Premjero akibrokštas žemaičių neišgąsdino(0)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-04-14 14:06
Renaldo Malycho nuotrauka

Premjeras Algirdas Butkevičius. Renaldo Malycho nuotrauka

„Skalūnų žvalgyba tikrai nebus stabdoma“ – taip vakar pareiškė Premjeras Algirdas Butkevičius interviu „Žinių radijui“. Viltys, kad griežtas Vyriausybės vadovas subars atėjūnus ir atneš ramybę į nuo skalūno ieškotojų besiginančių žemaičių namus, žlugo. Vis dėlto Žygaičių krašto žmonės rankų nuleisti neketina.

„Neleisti būtų nesąžininga“?

A.Butkevičius sakė suprantantis, kad atlikdama žvalgybą bendrovė investuos daug pinigų, ir po to gavybai skelbti naują konkursą būtų nesąžininga jos atžvilgiu.

„Bus numatyti du etapai, bet tie etapai bus išdėstyti laike. Nes mes manome, kad atlikus žvalgybą geriausiu atveju gavyba galėtų prasidėti ne anksčiau kaip po 4–5 metų, vadovaujantis tarptautine praktika kitose šalyse“, – sakė A.Butkevičius.

Iki sutarties su JAV energetikos įmone „Chevron“ pasirašymo dar turi būti pakeisti du šiuo metu galiojantys įstatymai, teigė Premjeras.

„Žvalgyba turi būti irgi atliekama išvengiant tam tikrų rizikų žmonėms ir gamtai. Tai aš manau, kad žvalgyba, pirmiausia, bus atlikta, o po to, savaime suprantama, turint atliktus tyrimus ir pamačius, kad yra galimybės išgauti, jeigu ten bus skalūninių dujų, tai tada bus tęsiamas kitas procesas“, – sakė A.Butkevičius.

Gyventojus bus bandoma įtikinti

Tuo metu Žygaičių ir kitų bendruomenių, prieštaraujančių skalūnų dujų žvalgybai, gyventojus bus bandoma įtikinti, kad skalūnų dujų žvalgyba tikrai jokios grėsmės nekelia, sakė Ministras Pirmininkas.

„Niekada niekas nieko per prievartą nedarys. Mes esame žmonės, ir reikalingas tolimesnis aiškinamasis darbas. Įrodymas, kad tai yra daroma saugiai, kad gyventojams nėra jokios grėsmės, jokių pavojų. Aš manau, kad jei šitas darbas būtų buvęs atliekamas daug anksčiau, mes nebūtume matę nei piketų, nei kitokių reikalavimų“, – pabrėžė A.Butkevičius.

Anksčiau Seimo Ekonomikos ir Aplinkos apsaugos komitetai pasiūlė stabdyti sutarties pasirašymą su investuotoju, laimėjusiu konkursą dėl skalūnų dujų, kol bus priimti būtini teisės aktai, susiję su skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvoje.

Galutinį sprendimą dėl skalūnų dujų žvalgybos turės priimti Vyriausybė. Premjeras A.Butkevičius yra sakęs, kad sutartis dėl skalūnų dujų žvalgybos su „Chevron“ bendrove bus pasirašoma tik Seime skubos tvarka priėmus reikalingas įstatymų pataisas. Pasak jo, pasakyti, kada jos bus priimtos, sunku, bet procesas užtruks bent iki gegužės pradžios.

„Neturėtų taip būti“

Tauragėje išrinktas Seimo narys Darius Petrošius, paprašytas pakomentuoti situaciją, sakė šiuo klausimu nepritariąs Premjerui.

– Mano nuomonė kitokia. Manau, kad taip būti neturėtų, – sakė jis. – Pirmiausia turi būti sureguliuoti teisiniai klausimai, žvalgyba atskirta nuo gavybos. Būtina išsiaiškinti projekto naudingumą Lietuvai, sutvarkyti mokestinę bazę ir pasirūpinti gamtosaugos klausimais. Tik tada galima kalbėti apie kokius nors veiksmus.   

Seimo narys pripažįsta, kad prieš vėją nepapūsi.

– Tikriausiai kitaip jau nebus... – nors ir nenoromis, pripažįsta jis.

Vis dėlto vilties sustabdyti ant jo gimtojo rajono atslenkančią grėsmę jis nepraranda.

Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius, paprašytas išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu, sakė Premjero pasisakymo negirdėjęs.

– Nelabai galiu komentuoti, nes tam turėčiau žinoti visas aplinkybes. Vis dėlto manau, kad nestabdyti skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos – politinis sprendimas. Anksčiau Premjeras yra sakęs, kad sutartis su „Chevron“ nebus pasirašyta, jei tai gali pakenkti žmonėms ir aplinkai. Todėl tikriausiai pirmiausia bus išsiaiškintos visos aplinkybės, ir jei paaiškėtų, kad yra grėsmių, sutartis nebus pasirašyta, – sakė meras.

Žemaičiai neišsigando

Premjero žodžiai tų, kurie priešinasi skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai, neišgąsdino. Taip teigia kaimo bendruomenės „Žygava“ pirmininkas Jonas Nairanauskas.

Skalūnų gavybai prieštaraujančios vietos bendruomenės Vilniuje surengė jau ne vieną protesto akciją. Kaimo bendruomenės ir dabar neketina nuleisti rankų.

– Girdėjome A.Butkevičiaus pasisakymą. Tai  nieko nekeičia. Visų pirma, Premjeras laužo savo paties pažadą, be to, labai jau įtartinai atrodo tas skubėjimas uždegti žalią šviesą „Chevronui“.

J.Nairanauskas sakė, kad atsakomieji žingsniai jau ruošiami. Tai bus mitingai daugelyje šalies miestų, taip pat ir sostinėje, ir tarptautinio masto konferencija, informacija žiniasklaidoje.

Kokiose žiniasklaidos priemonėse bus skelbiama informacija, J.Nairanauskas nesukonkretino.

– Ne visos mus įsileidžia, – sakė jis.   

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras