SOS: Mažonų daržai skęsta, o pagalbon niekas neskuba(0)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-05-30 06:43
Birutės Slavinskienės nuotrauka

Mažoniškių daržuose tyvuliuoja vanduo. Autorės nuotrauka

Gyventi kaime ir neužsiauginti daržovių? Atrodytų keista, jei nežinotum, kad gerus žmonių norus ir beviltiškas pastangas semia vanduo. Šįkart pagalbos šauksmas atsklido iš Mažonų kaimo, kuriame rūpestingai apsodintos ir išravėtos lysvės... mirksta vandenyje, varydamos savo šeimininkus į neviltį. Kaimo centre stovinčiuose daugiabučiuose gyvenančių žmonių daržai panašesni į ežerus, o ne į daržovėms auginti skirtą vietą. Nebegalintys užsiauginti daržovių gyventojai sako pagalbos nesulaukią, nors ne kartą skundęsi ne tik seniūnui, bet ir rajono savivaldybei.

 

Daržai virsta ežeru

Skambutis į redakciją pakvietė atvažiuoti į Mažonus. Aštuonių butų namo Vilties gatvėje gyventojai tvirtina nebetekę vilties užsiauginti daržovių. Mat vieta, kurioje jiems prieš keletą metų paskirti 7 arų sklypeliai visai šalia namo, baigia virsti ežeru.

– Daržovių, braškių užsiaugindavome, tačiau prieš keletą metų sklypus ėmė semti vanduo. Nebeįmanoma įbristi, ypač po didesnių liūčių, – skundžiasi Vilties gatvės 17-ojo namo gyventoja Vanda Saldukienė. – Pernai vasarą net gyvatės buvo pradėjusios veistis. Tikėjomės, gal šiemet tiek daug nelis ir galėsime bent ką nors užsiauginti...

Tačiau lietingi ir permainingi orai jų viltis griauna. Dabar ir braškės, ir česnakai, ir visos kitos gėrybės mirksta vandenyje. Net ir nusistovėjus sausesniems orams dirva nebeišdžiūsta.

– Ką mums daryti? Kur ieškoti pagalbos? – nebetekusi kantrybės, klausė moteris. – Kur besikreipiame, niekas nepadeda. Kiek sykių seniūnui skundėmės, kaimynė net pas merą buvo nuėjusi, sakė, jis žadėjęs padėti...  

Finansai, finansai...

Taip kartojo Mažonų seniūnas Jonas Samoška, paklaustas apie tvinstančius daržus.

– Mūsų kaimas ėmė kurtis nelabai tam tinkamoje vietoje. Va, jei labiau link Šunijos būtų buvęs statomas, tai ten sausa, smėliukas, jokios melioracijos nebūtų reikėję. O dabar vos palijus dažna kaimo sodyba apsemiama, rūsiai pilni vandens.

Apie Vilties gatvės 17-ojo namo gyventojų bėdas seniūnas žino seniai. Tačiau padėti, kad ir kaip norėtų, neturi kaip. Mat melioracija – sudėtingas ir brangiai kainuojantis „malonumas“.

– Seniūnija tokių lėšų neturi. Melioracijos įrenginių remontas kainuoja labai brangiai. Kiek savo jėgomis pajėgiame, tiek pasitvarkome, vieną kitą pralaidą paremontuojame, tačiau problemos tai neišsprendžia.

„Ten tik tvenkinius kasti...“

Už tų daržų eina pagrindinis kelias į Mažeikius, pasak seniūno, kelininkams valant kelius rinktuvai pamažu užanka, ir vanduo ima nebenutekėti. Be to, melioracijos sistemoms labai kenkia medžiai ir krūmai – jų šaknys užkemša pralaidas.  

Vienintelę išeitį seniūnas mato tokią: Savivaldybė turėtų rūpintis, rengti projektus ir stengtis gauti lėšų iš kokių nors fondų, nes tokių pinigų nei seniūnija, nei patys gyventojai skirti melioracijai niekada negalės.

„Tam davė, o tam neliko...“

Rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyrius irgi niekuo nudžiuginti mažoniškių negali. Kaip sakė šio skyriaus specialistas, žemės, kuriose yra minimi daržai, nei valdiškos, nei privačios. Jos niekieno. Tad ir rūpintis jomis nėra kam. Nors tos bėdos žinomos, iš melioracijai skirtų lėšų jų  sutvarkyti negalima, mat neatitinka vamzdžių diametrai. Be to, pasak kalbinto specialisto, rajone yra kur kas didesnių bėdų. Prieš porą savaičių svarstytas klausimas dėl melioracijos įrenginių remonto, skirta lėšų Žygaičiams, Juodpetriams, Gaurei, o Mažonams ir neliko.

– Ir tuose pačiuose Mažonuose yra kur kas didesnių bėdų nei tie daržai – kelias išplautas, žmonėms rūsius semia, ir tai padėti nežinome kaip...      

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras