Afganistanas iš arti: betono ir tvorų valstybė(3)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-04-29 06:27
Dariaus Petrošiaus asmeninio archyvo nuotrauka

Darius Petrošius ne tik apžiūrėjo, bet ir turėjo galimybės pavairuoti šarvuotą sunkvežimį MRAP. Dariaus Petrošiaus asmeninio archyvo nuotrauka

„Afganistanas palieka neišdildomą įspūdį, o grįžęs į Lietuvą supranti, kokios iš tikrųjų menkos mūsų problemos“ – grįžęs iš vizito Afganistane „Tauragės kurjeriui“ pasakojo tauragiškis Seimo narys Darius Petrošius, į delegaciją įtrauktas kaip Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys. Jis kartu su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku ir grupe kitų politikų Afganistane lankė Lietuvos karius sprendžiant klausimą, kiek Lietuvos karių turėtų dalyvauti NATO ir Europos Sąjungos operacijose 2015 metais.

 

Karių išvedimui jau rengiamasi

Delegacija aplankė Čagčaraną, kur yra įsikūrusi Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė, susitiko su Afganistano gynybos ministerijos ir NATO ISAF vadovybės atstovais, Goro provincijos gubernatoriumi, kitais pareigūnais, aptarė saugumo šalyje situaciją, Lietuvos karių išvedimo iš Goro provincijos planus, stovyklos perdavimo Afganistano valdžiai klausimą.

Pasak D.Petrošiaus, pagrindinis vizito tikslas buvo susitikti su šiuo metu Afganistane tarnaujančiais kariais, susipažinti su jų tarnybos sąlygomis, vykdomomis užduotimis, o pagrindinis dėmesys skirtas Lietuvos karių išvedimo iš Goro provincijos klausimui.

Šiuo metu Afganistane tarnauja apie 240 Lietuvos karių. Didžioji jų dalis yra dislokuota Goro provincijoje. Kiti kariai tarnauja ISAF štabuose Kabule ir Herate, Kandaharo oro uoste, Afganistano pietuose Zabule.

Lietuvos kariuomenės SOP eskadronas Afganistano pietuose dalyvauja labai rizikingoje ir didelio intensyvumo tarptautinėje operacijoje nuo 2002 metų. Jau keletą metų sėkmingai bendradarbiaudami su Afganistano nacionalinėmis saugumo pajėgomis, Lietuvos specialiųjų operacijų kariai parengė savarankiškai veikti Afganistano nacionalinės policijos Zabulo provincijos Greitojo reagavimo kontrteroristinę kuopą. Aukštai įvertinusi šiuos Lietuvos SOP eskadrono pasiekimus, NATO operacijos Afganistane vadovybė pakvietė Lietuvą parengti dar vieną Afganistano nacionalinės policijos Greitojo reagavimo kontrteroristinę kuopą Kandahare, buvusioje talibų sostinėje.

Planuojama, kad iki 2013 m. pabaigos atsakomybę už Goro provincijos saugumą perdavus Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms ir iš provincijos išvedus Lietuvos karius, Lietuva tęs dalyvavimą NATO operacijoje Afganistano pietuose ir sraigtasparnių pilotų rengimą.

Lietuvos kariai – tikri profesionalai

– Pirmiausia buvome susitikę su šalies pietuose dislokuotais Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) eskadrono „Aitvaras“ ir Kandaharo oro uoste tarnaujančiais Afganistano sraigtasparnių pilotus rengiančiais Lietuvos karinių oro pajėgų kariais. Kovinėje aplinkoje perduodami patirtį afganistaniečiams, savo profesionalumu, pasiaukojimu jie pelnė labai aukštą koalicijos partnerių įvertinimą, – pasakojo D.Petrošius.

Kaip pasakojo D.Petrošius, lietuvius karius Afganistane amerikiečiai vertina labai gerai. Tai tikri profesionalai.

Įdomu, pasak D.Petrošiaus, kad visi „Aitvaro“ kariai – barzdoti. Barzdos reikalingos ne dėl mados, o tam, kad Afganistane jie neišsiskirtų iš vietinių, o grįžę į Lietuvą ir nusiskutę barzdas taptų neatpažįstami.

– Eskadrono karius viskuo aprūpina amerikiečiai, – pasakojo D.Petrošius. – Technika, automobiliai, motociklai, malūnsparniai, ginklai, maitinimas – viskas amerikietiška. Maistas, beje, labai geras. Jis netgi sužymėtas spalvomis: žalia etiketė – sveikas maistas, geltona – nelabai, o raudona – „greitasis“ maistas – hamburgeriai, koka kola ir kt.

Vienas karys pasakojo per trumpą laiką priaugęs net 8 kg svorio ir dabar intensyviai sportuojąs, kad jų atsikratytų. Kariai turi puikią sporto salę.

Karių gyvenamosios patalpos įrengtos asketiškai, viską privalu nuolat dezinfekuoti, nes aplink tyko infekcija.

Vaikai neturi ateities

Pasak D.Petrošiaus, visos bent kiek civilizuotos šalies vietos aptvertos aukšta betono tvora – tai duoklė saugumui. Visur kitur karaliauja visiškas skurdas ir nykuma. Pagal jų kalendorių dabar yra 14 amžius.

– Taip ir atrodo... Vien tik moliniai nameliai be langų, žiemą uždengiamų plėvele, kūrenami džiovintu mėšlu, – pasakoja D.Petrošius.

Mokyklos, ligoninės, parkai ir žaidimų aikštelės įrengtos šalių donorių, tarp jų ir Lietuvos, lėšomis. Investuojami milžiniški pinigai, tačiau neretai laukiamo rezultato nėra.

Delegacija apsilankė už Lietuvos pinigus neseniai pastatytoje mokykloje. Mokykla stovi, vaikai mokosi, tačiau patalpos pilnos dūmų, sienos aprūkusios, nes statydami vietiniai statybininkai ... pamiršo įrengti kaminą. Žinoma, galima jį rengti dabar, tačiau niekas to nesiima.

Delegacijos aplankytuose vaikų namuose padėtis irgi panaši. Ten sutrūkę radiatoriai, telkšo balos, tačiau remontuoti niekam nė į galvą neateina. Vaikai šąla. 

– Kam daryti, jei galima nedaryti? Gerai bus ir taip. Tokia filosofija vadovaujasi vietiniai, – kalba D.Petrošius. – Be to, prie nuolatinės paramos labai greit įprantama ir imama galvoti, kad taip ir turi būti. „Tu man sumokėk, kad aš ką nors dėl savęs padaryčiau“. Tokia nuostata – vyraujanti. Labiausiai gaila vaikų. Daugumos jų gyvenimas – be ateities, – įsitikinęs Seimo narys. – Vaikai iki 5 m. ten net neregistruojami, nes yra didelė tikimybė, kad jie neišgyvens. Pagal statistiką nesulaukęs penkerių miršta vienas iš 5 vaikų.

Vis dėlto D.Petrošius sako pajutęs, kad ta šalis turi savotiškos traukos.

– Visi ten pabuvojusieji kiek ilgiau, kariavusieji prisimena Afganistaną su nostalgija ir norėtų darsyk ten apsilankyti.  

D.Petrošius šypsosi, kad grįžęs į Lietuvą ėmė kitaip vertinti mūsų problemas:

– Mūsų šalis palyginus su Afganistanu atrodo rojus.

Misija Afganistane – į pabaigą

Antradienį Seimas suteikė mandatą Lietuvos kariams dalyvauti NATO ir Europos Sąjungos operacijose 2014–2015 metais.

Seimas leido Lietuvos kariniams vienetams, sudarytiems iš karių ir karinėms pajėgoms priskirtų civilių tarnautojų, dalyvauti NATO vadovaujamoje tarptautinėje operacijoje Afganistane. Ten bus galima siųsti iki 200 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų.

Pagal dabartinį Seimo mandatą, kuris galioja iki 2013 metų pabaigos, į Afganistaną gali būti siunčiama 290 karių. Šiuo metu Afganistane yra apie 240 lietuvių karių. Seimo nutarime taip pat numatyta, kad siunčiamas karinis vienetas gali būti perduotas NATO arba Europos Sąjungos valstybėms narėms ar institucijoms vadovauti bei valdyti. Naujas mandatas Lietuvos kariams dalyvauti tarptautinėse operacijose galios iki 2015 metų gruodžio 31 dienos.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras