Savam – draugas, svetimam – grėsmė (4)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2012-10-12 12:58
Renaldo Malycho nuotrauka

Pasak paštininko, pavojingiausi – vilkšuniai ir pitbuliai. Renaldo Malycho nuotrauka

Sakoma, kad šunys – geriausi žmogaus draugai. Juos myluojame, maitiname iš savo pietų lėkštės, leidžiame susiraityti kojūgalyje ar lyžtelti veidą, kai grįžtames į namus. Tačiau retas susimąsto, jog tas pats meilus šunelis gali tapti grėsme mūsų pačių ar kito žmogaus sveikatai. Apkandžiotų žmonių nemažėja, o gyvūnų išmatomis užterštos vejos byloja ne tik apie augintinių savininkų kultūros ir atsakomybės stoką. Ši estetinė problema netrunka virsti rimtu pavojumi kiekvieno, o ypač – vaikų sveikatai.

 

Pasiūlė „užčiaupti snukį“

Praėjusią savaitę „Tauragės kurjerio“ redakciją pasiekė laiškas, kuriame tauragiškė Jolita V. skundžiasi patyrusi nemalonų įvykį. Skubėdama iš darželio „Kodėlčius“, kuriame paliko savo dukrelę, moteris susidūrė su nėščia mergina, vedžiojančia rusų toiterjero veislės keturkojį. Pastarajam atlikus rytinę „išsivalymo“ procedūrą, Jovita V. neiškentė ir pasiūlė tolstančiai teršėjo savininkei susirinkti paliktas „dovanas“.

– Aš jos paklausiau: „Ponia, gal susirinkite savo šuniuko išmatas, juk jūs savo nemėtot bet kur“? Man buvo pasiūlyta „užčiaupti savo snukį“. Šokiruota tokio nėščios moters elgesio pasakiau, jog labai negražu, kai besilaukianti moteris taip kalba. Man buvo atsakyta: „Deja, jau turiu vaikų“. Tikrai, kad deja, nes tokiu savo elgesiu tinkamai išauklėti vaikų neįmanoma, – nemalonų rytinį susidūrimą savo laiške aprašė Jovita V.

Pasak jos, tokių nekultūringų gyvūnų šeimininkų begalė: daugelis sudrausminti grubiai atšauna ir nueina. Jovitos V. teigimu, sostinės gyventojai jau įprato su savimi nešiotis maišelius, skirtus surinkti gyvūnų ekskrementams. Iš jų galėtų pasimokyti ir tauragiškiai.

Pievelėse, ant šaligatvių ar smėlio dėžėse gyvūnų paliktos „bombos“ – ne tik grėsmė avalynei. Tauragės visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė atkreipia dėmesį, kad sergančių šunų išmatomis yra platinama liga, kurią sukelia apvaliosios kirmėlės – toksokaros.

Pastatys lenteles

Akivaizdu, kad mūsų visuomenei dar trūksta sąmoningumo surinkti tai, ką kiemuose palieka jų šunys. Kas juos paskatintų tausoti aplinką ir kitų žmonių sveikatą? Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Daiva Genienė siūlo suinteresuotiems tauragiškiams kreiptis į Tauragės rajono savivaldybės tarybą dėl specialios šunų vedžiojimo aikštelės įrengimo, o Tauragės miesto seniūnas Virginijus Žilius žada kitą pavasarį pagrindiniuose skveruose įrengti informacines lenteles.

– Kanadoje mačiau dvejopų užrašų iškabas, kuriose žaliame fone buvo nupiešti šunys. Jose kultūringai prašoma šeimininkų susirinkti savo augintinių išmatas. Nors pas mus sunku ką išsaugoti – tuoj sulaužys ar apipaišys, tačiau ko nors imtis būtina. Visuomenė tiesiog turi subręsti, – apie planus kalbėjo V.Žilius.

Apkandžiojimų nemažėja

Nesurenkamos gyvūnų išmatos – ne vienintelė problema. Sutemus daugelis augintinių savininkų paleidžia savo keturkojus pabėgioti. Tada ir įvyksta nelaimių. Tauragės visuomenės sveikatos centro duomenimis, kasmet į Tauragės rajono gydymo įstaigas kreipiasi iki 100 šunų apkandžiotų žmonių. Pasak D.Genienės, šiemet šunys sužalojo 67 žmones, 32 iš jų yra vaikai. Tikėtina, kad apkandžiojimų atvejų iš tiesų yra daugiau, nes ne visi nukentėjusieji kreipiasi pagalbos. To galima būtų išvengti, jei augintiniai būtų registruojami ir tinkamai prižiūrimi – vedžiojami su pavadėliais ar antsnukiais.

Pasak Tauragės policijos komisariato atstovės spaudai Simonos Šniaukštaitės, dėl gyvūnų nepriežiūros ar kitų jų laikymo taisyklių pažeidimų per devynis šių metų mėnesius surašyti 62 administracinės teisės pažeidimų protokolai. Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 110 straipsnį, už šuns nepriregistravimą ar ekskrementų nesurinkimą gresia įspėjimas arba bauda iki 200 litų, o tinkamai neprižiūrėtam augintiniui apkandžiojus žmogų – bauda nuo 400 iki 600 litų su arba be gyvūno konfiskavimo. Dažniausiai policija skundų sulaukia iš kaimo gyventojų.

Kovoja kasryt

Su tikimybe nukentėti nuo aštrių šuns dantų dažniausiai susiduria paštininkai. Saistomas konfidencialumo sutarties, vienas jų anonimiškai sutiko pasidalinti savo kasdiene patirtimi. Paklaustas, kas gelbsti nuo nesvetingų privačių kiemų „šeimininkų“, vyras parodė pagrindinį kiekvieno laiškininko ginklą – dujų balionėlį. Jais darbdaviai aprūpina kiekvieną darbuotoją. Panaudojus dujas kitą kartą agresyvus šuo paštininką pasitinka kur kas ramesnis. Kalbintas vyras teigė esąs girdėjęs, jog labiausiai paštininkų keturkojai nekenčia dėl to, kad jų nešiojamuose laikraščiuose daug gyvūnų nemėgiamo švino. Pašnekovas vardino „baisiųjų“ ir „ramiųjų“ namų kiemus – tikslūs adresai liete liejosi iš paštininko lūpų. Viename kieme nedidelis ir iš pažiūros nebaisus, bet agresyvus šuo pasitinka jį su antsnukiu. Tai puikus palaido gyvūno priežiūros pavyzdys. Pamatęs lentelę „Piktas šuo“, pašto darbuotojas stengiasi į kiemą nelįsti, o įvairiais būdais kviečiasi šeimininkus prieiti prie vartelių. Kartais tenka laiškus tiesiog švystelti ant grindinio. Susidurti su agresyviais šunimis pašnekovui tenka du ar tris kartus per mėnesį. Pavojingiausi – vilkšuniai ir pitbuliai. Vienas yra perkandęs ranką, kitas – suplėšęs striukę. Ne paslaptis, kad labiausiai šunys puola dviratininkus. Pasak paštininko, įsukus į tam tikras gatveles, kitame jų gale gyvenantys žmones jau žino, kad atvažiuoja paštininkas.

Koviniams butuose ne vieta

Spalio 3 dieną Seimas priėmė naujas Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo pataisas, kuriomis uždrausta daugiabučiuose laikyti pavojingų veislių šunis ir jų mišrūnus (amerikiečių Stafordšyro terjerus, Stafordšyro bulterjerus, amerikiečių buldogus, Argentinos dogus, brazilų mastifus, turkų, Pietų Rusijos bei Kaukazo aviganius). Vis dėlto iki įstatymo įsigaliojimo registruoti pavojingi šunys ir jų mišrūnai galės likti daugiabučiuose. Tačiau kas ir kaip šią normą įgyvendins?

– Seniūnijos darbuotojai nėra taip socialiai apdrausti kaip policininkai. Tad niekas ir nevaikščios pabučiui. O jei koks savininkas šuniu užpjudys? Todėl veiksmų prieš nepaklusnius gyvūnų augintinius gali imtis tik policija, – teigė V.Žilius.

Pasak jo, Tauragės seniūnijoje neužregistruotas nė vienas kovinės veislės šuo. Policija imasi kokių veiksmų tik pasiskundus neapsikentusiems kaimynams. Specialių reidų dėl kovinių šunų laikymo daugiabučiuose nebus, tačiau kaskart pastebėjus tokį augintinį bus paprašyta parodyti jo registracijos dokumentus.

Netylantis telefonas praėjusį pavasarį paskatino Tauragės policijos komisariato darbuotojus imtis prevencinės akcijos, kurios metu buvo įspėjami be pavadėlių savo augintinius vedžiojantys ar jų išmatų nesurenkantys savininkai. Akcija buvo sėkminga – po jos Tauragės miesto seniūnijoje užregistruoti 29 gyvūnai.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras