Ar neišlįs interesų ausys mokinių maitinimo konkurse?(7)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-02-10 13:35
Redakcijos archyvo nuotrauka

Rajono mokinių nemokamo maitinimo versle sukasi nemaži pinigai – šiemet maistui pirkti ir gamybai organizuoti bus skirta 2,5 milijono litų. Redakcijos archyvo nuotrauka

Ketvirtą kartą Tauragės rajono savivaldybės atidėtas viešasis konkursas dėl mokinių maitinimo sukėlė abejonių dėl jo skaidrumo. Paskelbtas konkursas keliose rajono mokyklose  vis atidėliojamas, o konkurso sąlygos numato didesnį „svorį“ teikti ne kainai, o valgiaraščio aprašui. Pradėjus domėtis kas ir kaip, minėtas konkursas vėl atidėtas, numatyta, kad jis vyks vasario 14-ąją. Tačiau niekas negali garantuoti, kad ir šį kartą jis tikrai įvyks.

Kodėl svarbiau valgiaraštis, o ne kaina?

 

– Praėjusią savaitę turėjo vykti supaprastintas konkursas mokinių ir personalo maitinimo paslaugoms Skaudvilės gimnazijoje, „Aušros“, Lomių, Pagramančio, Adakavo pagrindinėse ir Batakių vidurinėje mokyklose pirkti, tačiau jis vėl neįvyko, atidėtas dar kartą. Stebina viena iš svarbiausių sąlygų nuostatų, kad 60% konkurso rezultato lemia techninės dokumentacijos – valgiaraščių ir kitų dokumentų, o tik 40% rezultato sudaro pasiūlytos kainos vertinimas, nors turėtų būti atvirkščiai. Į valgiaraščius galima įrašyti ką tik nori, pavyzdžiui, kad mokinius maitinsi unguriais, nes vėliau valgiaraščius galima keisti, tik reikia suderinti su mokyklos vadovu. Pretendentus labai vargina tai, kad konkursui reikia pateikti ne elektroniniu būdu, o ant popieriaus atspausdintus dokumentus. Kiek žinau, kituose rajonuose dokumentai pateikiami elektroniniu būdu. Spausdinti juos netrumpai užtrunka, sunaudojama nemažai popieriaus, tenka tampyti nemažas jų šūsnis, – kalbėjo anonimu panorėjęs likti vyriškis (pavardė redakcijai žinoma), kuris jau ne kartą dalyvavo tokiuose konkursuose.

Pasak jo, dėl tokios nustatytos tvarkos pirmiau plėšiami vokai su techniniais dokumentais, o vėliau – su pasiūlyta kaina, esą kituose rajonuose pirmiau plėšiami ir vertinami dokumentai su nurodyta kaina, o tik po to – su valgiaraščiais ir kitais techniniais dokumentais.

Nemokamam maitinimui vienai dienai vienam mokiniui skiriama vidutiniškai 4,5 lito. Pinigų suma nustatoma pagal amžiaus grupes, šios lėšos skiriamos iš valstybės biudžeto. Dar 25 procentai lėšų skiriama iš rajono biudžeto maisto gaminimo išlaidoms. Konkurso dalyviai rungiasi, kuris už valstybės lėšas geriau pamaitins mokinius ir kuris apsieis su mažesne pinigų suma, skiriama iš rajono. Konkursus laimėjusieji dažniausiai sutaupo nuo 7 iki 10 procentų rajono biudžeto lėšų, mokinių maitinime skirtų gamybinėms išlaidoms. Daugiau negu dešimt procentų kainos mažinti negalima.

 

Per metus – tik vienas skundas

 

Rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė, Viešųjų pirkimų komisijos narė Audronė Bartušienė, kuriai patikėta rūpintis nemokamu moksleivių maitinimu, paaiškino, kad šiuo metu „Aušros“ ir Pagramančio pagrindinių mokyklų moksleivius maitina UAB „Juraja“, Batakių vidurinės ir Lomių pagrindinės mokyklų mokinius – UAB „Vilartina“, Skaudvilės gimnazijos ir Adakavo pagrindinės mokyklos mokinius – UAB „Amerija“. Įvykus konkursui maitintojai gali pasikeisti. Miesto mokyklose maistas gaminamas vietoje, o į kaimų mokyklas vežamas termosuose. 

– Su visuomenės sveikatos centru nuolat tikriname, kaip maitinami mokiniai, atliekamos mokinių ir jų tėvų apklausos. Pernai buvo gautas tik vienas skundas, kad vienos mokyklos maistu apsinuodijo du vaikai, bet tą valgyklą ištyrus Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojams jokių pažeidimų nebuvo nustatyta, – teigė Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Konkurso dalyviai gali pretenduoti maitinti vienos, dviejų, keleto ar visų konkursui pateiktų mokyklų mokinius.

 

Mokinių maitinimo konkursai – patys sunkiausi

 

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rita Dumbliauskaitė, atsakinga už viešuosius pirkimus, teigė, kad mokinių maitinimo viešieji pirkimai – patys sunkiausi, juose keliami dideli reikalavimai, nes laimėtojams tenka labai svarbus ir atsakingas uždavinys – maitinti vaikus.

Į klausimą, kodėl konkursas nuolat atidėliojamas, R.Dumbliauskaitė atsakė:

– Nuolat gauname pretendentų dalyvauti konkurse užklausų, į jas privalome atsakyti, todėl tenka konkursą atidėti.

Į pretendento dalyvauti konkurse nusiskundimą dėl to, kad dokumentus reikia pateikti atspausdintus, o ne elektroniniu būdu, už viešuosius pirkimus atsakinga Savivaldybės specialistė atsakė:

– Mes svarstėme, kaip daryti, ir priėjome būtent prie tokios nuomonės, nes mokinių maitinimo konkurso dalyviai privalo pateikti labai daug įvairių dokumentų, viską sukelti į internetą ilgai užtruktų, be to, gali strigti Savivaldybės kompiuterinė sistema.

Paprašyta paaiškinti, kodėl svariau vertinami techniniai dokumentai (valgiaraščiai ir kt.) ir konkurso metu pirmiau plėšiami vokai su jais, vėliau plėšiami vokai, kuriuose nurodoma kaina, ir tik tų pretendentų, kurie gavo teigiamą įvertinimą po pirmojo vokų plėšimo, R.Dumbliauskaitė paaiškino, kad mokinių maitinimo supaprastinto atviro konkurso sąlygos rengtos pagal pavyzdinius reikalavimus bei vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymais, ir dėl to, kad šiuo atveju svarbiausia yra mokinių maitinimo kokybė, o ne kaina.

Konkurso nugalėtojai mokinius maitins vienerius metus, jei nebus nusiskundimų, jei rengiamų apklausų duomenys bus teigiami, sutartis maitinti mokinius su konkurso nugalėtojais gali būti pratęsta vieneriems metams du kartus.

R.Dumbliauskaitė kaip teigiamą dalyką paminėjo tai, kad mokinių maitinimo konkursai retai apskundžiami, esą buvo apskųstas tik „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos mokinių maitinimo konkursas, tačiau teismus pavykę laimėti.

 

Konkuruoti verčia mokinių maitinime besisukantys nemaži pinigai

 

Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pernai iš valstybės biudžeto nemokamam mokinių maitinimui mūsų rajonui buvo skirta 2,5 milijono litų, šiemet – 2 milijonai litų. Iš savivaldybės biudžeto šiai paslaugai administruoti pernai skirta 0,55 milijono litų, šiemet 0,5 milijono litų. Kaip matome, mokinių maitinimo versle sukasi nemaži pinigai, todėl ir vyksta gana aštri konkurencija. Nors mokinių maitinimo konkursų reikalavimai gana dideli ir juose dalyvauja po keletą pretendentų, įmonėms yra dėl ko pakovoti.

 

Stabdo pirkimo įstatymo netikslumai ir „siaurumai“

 

Minėtų mokyklų mokinių maitinimo konkursas turėjo įvykti šių metų sausio 10-ąją, buvo atidėtas į sausio 23-iąją, vėliau atidėtas į vasario 3-ąją, paskutinį kartą nukeltas į vasario 14-ąją.

Viešųjų pirkimų komisijos pirmininko, Savivaldybės administracijos direktoriaus Algirdo Mosėjaus paklausus, ar vasario 14-ąją konkursas iš tiesų įvyks, galbūt nesibaigiančiomis užklausomis jį kažkas tyčia stabdo, atsakė:

– Šimtu procentų negaliu garantuoti, bet tikiuosi, kad dabar jau tikrai įvyks. Pagal turimus duomenis neatrodo, kad kažkas užklausomis konkursą tyčia stabdytų, tačiau iš principo tokios galimybės atmesti negalima, jaučiame, kad tokių dalykų jau yra buvę. Tokią situaciją lemia pirkimo įstatymo netikslumai ir „siaurumai“.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras