Vienas namuose: apleistas ar savarankiškas?(4)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-10-31 12:16
Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga Seimui teiks įstatymą, kuriuo tėvams bus draudžiama palikti be suaugusiųjų priežiūros vaiką iki 7, o jei politikai pritars – iki 10 metų amžiaus. Jeigu įstatymui bus pritarta, mažesnius galės prižiūrėti tik 14 metų sulaukę jų broliai ar seserys. Tauragės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vadovė Jolita Vaišvilaitė sako neretai susidurianti su situacijomis, kurios įrodo: tokio įstatymo reikia.

 

Už vaikų nepriežiūrą – atsakomybė

Siekdama tobulinti vaiko teisių apsaugos sistemą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) ėmė ruošti šešių įstatymų pataisas. Tarp siūlomų naujovių – draudimas vaikus palikti be vyresniųjų priežiūros. Jei pataisoms būtų pritarta, vaiko tėvai ar globėjai turėtų pasirūpinti, kad mažametis iki 7 metų neliktų be pilnamečių ar vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros, o 7–14 metų vaikų be priežiūros nebūtų galima palikti nuo 22 iki 6 valandos. Siūloma įtvirtinti ir tokią naujovę kaip Pagalbos planas – prevencinio darbo su šeima tvarką, kuria siekiama suteikti šeimai reikalingą pagalbą ir būtinas paslaugas, kad laiku pasirūpinus vaiku ir šeima būtų galima įveikti joje bręstančią krizę ir išvengti vaiko paėmimo iš jo atstovų. Be to, norima įteisinti ir vaiko paėmimo iš šeimos tvarką, kuri šiuo metu įstatymu nereglamentuota, o likusį be tėvų globos, neįgalų ar socialinę riziką patiriantį vaiką leisti apgyvendinti fizinio asmens – socialinio globėjo – šeimoje. Kaip teigia Vaiko teisių apsaugos kontrolierės patarėjas Egidijus Meilus, nuo 22 iki 6 valandos be priežiūros siūloma neleisti palikti ir paauglių, jei jiems nėra 14 metų. E.Meilaus teigimu, šiuo metu įstatymas yra derinamas suinteresuotose institucijose. Jei įstatymo projektui bus pritarta, už jo nesilaikymą tėvams grės administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Mažasis šeimininkas

 Psichologai mano, kad tik 10 metų vaiką galima palikti namuose vieną. Tokio amžiaus vaikas jau moka gerai atrakinti ir užrakinti duris, paskambinti telefonu, paprašyti kaimynų pagalbos. Tačiau iš tokių pamąstymų nusišaipys bet kuri pradinuko mama. 7–9 metų mokinys iš mokyklos grįžta apie vidurdienį. Bent 4–5 valandas (kol iš darbo grįš tėvai) jis karaliauja namuose vienas. O kiek kartų vieną namuose tenka palikti darželinuką! Kad ir pusvalandžiui, kol mama ar tėtis nubėgs iki parduotuvės. Valandos, kai vaikas namie vienas, išspaudžia tėvams ne vieną šalto prakaito lašą.

Vis dėlto nemažai žmonių mano, kad mokyklinio amžiaus vaikas jau yra pakankamai savarankiškas pabūti vienas.

– 7 metai – dar suvokiama riba, nors mano šešiametis sūnus porą valandų be problemų pabūna ir vienas, – svarstė Daiva, vieniša jauna mama.

Ji viena augina vaiką, artimųjų šalia nėra, jie gyvena kitame mieste. Moteris nesupranta: o jei vaikas serga, o būtinai reikia į parduotuvę, ką tada daryti? Vestis jį su savim? Prašyti kaimynų? Ar realu susirasti auklę tokiems nenumatytiems atvejams? Be to, juk už tai ir mokėti reikės, o pinigų ir taip trūksta... Ji mano, kad būtų kur kas geriau, jei valdžia nustotų kurpti kvailus įstatymus, kurie tikrai nepadės apsaugoti vaikų, o tėvams sukels daug nepatogumų.
 Dar viena „Tauragės kurjerio“ pakalbinta jauna mama Saulė irgi piktinosi politikų užmačiomis dar labiau apsunkinti tėvų gyvenimą.

– Jei tėvai nejaus atsakomybės už savo vaikus, jokie įstatymai nepadės. Juk visų įmanomų gyvenimo situacijų juose neaprašysi, kiekvienąkart gali būti vis kitokia situacija. Jei proto nėra, tai niekaip jo neįkrėsi. Vaiko elgesys priklauso nuo tėvų auklėjimo, santykio su aplinka, – svarstė Saulė.

Jos antrokė dukra lanko Muzikos mokyklą, net kelis būrelius Moksleivių kūrybos centre. Pasak mamos, mergaitė mielai visur eina viena, o namo grįžusi dar ir valgyti pasišildo ar net ir pasigamina. Ir vakarais tėvai gali kur nors išeiti, nes mergaitė visiškai ramiai pasilieka namie viena.

– Ne kartą teko palikti mergaites vienas. Kad ir darželį užpuolus vėjaraupiams. Niekada nebijojau, kad jos sukurs namie laužą ar sugalvos vaikščioti palangėmis. Žinojau, kad ramiai žais su lėlėmis ar pieš, tačiau labai  bijodavau, kad kas nors ims brautis į butą. Panika apimdavo pagalvojus apie vagis ir plėšikus ir įvairiausius prašalaičius, besibraunančius į butą. Juk nuolat landžioja visokie prekeiviai bulvėmis, religine literatūra, nešiojamosios prekybos agentai, elgetos, girti kaimynai, ,,ieškantys žmonų“.  Suvokę, kad pradėjusios eiti į mokyklą dukros vis dažniau bus namie vienos, ryžomės pasikeisti duris. Be to, suagitavome laiptinės kaimynus įmontuoti lauko duryse telefonspynę. Gailiuosi, kad durų nepasikeitėme anksčiau, kai viena sėdėdavau namuose su mažytėmis dukromis, – tokia dar vienos mamos nuomonė.

Tačiau yra ir kitaip manančių. Štai užsienyje jau keletą metų gyvenanti Alina mano, kad toks įstatymas seniai turėjo būti priimtas. Esą mūsų valdžia, kaip visada, atsibunda vėliausiai. Pasak jos, Didžiojoje Britanijoje toks įstatymas seniai priimtas ir visi priima jį kaip normalų vaiko gerove besirūpinantį įstatymą.

– Auginame vaikus ir turime pasirūpinti jais ir jų saugumu. Žinoma, kartu turėtų priimti ir įstatymus, kurie numatytų tėvams laisvesnį darbo grafiką. D.Britanijoje darbuotojas su darbdaviu visada aptaria grafiką, kuris palankus darbuotojui, kad nepažeistų įstatymo, – teigia ji.

Yra pasitaikę visko

Tauragės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja J.Vaišvilaitė mano, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai neturėtų būti paliekami be suaugusiųjų priežiūros. Jos darbo praktikoje yra pasitaikę įvairių atvejų ir situacijų.

– Yra tekę rasti vienų paliktų ne tik mažamečių, bet net kūdikių. Kurių tėvai pasigesdavo ir pradėdavo ieškoti tik po keleto valandų, nesuprasdami, kas čia tokio blogo, nes jie tai darydavo nuolat. Vis dar pasitaiko atvejų, buvo ir šiais metais, kai vieni namuose palikti vaikai išėjo iš namų ir  buvo rasti gatvėje, pristatyti į policijos komisariatą. Jie buvo dar tokie maži, kad negalėjo paaiškinti, kur gyvena, o ,,susirūpinę“ tėvai vaikų pasigedo po pusės paros. Kita vertus, yra tekę susidurti ir su piktnaudžiavimo, sąskaitų tarp sutuoktinių suvedinėjimo atvejais. Kartą gavome pranešimą apie 15 metų jaunuolį, paliktą vieną nakvoti namuose. Žinoma, tikriname kiekvieną pranešimą, vykstame, aiškinamės, ieškome tėvų, artimųjų, kurie galėtų laikinai pasirūpinti vaiku.

Pasak J.Vaišvilaitės, Skandinavijos šalyse, Didžiojoje Britanijoje, kitose Vakarų valstybėse taikoma įvairi praktika. Vienur negalima palikti vieno vaiko be priežiūros iki 10 metų, kitur – iki 12 metų.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras