Už valdininkų neveiklumą gresia bauda iš visų kišenės(7)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-02-05 14:09
Renaldo Malycho nuotrauka

Europos Sąjunga (ES) biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrai ir atliekų naudojimo energijai gauti pajėgumams Lietuvai 2007–2013 m. skyrė 450 mln. Lt, iš jų UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC) – 12 951 746,59 Lt. Terminas eina į pabaigą, tačiau nieko konkretaus iš esmės nenuveikta. Iki šiol iš dešimties centrų viešąjį pirkimą sėkmingai įvykdė tik Alytaus RATC. Tauragėje šiuo metu yra ruošiamasi skelbti pakartotinį atvirą konkursą, o TRATC direktorius Leonas Leikus nepraranda vilčių laiku įgyvendinti projektą. Tačiau kas bus, jei valdininkai nesugebės įvykdyti įsipareigojimų? Tauragės regionas liktų be atliekų perdirbimo centro ir be paramos milijonų. Be to, grėstų Europos Komisijos finansinės baudos, kurias tektų sumokėti visiems mums, mokesčių mokėtojams.

 

Ilgai laukė viešųjų pirkimų aprašo

Nors ES paramos programa pradėjo veikti 2007 m., Lietuvoje ją imtasi įgyvendinti tik 2010-siais. Kas buvo daroma trejus metus? Dėl susiklosčiusios dramatiškos padėties atliekų perdirbimo sektoriuje pirmiausia kaltinama Aplinkos ministerija, ilgą laiką ruošusi viešųjų pirkimų aprašą.

– Tai pirmasis tokio tipo projektas, neturintis analogų visame Pabaltijo regione. Nuo 2007 m. iki 2010 m. kovo mėn. Aplinkos ministerija vykdė parengiamuosius darbus ir tik 2010 m. kovo 29 d. patvirtintas finansavimo sąlygų aprašas, kuriuo vadovaujantis visi dešimt RATC turėjo parengti galimybių studijas bei laikydamiesi griežtų reikalavimų, numatytų Apraše, pateikti paraiškas, –  ilgai trukusią proceso pradžią atskleidė L.Leikus.

450 mln. Lt paramą buvo numatyta įsisavinti dešimčiai Lietuvoje veikiančių regioninių atliekų tvarkymo centrų, kuriuos valdo tų regionų savivaldybės. Tačiau iki šiol tik Alytaus RATC yra pasirašęs paslaugų tiekimo sutartį ir kitų metų rudens pabaigoje žada pradėti perdirbti biologiškai skaidžias atliekas. Kitur vis dar vykdomi pirkimai, atliekamos vertinimo procedūros, atidedami darbams pradėti numatyti terminai, iš naujo skelbiami atviri konkursai.

Neįkandamos konkursų sąlygos

Dėl nepasisekusių pirkimų kituose regionuose kaltė verčiama neįkandamoms konkursų sąlygoms. Kalbama, jog Lietuvoje nėra įmonių, galinčių imtis biologiškai skaidžių atliekų perdirbimo – visas atbaido ilgalaikės patirties šioje sferoje reikalavimas. Operatorių, galinčių vėliau dirbti su nauja įranga, aptinkama tik užsienyje. Tačiau užsienio kompanijos nepasitiki Lietuvos partneriais ir neskuba teikti paraiškų. Alytaus RATC vienintelė sugebėjo pasirašyti paslaugų tiekimo sutartį dėl to, kad skelbė konkursą tik patalpoms statyti ir įrenginiams įrengti (neieško iš karto ir operatoriaus). Kiti RATC įklimpo į teismus dėl nepatenkintų konkurso sąlygomis viešųjų pirkimų dalyvių.

Tauragės regione – antras konkursas

Tauragėje susiklostė analogiška situacija. 2010 m. gruodžio 27 d. TRATC su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pasirašė Finansavimo ir administravimo sutartį dėl finansavimo gavimo projektui ,,Tauragės regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“. Projektui skirtas finansavimas – 15 237 384,94 Lt be PVM, iš jų 12 951 746,59 Lt ES fondų lėšos, 2 285 602,35 Lt – regiono savivaldybių (Jurbarko, Tauragės, Šilalės rajonų bei Pagėgių) biudžetų lėšos. Nurodyta, jog projekto veiklos turi būti įgyvendintos ne vėliau kaip iki 2015 m. rugsėjo 30 d. Kaip teigia TRATC direktorius L.Leikus, 2011 m. gruodžio 30 d. buvo paskelbtas atviras konkursas dėl mechaninių ir biologinių apdorojimo įrenginių statybos darbų ir operavimo paslaugų vykdymo. Konkurso metu

buvo keletą kartų nukelta vokų atplėšimo data, o galutinis pasiūlymų pateikimo terminas buvo nustatytas 2012 m. gegužės 8 d. Elektroninėmis priemonėmis pateiktas vienas pasiūlymas, tačiau jo vertinimo procedūros 2012 m. gegužės 9 d. buvo sustabdytos dėl teisminių procesų. Po daugiau nei keturių mėnesių ieškovei UAB „Archstudija“, kuri net nebuvo pateikusi pasiūlymo, atsisakius ieškinio, Lietuvos apeliacinis teismas civilinę bylą nutraukė.

Pasibaigus teisminiams procesams buvo pratęstos pasiūlymo vertinimo procedūros, tačiau viešųjų pirkimų komisija nustatė, kad vienintelio sulaukto pasiūlymo kaina, 29 982 485, 00 Lt be PVM, –  per didelė (turimas projekto biudžetas ~15,23 mln. Lt). Dėl to TRATC teks skelbti naują konkursą, supaprastintomis pirkimo sąlygomis. Jos turėtų būti parengtos iki 2013 m. vasario vidurio, o atvirą konkursą dėl Statybos darbų ir įrangos tiekimo numatoma paskelbti iki kovo pradžios. Jei pirkimas įvyks sklandžiai, sutartį dėl mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginių statybos planuojama pasirašyti 2013 m. gegužės mėn. Statybos darbai tada turėtų būti pradėti nedelsiant.

Žada projektą spėti įgyvendinti

Paprašytas pateikti savo nuomonę, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, situacijos nedramatizavo. Anot jo, Aplinkos ministerija tikrai neleis žlugti šiam projektui.

– Aplinkos ministerijos atstovai netgi buvo iškviesti pasiaiškinti į Prezidentūrą. Manau, spėsime įgyvendinti projektą, jeigu APVA nesugalvos kokių naujų reikalavimų. 2011 m. TRATC skelbė konkursą ieškodama iškart ir tų, kas įrengs įrenginius, ir tų, kurie vėliau užsiims jų valdymu. Nuo pat pradžių buvo aišku, kad numatytų pinigų tam neužteks, o dalyviai siūlys kur kas didesnę kainą. Šiuo metu ruošiamos sąlygos naujam pirkimui. Šįkart atliekų perdirbimo įrangos operatorių iškart neieškoma. Todėl atvirasis konkursas turėtų praeiti sklandžiai, – konstatavo A.Mosėjus.

Paklaustas, kodėl iš visų dešimties regionų atliekų tvarkymo centrų Tauragės centrui skirta mažiausia ES fondų paramos suma, Savivaldybės administracijos direktorius pateikė paprastą atsakymą – mūsų regione šiukšlių sukaupiama mažiausiai. Tai patvirtino ir TRATC direktorius L.Leikus. Anot jo, lėšos buvo skirstomos atsižvelgiant į regione sukaupiamų atliekų kiekį, gyventojų skaičių bei projekto ekonominį vertinimą. Tauragės regionas sukaupia mažiausiai atliekų, o tai lemia dujų surinkimo sistemos įrangos, gerokai padidinančios projekto vertę, atsisakymą.

Ar įmanoma projektą baigti įgyvendinti per likusius dvejus programos metus? Manoma, kad mažiesiems miestams tai realus terminas. Reikia tik sparčiai dirbti ir nepamiršti, jog laikas eina visų šalies gyventojų nenaudai.

– Planuojame laiku įgyvendinti projektą bei pasinaudoti Tauragės regionui skirta parama. Blogiausiu atveju TRATC ieškos kitų alternatyvų biologiškai skaidžių atliekų infrastruktūrai sukurti, – konstatavo L.Leikus.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras