Skaudviliškiai pageidautų rinkti savo rajono atstovą(1)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-07-31 07:56
Renaldo Malycho nuotrauka

Jau daugelį metų Tauragės rajonui priklausantys Skaudvilės ir keleto aplinkinių kaimų gyventojai Seimo rinkimuose priversti balsuoti už kaimyninio Jurbarko rajono kandidatą. Renaldo Malycho nuotrauka

Nors iki Seimo rinkimų dar treji metai, susiprasta, kad senokai laikas keisti gyvenimo realijų nebeatitinkantį rinkimų apygardų žemėlapį. Jau daugelį metų Tauragės rajonui priklausantys Skaudvilės ir keleto aplinkinių kaimų gyventojai Seimo rinkimuose priversti balsuoti už kaimyninio Jurbarko rajono kandidatą. Tačiau kardinaliai pasikeitęs demografinis mūsų šalies žemėlapis rajono politikams suteikia vilties, kad skaudviliškiai jau artimiausiuose parlamento rinkimuose gali būti prijungti prie Tauragės rinkiminės apygardos.

 

Laikas keisti situaciją

Pasak Lietuvos žiniųdienraščio, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ėmėsi politiškai skausmingo, bet seniai pribrendusio darbo – pasiūlyti, kaip būtų galima perbraižyti rinkimų apygardų žemėlapį. Iki šiol beveik visi mėginimai bent kiek jį pakoreguoti sulaukdavo aršaus politikų pasipriešinimo ir, pasiekę Seimo salę, dažniausiai žlugdavo.

Prieš du dešimtmečius nubrėžtos 71 rinkimų apygardos ribos šiuo metu neužtikrina rinkėjų balsų lygiavertiškumo principo – vienuose rajonuose Seimo narį gali išrinkti kur kas mažiau rinkėjų nei kituose. Paradoksas, bet vilniečio balsas tapo mažiau įtakingas negu kauniečio ar kokio nors miestelio gyventojo nuomonė. Pavyzdžiui, Ignalinos-Švenčionių apygardai turėti savo atstovą Seime užtenka 29 tūkst. rinkėjų balsų, o sostinės Karoliniškių apygardoje reikia beveik 43 tūkstančių.

VRK darbo grupė spalio mėnesį turėtų pateikti pirminius pertvarkos projektų variantus, kuriuos aptarti bus pasiūlyta ne tik politikams, bet ir plačiajai visuomenei.

Bandė atkreipti VRK dėmesį  

Bene dešimtmetį Tauragės apygardos rinkimų komisijai vadovaujanti Albina Senkuvienė sako tiksliai nežinanti, kokios priežastys lėmė, kad dalis Tauragės rajono buvo priskirta Jurbarko rinkimų apygardai – tai buvo seniai.

– Manau, kad taip buvo nuspręsta dėl gyventojų skaičiaus skirtumo, kad jis visose rinkimų apygardose būtų vienodesnis, – sakė ji. – Tačiau dabar situacija, daugiausia dėl emigracijos, yra pasikeitusi, todėl būtų protinga „sugrąžinti“ mūsų rajone gyvenančius rinkėjus į mūsų rinkimų apygardą. Gerai, kad pagaliau VRK to imasi.

Šiuo metu atostogaujantis Tauragės rajono meras Pranas Petrošius sutinka, kad keisti šią situaciją reikia. Ir netgi jau mėgino tai daryti.

– Iš tiesų, nenormalu, kad mūsų rajono gyventojai rinkimuose balsuoja už kito rajono kandidatą. Dėl to dar prieš prieš 2,5 metų, prieš Seimo rinkimus, kreipiausi į Tauragės rinkimų apygardos pirmininkę A.Senkuvienę. Sutarėme, kad būtina atkreipti VRK dėmesį į tokią nenormalią situaciją. Tada pavyko šiek tiek pakoreguoti apygardų ribas – Lomius prijungė prie Tauragės rinkimų apygardos, tačiau 5 apylinkės taip ir liko prie Jurbarko rinkimų apygardos, – pasakojo P.Petrošius.

Pasak jo, iš tiesų seniai laikas „grąžinti“ Skaudvilę, Trepus, Vaidilus ir Adakavą Tauragei.

Būtų logiškiau

Skaudviliškis rajono tarybos narys Arūnas Beišys – tokios pat nuomonės.

– Juk dabar tikra nesąmonė: nemažai skaudviliškių net nenori eiti į rinkimus, sako, kam rinkti Seimo narį jurbarkiškiams. Nors Skaudvilėje rinktas dabartinis seimūnas Bronius Pauža, turime pripažinti, iš tiesų neabejingas skaudviliškių rūpesčiams – nė vienas Seimo narys nėra tiek dėl Skaudvilės padaręs. Vis dėlto norime rinkti Tauragėje keliamą Seimo narį. Ne kartą dėl to esame kreipęsi į valdžios institucijas, prašę, įrodinėję, kad norime priklausyti Tauragės rinkimų apygardai, nes juk visi Skaudvilės reikalai sprendžiami Tauragėje.  

Skaudvilėje gyvenantis Tauragės rajono tarybos narys Vidas Bičkus sutinka, kad taip būtų logiškiau. Jis pasakojo ne kartą girdėjęs skaudviliškių išsakytą nuomonę, kad jie norėtų rinkti Seimo narį savo rajonui.

Vis dėlto V.Bičkus neneigia, kad dabartinis Seimo narys Bronius Pauža, už kurį balsavo ir skaudviliškiai, dėmesio miesteliui rodo nemažai – dalyvauja kone visuose didesniuose renginiuose.

Skausminga, bet reikalinga

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas VRK narys Justinas Žilinskas sakė, kad iki rinkimų laiko dar daug, todėl VRK sudaryta komisija turės galimybę detaliai išnagrinėti visus atvejus, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių apygardų ribas reikėtų keisti.

– Tačiau pasakyti ką nors konkretaus apie vieną ar kitą apygardą dar tikrai gerokai per anksti, juo labiau, kad dabar dauguma komisijos narių atostogauja,– sakė J.Žilinskas. – Laiko turime, tad po atostogų galėsime imtis šuio klausimo ir iki rinkimų jį išspręsti.

Pagal įstatymą Lietuvos teritorija dalijama į 71 vienmandatę rinkimų apygardą, atsižvelgiant į rinkėjų skaičių rinkimų apygardoje, teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą.

Rinkimų apygarda sudaroma iš bendrą ribą turinčių rinkimų apylinkių, o rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Pagal nustatytus kriterijus, minimalus rinkėjų skaičius apygardoje galėtų būti apie 30 tūkst., maksimalus – apie 44 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių.

Vienmandačių apygardų ribos nustatytos dar 1992 metais ir jos kardinaliai nebuvo koreguotos, tuo metu dėl demografinių priežasčių rinkėjų skaičius iš esmės pasikeitė.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras