Šilumos tinklams – opozicijos įtarimų strėlės(8)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-05-27 07:07
Redakcijos archyvo nuotrauka

Šilumos tinklų direktorius V.Karbauskis turėjo atsakymus į visus klausimus. Redakcijos archyvo nuotrauka

UAB „Tauragės šilumos tinklai“, trečiadienį Savivaldybės tarybos posėdyje pateikę tvirtinti 2012 metų ataskaitą, sulaukė akibrokšto – tarybos narys Darius Stankus pareiškė abejonių dėl įmonės veiklos skaidrumo. Šilumos tinklų direktorius Vaclovas Karbauskis priekaištus atmeta, o kai kuriuos atvirai vadina nesąmonėmis.

Trečiadienio rajono savivaldybės tarybos posėdyje gimtadienio proga pasveikintas tarybos narys D.Stankus paprašė dovanos – išskirtinės teisės pasisakyti nepaisant laiko apribojimų. Į UAB „Tauragės šilumos tinklai“ nusitaikęs tarybos narys įsitikinęs, kad šios įmonės veikloje trūksta skaidrumo, o už šilumą ir taip palyginus nebrangiai mokantys tauragiškiai galėtų mokėti dar mažiau. Negavęs galimybės pasisakyti išsamiai, D.Stankus paprašė visų, norinčių išgirsti jo samprotavimus, pasilikti po posėdžio.

Atakuoti pasirengęs D.Stankus salėje pasilikusiems keliems tarybos nariams ir žiniasklaidos atstovams išdėstė, kaip jo akimis atrodo Šilumos tinklų veikla.

– Tauragiškiai nuolat tikinami, kad šildymas pas mus yra labai pigus ir jo atpiginti neįmanoma. Nagrinėjant UAB „Tauragės  šilumos tinklai“ direktoriaus 2012 metų veiklos ataskaitą kyla minčių, kad už kurą galėjo būti permokama, nes, kaip skelbia Kainų ir energetikos komisija, vidutinė biokuro rinkos kaina visus 2012 m. metus krito.

Be to, pasak jo, UAB „Tauragės šilumos tinklai“ ką tik įvykdė biokuro pirkimo konkursą skelbiamų derybų būdu. Konkurse dalyvavo vienintelis pardavėjas UAB „Timbex“, su kuriuo buvo pasirašyta sutartis. Tarybos nariui įdomu, kodėl neužtikrinta galimybė jame sudalyvauti daugiau dalyvių, kurie būtų konkuravę dėl kainos. Paprastai Lietuvoje panašaus pobūdžio konkursuose dalyvauja daugiau nei dešimt potencialių tiekėjų. Bendra biokuro galutinė sutarties vertė – 32 667 435,77 Lt. su PVM. Pasak D.Stankaus, tai maždaug trečdalis Tauragės rajono savivaldybės biudžeto.

– Nupirktas biokuras 4 metams. Ir tai daroma tuo metu, kai svarstomas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo ruošiamasi pakeisti biokuro pirkimo tvarką įpareigojant jį pirkti per biržą. Sudarius šį ilgalaikį sandorį jo nebegalima anuliuoti, nes teisės aktai atgaline data negalioja. UAB „Tauragės šilumos tinklai“ susaisto save ilgam laikotarpiui su vienu tiekėju. Lietuvos Respublikos Prezidentė prieš mėnesį, ragindama energetikos ministrą užtikrinti skaidrumą biokuro rinkoje, sakė: „Plečiantis biokuro naudojimui ir prieš pusmetį startavus biokuro biržai paaiškėjo, kad biokuro birža realiai neveikia, nes teisinė bazė nėra aiškiai reglamentuota. Tai leidžia ne visai sąžiningiems šilumos tiekėjams piktnaudžiauti biokuro pirkimais“.

D.Stankus suabėjojo, ar visos biokuro pirkimo konkurso procedūros atliktos teisingai. Esą jam teko girdėti, kad potencialūs biokuro rinkos dalyviai, tiekėjai negavo informacijos apie konkursą, nors yra užsiprenumeravę kiekvieną dieną siunčiamą „Valstybės žinių“ viešųjų pirkimų konkursų naujienų santrauką. Neva potencialūs biokuro tiekėjai tiesiog nežinojo, kad konkursas vyksta. D.Stankui kilo klausimas, kaip apie jį sužinojo vienintelis dalyvis ir nugalėtojas UAB „Timbex“.

UAB „Tauragės šilumos tinklai“ iš UAB „Timbex“ biokurą artimiausius 4 ar daugiau metų pirks už  77,55 Lt/MWh.

– Mano žiniomis, kovo 25 d. (šešios dienos prieš biokuro pirkimo konkurso paskelbimą) UAB „Tauragės šilumos tinklai“ buvo gavę pasiūlymą iš vieno potencialaus biokuro tiekėjo tiekti jį už 72 Lt/MWh, tačiau nei atsakymo į laišką, nei informacijos apie planuojamą konkursą negavo, – tvirtino D.Stankus.

Savo abejonėmis pasidalijo ir tarybos narys Raimondas Matemaitis. Jis irgi įsitikinęs, kad už biokurą „Tauragės šilumos tinklai“ permoka, nes, jo skaičiavimais, pačiai įmonei pirkti medieną ir ją smulkinti būtų kur kas pigiau nei naudotis tarpininkų paslaugomis.

Vakar pakalbintas Šilumos tinklų direktorius V.Karbauskis turėjo atsakymus į visus pateiktus klausimus.

– Tik į kvailus klausimus neturėsiu ką atsakyti, – šyptelėjo jis.

Pastarojo viešojo pirkimo, sukėlusio tiek triukšmo, istorija, pasak jo, tokia.

– Viešuosius pirkimus vykdome laikydamiesi Vyriausybės 2003 m. kovo 3 d. nutarimo. Kiekvienais metais iki kovo 15 dienos privalome centrinei viešųjų pirkimų informacinei sistemai pateikti informaciją, kokius viešuosius pirkimus ketiname vykdyti, – pasakoja V.Karbauskis. – Tokią informaciją šiemet išsiuntėme kovo 14 dieną. Paskui ją per mėnesį turime paskelbti „Valstybės žinių“ viešųjų pirkimų portale. Taip ir buvo padaryta. Kodėl atsiliepė tik vienas pirkėjas, negaliu atsakyti.

Pasak jo, apie tai, kad buvo gautas pasiūlymas iš vieno potencialaus biokuro tiekėjo tiekti jį už 72 Lt/MWh, kalbėti išvis neverta.

– Negalime, neturime teisės tartis su jokiu tiekėju, kol nepaskelbtas konkursas. Bet kokie kontaktai su tiekėjais prieš konkursą kaip tik būtų įtartini. Tiekėjai turi ne siuntinėti keistus pasiūlymus, o tiesiog dalyvauti konkurse, – tvirtina V.Karbauskis.

Kad pirko kuro 4 metams, direktorius irgi nieko blogo nemato. Joks įstatymas nepažeistas.

– Diskusijų tarp politikų jau 5 metus vyksta visokių. Kai kalba eina apie šildymą, visi žinovai. Mes vadovaujamės įstatymais. Kai ministras perrašys teisės aktus, jais ir vadovausimės. Man daug svarbiau, ką tauragiškiai pasakytų, jei rudenį liktume be kuro, – sako direktorius.

Jis įsitikinęs, kad Prezidentė ir jos aplinka labiausiai nepatenkinta vienu šilumos tiekėju – „Vilniaus energija“, valdoma vieno koncerno, ir „ant vieno kurpalio mauna“ visas šilumą tiekiančias įmones. Pasak V.Karbauskio, derėtų pagalvoti prieš dešimtis tūkstančių šalies šilumos ūkyje dirbančių žmonių įvardijant kaip nesąžiningus.

Samprotavimai apie tai, kad už kurą mokama per brangiai, pasak jo, visiškai neatitinka tikrovės.

– Lyginti medienos kainą kirtavietėje ir biokuro kainą – visiška nesąmonė. O kur transportavimo, smulkinimo, įmonės administravimo išlaidos, pelno norma? O kur dar rezervas, kurį privalome sukaupti? Dabar visa tai gula ant tiekėjų pečių. Jei tektų visus tuos dalykus prisiimti įmonei, šilumos kaina neišvengiamai kiltų. Galbūt milijardinę apyvartą turinčioms įmonėms ir verta pačioms imtis smulkinimo, transportavimo ir kt., tačiau tik ne mums, mažai įmonei, – įsitikinęs įmonės direktorius. – Be to, bet kokiu atveju tai spręstų taryba, o ne įmonės direktorius.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras