Masinė centralizacija Tauragę verčia kaimu?(9)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-07-25 08:22
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Centralizacijos virusas jau apėmė kone visas gyvenimo sritis. Teismų, policijos, ugniagesių, švietimo, medicinos reformų pasekmė – stambinamos, regionų, rajonų šalies mastu koncentruojamos įstaigos. Nuo provincijos gyventojų kažkada elementariais laikyti dalykai sparčiai tolsta. Į mokyklą vaikai iš kaimo važiuoja keliolika kilometrų, kviesdami gaisrinę ar policiją jau skambiname ne į Tauragę, o į Klaipėdą, tačiau pagalba ne visada atskuba greičiau. Gali būti, kad ir greitąją pagalbą netrukus kviesime per bendrąjį pagalbos centrą. Greitai gali nebepavykti prišaukti ir elektrikų, nes centralizuojasi ir LESTO.

 

Procesas – nevienareikšmiškas

Centralizãcija  (lot. centralis — vidurinis) – kaupimas, telkimas į vieną vietą, centrą; valdymo, vadovavimo, ekonominės galios sutelkimas vienoje vietoje, nedaugelyje centralizuotų įstaigų.

Vyrauja visuotinis įsitikinimas, kad tokia taktika padeda pasiekti didesnio efektyvumo. Tai jau tapo ekonomiško ir efektyvaus valdymo sinonimu. Iš tiesų, juk kiekviena kaimo ambulatorija niekad neturės tokios medicinos aparatūros, kaip universitetinės klinikos, o ir specialistai jiems „neįkandami“. Analogiški pavyzdžiai – ir kitose srityse.

Vis dėlto šis procesas nėra toks vienareikšmiškas.

Diskusijos dėl mokyklų

Gana skausmingai vyksta mokyklų tinklo optimizavimas. Viena vertus, nebesurenkant reikiamo skaičiaus mokinių išlaikyti kaimo mokyklas tampa labai brangu, be to, nėra galimybės jiems suteikti tokių paslaugų, kokias gauna miesto vaikai: gausesnė pasiūla papildomojo ugdymo būrelių, įvairių užsiėmimų, renginių ir kt. Kai kuriose kaimo mokyklose jungiant klasės nukenčia ugdymo kokybė. Tačiau yra ir kita šio reiškinio pusė: vaikams tenka anksti keltis, nes reikia važiuoti į už kelių, o kartais ir keliolikos kilometrų esančias mokyklas. Grįžti iš mokyklos irgi gali būti problematiška: pradinukams pamokos baigiasi anksčiau, vyresniems mokiniams – vėliau, taigi bet kuriuo atveju patogu būna ne visiems. Kai miesto vaikai galvoja, į kurį būrelį eiti, kaimo vaikui rūpi, kaip parvažiuoti mano.

Pastarieji mokyklų reorganizacijos žingsniai: Sartininkų pagrindinė mokykla tampa Žygaičių gimnazijos pagrindinio ugdymo skyriumi, Baltrušaičių pagrindinė mokykla prijungiama prie Gaurės pagrindinės mokyklos kaip pradinio ugdymo skyrius, Tarailių pagrindinės mokyklos Dapkiškių skyrius uždaromas. Reorganizacijai ypač priešinosi šio kaimo bendruomenė: rašė prašymus rajono tarybai ir netgi, bandydama įrodyti, kad mokinių netrūksta, buvo pasiryžusi palikti pirmokėlius antriems metams.  

O štai sartininkiškiai, iš pradžių nuogąstavę, jog mokykla gali būti uždaryta, ir kreipęsi į rajono valdžią su prašymu mokyklą išsaugoti, vėliau persigalvojo. Net rajono vadovui teko važiuoti sartininkiškius įtinėti, kad vežti vaikus keliolika ar net keliasdešimt kilometrų į mokyklą visiškai neracionalu, kai ugdymo įstaiga yra šalia. Galų gale derybos baigėsi tėvų pažadu vaikus ir toliau leisti į vietos mokyklą.

„Sodra“ Šilalėje: gerai šilališkiams, blogai tauragiškiams

Dar prieš trejus metus pradėta „Sodros“ administravimo įstaigų pertvarka tauragiškiams buvo smūgis į paširdžius: mat Tauragės skyrius tapo pavaldus Šilalės skyriui. Po reorganizacijos liko 10 „Sodros“ skyrių. Po reorganizacijos darbo neteko trys skyriaus darbuotojai. „paslaugos Tauragės rajono gyventojams ir toliau bus teikiamos Tauragėje, keitėsi tik Tauragės skyriaus teisinis statusas, skyrius neteko juridinio asmens teisių ir tapo tiesiogiai pavaldus Šilalės skyriui. Šilalės skyriui pavaldūs ir Jurbarko bei Raseinių skyriai.

Tauragės valdžia  įvairiais būdais stengėsi tai ištaisyti. Tačiau panašu, kad jų pastangos jokių vaisių neatneš. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis „Tauragės kurjeriui“ tvirtino esąs įsitikinęs, kad „Sodros“ skyrius Šilalėje ir liks, nes ten stovi puikus naujas pastatas, o Tauragėje jį tektų statyti.

– Tauragėje „Sodros“ skyrius įsikurs tik per mano lavoną, – sakė Seimo narys.     

Atsisakoma dalies etatų

Paprašytas papasakoti apie pasikeitimus LESTO veikloje, LESTO atstovas ryšiams su visuomene Ernestas Naprys atsiuntė išsamų komentarą. „Šiuo metu visoje Lietuvoje vykdomas LESTO dispečerinės veiklos optimizavimas, todėl Tauragės–Pagėgių dispečeriniame centre bus panaikinti 6 elektromonterių etatai. Operatyvinės brigados tęs darbus tiek Tauragėje, tiek Pagėgiuose, todėl elektros energijos tiekimo kokybei tai jokios įtakos neturės. LESTO optimizuojant ir centralizuojant dispečerines galima efektyviau planuoti gedimų šalinimą ir gerinti elektros energijos tiekimo kokybės rodiklius“, – rašoma jame.

Pasak jo, operatyvinės brigados yra mobilios, todėl gali būti siunčiamos į kitus rajonus, jei laikinai reikėtų didesnių pajėgumų šalinant skirstomojo tinklo gedimus, taip pat, pvz., gamtos stichijų atvejais, LESTO pasitelkia papildomas rangovų brigadas. Kiekvienas darbuotojas apie pokyčius, susijusius su jo darbo vieta, informuojamas asmeniškai, bendrovė visuomet, jei atsisakoma dalies etatų, darbuotojams pagal galimybes siūlo užimti kitas laisvas vietas įmonėje. 

„Nuo spalio 1 d. LESTO iš Tauragės į Klaipėdą bus iškeliama LESTO tinklo eksploatavimo grupės veikla – rajone panaikinus šį skyrių toliau dirbs du LESTO eksploatavimo techniniai inžinieriai, vykdysiantys rajone vykdomų projektų techninę priežiūrą, taip pat du defektavimo grupės inžinieriai, jie bus pavaldūs Klaipėdos eksploatavimo grupei.

LESTO Tauragės klientų aptarnavimo centras, Elektros apskaitų inžinieriai, elektros apskaitų grupės, atsakingos už elektros skaitiklių priežiūrą, operatyvinės brigados, atsakingos už elektros tiekimo sutrikimų šalinimą, savo veiklą vykdys kaip iki šiol.“, – rašome E.Naprio atsakyme „Tauragės kurjeriui“. 

Atstovas spaudai pažymi, kad didžiąją dalį LESTO paslaugų, pvz., nemokamai užsisakyti naują atsiskaitymo knygelę, gauti reikalingą informaciją, pateikti reikalingus dokumentus klientai gali neišvykdami iš namų ar biuro – naudodamiesi nuotoliniais aptarnavimo kanalais (savitarnos svetaine www.manoelektra.lt ir klientų aptarnavimo telefonu 1802).

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras