Žygaitiškiai į kovą prieš skalūnų žvalgus įtraukė ir politikus(11)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-01-23 10:37
Karolinos Stažytės nuotrauka

Seimo narys Darius Petrošius pažadėjo žygaitiškiams imtis iniciatyvos dėl Žemės įstatymo pataisų bei informacinių susirinkimų organizavimo. Autorės nuotrauka

Žygaitiškių kova prieš jų žemėse ketinamas pradėti skalūninių dujų paieškas tęsiasi: praėjusią savaitę Žygaičių seniūnijos atstovai Vilniuje susitiko su Lietuvos Respublikos aplinkos ministru Valentinu Mazuroniu, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininku bei nariais bei Seimo nariu Dariumi Petrošiumi. Pastarieji išreiškė savo pozicijas ir žadėjo rimčiau pasidomėti situacija: iš naujo bus svarstomas skalūninių dujų tyrimo bei gavybos procesas, jo pavojingumas gamtai bei žmogaus sveikatai, ketinama inicijuoti ir Žemės įstatymo pataisas.

 

Suabejojo tyrimų poveikiu gamtai

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją užsukęs Žygaičių bendruomenės „Žygava“ pirmininkas Jonas Nairanauskas teigė likęs patenkintas išvyka į Vilnių. Pasak jo, vilties, jog bus pristabdyta skalūninių dujų paieška Žygaičių seniūnijoje, suteikė respublikinėje spaudoje pasirodę Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narių pasisakymai. Štai Linas Balsys siūlė įteisinti, kad norint pradėti žemės gelmių tyrimus, pirma reikia atlikti poveikio aplinkai vertinimą, kuris šiuo metu neprivalomas. Panašią poziciją žygaitiškių vizito metu išsakė ir Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas. Pastarajam kilo abejonių, ar tyrimai nepadarys žalos gamtai. Komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas prisiminė valstybes, atsisakiusias skalūninių dujų žvalgybos, bei siūlė sulaukti Europos Sąjungos institucijų pozicijos šiuo klausimu: atitinkamos direktyvos turėtų būti priimtos per pusmetį.

– Visi suprantame, kad vanduo yra gyvybės šaltinis. Niekas nežino, ar „LL investicijų“ planuojami atlikti tyrimai bus tokie jau nekalti. Įmonės atstovai teigia, jog žemės paviršiuje esančių vandenų jie tikrai neužterš. Bet rizika juk išlieka. Nėra net konkretaus tyrimo aprašymo bei vertinimo, – teigė J.Nairanauskas. – Nenorime būti kategoriškai nusiteikę, sakyti „ne“ viskam, kas siūloma. Emocijos slūgsta, viską apgalvosime blaiviai. Svarbu, kad „LL Investicijos“ duotų daugiau laiko viską išsiaiškinti, apsvarstyti.

Pastarasis užsiminė ir apie seną, susidėvėjusią melioracijos sistemą: kas 30 m išdėlioti moliniai gana susidėvėję vamzdeliai. Anot „Žygavos“ pirmininko, jie gali ir neatlaikyti tyrimų metu 4–5 m gylyje atliekamų sprogdinimų sukelto rezonanso.

– Kintuose buvo atlikti tokie tyrimai. Jų metu vietos gyventojai nieko nepajuto. Tačiau toje teritorijoje laukai ėmė tvinti. Niekas nežino tikrosios priežasties, bet galbūt tai lėmė tyrimai, – apie sklindančius gandus užsiminė J.Nairanauskas.

Žada inicijuoti pataisą

Praėjusią savaitę išsakę savo abejones aplinkos ministrui V.Mazuroniui, žygaitiškiai sulaukė pastarojo pažado iš naujo apsvarstyti „LL Investicijoms“ išduoto leidimo tyrimams ir gavybai naudingumą bei tikslingumą. Ministras sakė įpareigosiąs Geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos atstovus pateikti vietos gyventojams visą reikalingą su tyrimais susijusią informaciją. V.Mazuronis užsiminė ir apie tai, jog įstatyminė bazė nėra pakankama ir pritaikyta prie strateginių energetikos planų. Apie egzistuojančias spragas įstatymuose užsiminė ir Seimo nariai Stasys Šedbaras bei D.Petrošius. Pastarasis žygaitiškiams pažadėjo imtis iniciatyvos dėl Žemės įstatymo IV skyriaus 21 straipsnio 8 pastraipos, kurioje sklypų savininkams nurodyta pareiga įsileisti žemės gelmių tyrėjus, pataisos.

– Yra du pasiūlymai, kaip galėtų būti papildyta ši norma. Pirmasis – nurodyti pareigą sutikimą tyrimams savo sklype duodančiam žemės savininkui. Pastarasis tokiu atveju turėtų gauti daugumos vietos gyventojų sutikimą. Tačiau, kaip teigė D.Petrošius, tokia pataisa nelabai įmanoma, nes riboja žmogaus nuosavybės privatumą bei įpareigoja jį paisyti kitų. Antrasis pasiūlymas – inicijuoti, jog nurodytoje normoje būtų apibrėžta pati tyrimų sąvoka, tai yra, kokius tiksliai tyrimus atlikti turi leisti sklypo savininkas, – galimas Žemės įstatymo pataisas įvardino J.Nairanauskas.

D.Petrošius sakė inicijuosiantis susirinkimus su Žygaičių seniūnijos gyventojais. Į juos turėtų atvykti ir Geologijos tarnybos atstovai. Susitikimai su Kęsčių, Aukštupių, Žygaičių bei Sartininkų bendruomenės nariais turėtų įvykti jau šį penktadienį.

Kreipėsi į Aplinkos apsaugos komitetą

Praėjusį penktadienį Žygaičių seniūnijoje įvyko bendruomenės narių susirinkimas. Jame sulaukta ir šilutiškių atstovų iš Degučių, Naumiesčio, Napkiškių bei Vainuto. Pastarieji į sutikimą atvyko tikėdamiesi pasisemti naudingos informacijos. Šilutės rajone „LL Investicijos“ sutartis su vietos sklypų savininkais jau yra pasirašiusi. Trūksta tik Napkiškių gyventojų parašų.

– Pasirašinėjant sutartis su šilutiškiais, pasipriešinimo nekilo, nes viskas buvo daroma pasitelkiant vietos seniūnijos darbuotojus. Žmonės pasitikėjo jais, – teigė Kęsčių kaimo bendruomenės „Elbenta“ pirmininkės pavaduotojas Vladas Liekis.

Svečiai dalinosi karčia kovos prieš vėjo jėgaines patirtimi. Pasak V.Liekio, Šilutėje netrukus žada apsilankyti Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Rytoj Seimo Aplinkos apsaugos komitetas žada apsvarstyti Tauragės rajono gyventojų kreipimąsi ,,Dėl prasidedančių 2D seismožvalgybinių žemės gelmių tyrimo“ bei konkursinius pasiūlymus žvalgyti skalūninių dujų telkinius naujame Šilutės–Tauragės plote (konkurse dalyvavusiųjų vokai buvo atplėšti ir laimėtojas paaiškėjo šių metų sausio 14 dieną). Į šį svarstymą pakviesti ir Žygaičių seniūnijos atstovai.

„Žygavos“ pirmininkas J.Nairanauskas nežino, ar visa ši žygaitiškių kova duos naudos, tačiau, pasak jo, pastaroji tapo vertinga vien jau tuo, kad išryškino naujus bendruomenių lyderius.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras