Tarybos posėdyje – skaičių kalba (5)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-05-25 11:11
Renaldo Malycho nuotrauka

UAB „Dunokai“ direktorius Alvydas Lapinis informavo, kad šiemet įmonė mini net dvi sukaktis – ji įkurta prieš 50 metų, o prieš dešimtmetį tapo akcine bendrove. Renaldo Malycho nuotrauka

Trečiadienį vykusio tarybos posėdžio darbotvarkėje numatytų svarstyti klausimų buvo nedaug, tačiau jie buvo itin reikšmingi – tarybos nariai išklausė penkių savivaldybės įmonių vadovų ataskaitas ir nustatė žemės mokesčio ir nekilnojamojo turto mokesčių tarifus.

Prasidėjęs gimtadienius atšventusių tarybos narių ir laurus įvairiuose konkursuose pelniusių atlikėjų sveikinimais, posėdis nuo skambių žodžių vėliau perėjo į skaičių ir faktų kalbą.

Penkių savivaldybės valdomų įmonių – UAB „Tauragės vandenys“, UAB „Dunokai“, UAB Tauragės butų ūkis, UAB „Tauragės šilumos tinklai“, UAB Tauragės autobusų parkas – vadovų 2012 m. veiklos ataskaitoms buvo skirta tik po penketą minučių, mat tarybos nariai susipažinti su jomis galėjo iš anksto ir jau aptarė ataskaitas komitetų posėdžiuose. Kad posėdis nenusitęstų iki begalybės, tarybos nariai galėjo paklausti tik po du klausimus. Visos savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, tačiau pateikė rimtų argumentų, kodėl taip atsitiko.

Ko gero, mažiausiai diskusijų kilo dėl UAB „Tauragės vandenys“ ataskaitos. Pasak direktoriaus Eduardo Anulio, 2012 m. bendrovė įgyvendino keturis investicinius projektus, finansuojamus Europos Sąjungos (ES) lėšomis. Objektų vertė – 35,2 mln. Lt. Bendrovės lėšomis renovuota dalis Verslininkų gatvės nuotekų tinklų už 110 tūkst. Lt, nupirkti Dapkiškių gyvenvietės vandentiekio tinklai su gręžiniais ir vandens bokštu už 150000 Lt.

– Mums kelia susirūpinimą mažėjantis vandens vartojimas. Nors 2012 m. prie vandentiekio ir nuotekų tinklų pagal europinius projektus prisijungė 294 vartotojai, tačiau vandens realizacija lyginant su 2011 m. padidėjo labai nežymiai. Tai reiškia, kad sparčiai mažėja vartotojų skaičius ir vandens suvartojimas, – pabrėžė E.Anulis.

Pasak jo, vienas pagrindinių bendrovės uždavinių – siekti‚ kad seni, susidėvėję vandentiekio ir nuotekų tinklai, nuotekų siurblinės būtų renovuojami ES lėšomis. Reikalingos didelės investicijos ir tai atlikus galima stabilizuoti arba net sumažinti vandens kainą. Bendrovės planuose – Tauragės dumblo apdorojimo įrenginių statyba, teikiamų paslaugų kokybės gerinimas ir taršos mažinimas. Tarybos narė Iveta Skurvydienė bendrovės direktoriaus ataskaitą pavadino „labiausiai panašia į ataskaitą“. Tarybos nariai ataskaitą patvirtino.

UAB „Dunokai“ direktorius Alvydas Lapinis pirmiausia pasigyrė, kad šiemet įmonė mini net dvi sukaktis – ji įkurta prieš 50 metų, o prieš dešimtmetį tapo akcine bendrove.

Praėjusius metus, pasak direktoriaus, bendrovė baigė nuostolingai, įprastinės veiklos nuostolis – 139 tūkst. Lt. Turint omenyje, kad pernai bendrovė išdalino gyventojams atliekų konteinerius, kainavusius 194 tūkst. Lt, nuostolis tampa „popierinis“. Įvedus vietinę rinkliavą bendrovė nuolat patiria nuostolių, nes už tonos šiukšlių išvežimą gauna tik 70 Lt, kai savikaina yra maždaug 130 Lt. Mat sutartis sudaryta dar 2009 m., pagal to meto kainas, o paslauga pradėta teikti tik nuo šių metų.

Bandyta tartis su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centru, tačiau derybos nepavyko.

Į tarybos nario Raimondo Matemaičio klausimą apie bendrovėje metų pradžioje išmokėtas premijas ir priemokas direktorius atsakė kategoriškai:

– Nieko panašaus nebuvo, visi atlyginimai pateikti įmonės internetiniame puslapyje, galite  pasižiūrėti.

O paklaustas, kodėl sumažėjus įmonės pajamoms etatų skaičius padidėjo, A.Lapinis atsakė, kad nuolatiniam darbui primtas tik lietaus kanalizacijos tinklų valymo meistras, kiti darbuotojai priimami tik sezoniniam darbui.

UAB Tauragės butų ūkis direktorė Edita Vaitkutė-Zinkė sakė, kad naujoji daugiabučių namų atnaujinimo programa Tauragėje, lyginant su kitais Lietuvos miestais, sparčiai įsibėgėja. 2012 m. šildymo sezoną pradėjo penki atnaujinti namai. Planuojama, kad kitam 2013 m. šildymo sezonui Tauragės mieste UAB Tauragės butų ūkio iniciatyva bus atnaujinti dar 7–9 daugiabučiai namai.

– Ataskaitiniai metai užbaigti su 70507 Lt nuostoliu, kuris susidarė dėl Butų ūkiui „uždėtos“ kiemų priežiūros, – sakė direktorė. – Šis klausimas bus išspręstas, kai bus nustatytos prie namų priskiriamų sklypų ribos ir už jų priežiūrą mokės gyventojai.

Pasak jos, aktuali problema išlieka gyventojų skolos už paslaugas, todėl būtina ieškoti naujų būdų ir galimybių, kaip mažinti gyventojų įsiskolinimus.

UAB Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius savo ataskaitoje teigė, kad pernai dėl labai sumažėjusio keleivių srauto, susijusio su šalies ekonomine padėtimi, sumažėjo keleivių vežimo pajamos. Dėl stipriai išaugusių kuro kainų ir tuo pačiu sumažėjusių pajamų susidarė 167,1 tūkst. Lt nuostolis. Tačiau nors keleivių vežimo pajamos sumažėjo, bendrosios pajamos per 2012 m., palyginti su 2011 m., padidėjo 2,3  proc. arba 82,5 tūkst. Lt. Tarybos narys Vaidotas Globys pasiteiravo, kodėl bendrovėje neįdiegiama kuro kontrolės sistema. Pasak jo, taip bendrovė galbūt praranda iki 1600 Lt per dieną.

Kalbėta, kad būtina išanalizuoti šį klausimą ir, jei bus taip nuspręsta, tuos prietaisus įsigyti.

Ko gero, daugiausia diskusijų kilo dėl UAB „Tauragės šilumos tinklai“ direktoriaus Vaclovo Karbauskio ataskaitos, tačiau jai balsų dauguma irgi pritarta.

Tarybos narys Sigitas Mičiulis reziumavo, kad kol nebus tvarkos, kuri skatintų taupyti, tol savivaldybės įmonės dirbs nuostolingai. Pasak jo, valstybinių įmonių efektyvumas palyginus su privačiomis yra septyniskart mažesnis.

Šiame posėdyje pritarta ir „Tauragės šilumos tinklų“ investicijų programai, nors kai kurie opozicijos nariai jai prieštaravo. S.Mičiulis pastebėjo, kad joje neapsvarstyta galimybė supirkti iš verslo įmonių perteklinę energiją.  

Tarybos nariai nustatė 2014 m. nekilnojamojo turto mokesčio tarifą fiziniams ir juridiniams asmenims 0,7 procento nekilnojamojo turto mokestinės vertės, o kitos paskirties statiniams (atsinaujinančios energijos (vėjo, saulės ir kt.) jėgainės) – 1 procentą nekilnojamojo turto mokestinės vertės.

Apsispręsta ir dėl žemės mokesčio tarifo 2014 metams. Žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas – 1,1 procento, gyvenamosioms teritorijoms ir komercinės paskirties objektams – 1 proc., pramonės ir sandėliavimo objektams – 1,5 proc., už nenaudojamą ir apleistą žemės reikės  mokėti 3 proc., visai kitai žemei nustatytas 1,5 proc. tarifas.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras