandas per parą, o alga priklausydavo nuo to, kiek metrų išgręžei. Išmaldavome laukus, prilaistydavome begales kuro, spjaudavome ir išvažiuodavome. Kiek matau, geriamojo vandens apsaugos technologijos nepagerėjo. Nesupraskite manęs klaidingai, aš už dujas, nemanau, kad „LL Investicijos“ ateina su blogais kėslais, tačiau reikia viską daryti civilizuotai, – savo poziciją išdėstė S.Budvytis.

Jis užsiminė ir apie tai, apie ką niekas nekalba. Kur bus dedama iškelta didelė masė uolienos? Kur ir kaip bus gabenamos rastos dujos?

– Žygaičių seniūnijoje nėra nedirbamų žemės plotų, ten viena sodyba prie kitos. Kur jie įrenginės aikšteles, statys bokštus? Kur „sandėliuos“ dujas? Kur jas veš? Ukraina šiuo metu irgi susiduria su šiomis problemomis. Anot ekspertų, reikalingai infrastruktūrai sukurti reikia mažiausiai dešimties metų. Be to, tai, kad jie žada įdarbinti vietos gyventojus, yra didžiulis blefas. Tam reikia specialistų. Galbūt koks žygaitiškis ir pataps juodu darbininku ar sargu, – savą tiesą išrėžė S.Budvytis.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras