Norui priglausti dvynukes koją kiša globos namai(5)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-03-27 14:17
Renaldo Malycho nuotrauka

Jonas Puodžiuvis įsitikinęs, kad globos namai suinteresuoti neatiduoti vaikų šeimynoms. Renaldo Malycho nuotrauka

Tauragiškiai Joną ir Seliutę Puodžiuvius pažįsta kaip ne vieną apdovanojimą už geradarystę ir gražią sodybą gavusią šeimyną, per 20 metų meilę ir namų šilumą suteikusią ne tik 4 saviems, bet ir 20-čiai svetimų vaikų. Praėjusių metų pabaigoje nusprendę priglausti dar dvi mergaites iš Panevėžio vaikų globos namų, šįkart jie susidūrė su pasipriešinimu. Tačiau rankų nuleisti neketina.

– Kadangi du iš 7 dabar globojamų vaikų jau pradeda gyventi savarankiškai, mūsų namai tuštėja, nusprendėme paimti dar porą mergaičių. Esame nebejauni, todėl norėjome jau paaugusių vaikų. Globotinų vaikų sąraše radome informaciją apie Panevėžio vaikų globos namuose gyvenančias dešimtmetes dvynukes, jas ir nutarėme globoti. Panevėžio vaikų globos namai, iš pradžių mumis džiaugęsi, vėliau ėmė nuteikinėti prieš mus dvynukes ir trukdyti jas pasiimti visam laikui, – pasakojo J.Puodžiuvis, iš pradžių ne itin norėjęs bendrauti su žurnalistais, bet vėliau papasakojęs visą istoriją.

Gruodžio mėnesį susipažinęs su dešimtmetėmis dvynukėmis J.Puodžiuvis jas į savo šeimyną parsiveždavo savaitgaliams ir šventėms. Panevėžys nearti – trys valandos pirmyn, trys atgal.

– Mergaitės iš pradžių labai džiaugėsi. Tačiau kai globos namai sužinojo, kad norime jas pasiimti globoti visam laikui, prasidėjo keisti dalykai – ėmė nuteikinėti prieš mus, o dabar viena iš mergaičių jau nebenori vykti, – apgailestavo vyriškis.

Jis įsitikinęs, kad mergaitėms buvo daromas spaudimas.

– Anksčiau po savaitgalio veždavome jas atgal į Panevėžį, jos verkdavo, nes nenorėdavo grįžti. Dar vasario 14-ąją jos skambino, sakė, kad norėtų gyventi kartu, o jau po kelių dienų staiga persigalvojo – jau nebenori niekur važiuoti ir net kalbėti. Mergaitės yra pasakojusios, kad vaikų globos namuose joms buvo kalbama, jog gyventi šeimynoje bus blogai, kad globėjai tik pasiims pinigus ir išmes į gatvę, kad bus sunkiau mokytis, kad vasarą nesiveš atostogauti, – sakė solidžią vaikų auginimo patirtį turintis vyras.

Panevėžio vaiko teisių apsaugos tarnyba dėl mergaičių perdavimo suruošė dokumentus teismui. Svarstymas buvo numatytas kovo 21 dieną. Tačiau mergaičių atidavimą šeimai užprotestavo  Panevėžio globos namai.

Tuomet J.Puodžiuvis pagalbos kreipėsi į Seimo narę Rimantę Šalaševičiūtę. Pastaroji naujienų portalui „Delfi“ teigė, kad vaikų globos namai nenori atiduoti vaikų šeimynoms todėl, kad už kiekvieną vaiką įstaigos gauna pinigus.

„Jeigu vaikas nueina į šeimyną, jam išlaikyti skiriama 1040 litų, jei vaiką įsivaikina šeima – 520 litų. Vaikų namuose vieno vaiko išlaikymo išlaidos prasideda nuo 2000 litų“, – sakė ji.

Pasak R.Šalaševičiūtės, tai gana tipiškas atvejis. „Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtinta tvarka numato, kad globos namų vaikai gali nuvykti pasisvečiuoti į šeimynas. Natūralu, pabuvę šeimynose vaikai pradeda norėti ten gyventi, tad su jais susigyvenę žmonės kreipiasi į globos namus, prašydami tapti globėjais, tačiau iš globos namų patiria trukdžių“, – pripažino Vaiko gerovės parlamentinės grupės narė.

Puodžiuvius R.Šalaševičiūtė įvardijo kaip daug patirties turinčią šeimyną, kuri už gerus darbus buvo įvertinta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei kitų institucijų padėkomis.

Seimo narė pabrėžė, kad pasisako ne už globos namus, o už šeimynas.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 11 tūkst. globojamų vaikų. 4,2 tūkst. gyvena globos įstaigose, daugiau nei 6 tūkst. globojami šeimose, apie 400 – šeimynose.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras