Konstitucija: atsiradimo istorija ir iššūkiai(0)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2012-10-26 06:32
Renaldo Malycho nuotrauka

Renginys pradėtas valstybės himnu. Renaldo Malycho nuotrauka

Spalio 25-ąją švenčia retas lietuvis, o visai be reikalo. Diena, kai prieš 20 metų buvo priimta Lietuvos Konstitucija, išties verta būti minima, nes mūsų Konstitucija laikoma viena geriausių pasaulyje. Apie svarbiausio šalies įstatymo atsiradimo istoriją bei šiandien jam kylančius iššūkius Tauragės kultūros rūmuose kalbėta trečiadienį, Konstitucijos dienos išvakarėse.

20-mečio sulaukusi šalies Konstitucija Tauragėje iškilmingai minėta pirmą kartą ir kartu su garbingais svečiais, tarp kurių buvo ne tik profesoriai, bet ir antras žmogus valstybėje – Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Į Kultūros rūmų salę besirenkančius svečius – Seimo pirmininkę, Seimo narį Stasį Šedbarą, teisininkus ir mokslininkus pasitiko rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius. Salėje sėdėjo ir daugiau Seimo narių – Birutė Vėsaitė ir Algirdas Sysas.

I.Degutienė pasveikino susirinkusiuosius ir trumpai apžvelgė, kuo Konstitucija svarbi kiekvieno mūsų gyvenime. Ji sakė besidžiaugianti, kad ši diena minima viešai, ir išreiškė viltį, kad tai taps tradicija.

Profesorius Alfredas Bumblauskas, Vilniaus Universiteto Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas, prisiminė senąsias Lietuvos konstitucingumo tradicijas. Pasak jo, Lietuvos statutas yra ankstyviausia konstitucija Europoje, tik 4 metais vėlesnė už Amerikos konstituciją, ir patenka į žymiausių pasaulio politinės istorijos dokumentų trejetuką. Pasak profesoriaus, nors istorijoje daugiausia matome ne teisę, o jėgą, vis dėlto daugiau pasiekia tos šalys, kurios juda demokratijos ir teisės kryptimi.

– Jei geriau išmoktume savo istoriją, geriau suprastume ir savo dabartį, – sakė jis.  

Profesorius Vytautas Sinkevičius, Mykolo Romerio universiteto Konstitucinės teisės katedros dėstytojas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, stovėjo prie Konstitucijos ištakų. Jis prisiminė 1992-uosius, kai ji buvo rengiama, ir paskaitė ištraukų iš savo to laikotarpio dienoraščių. Pasak jo, Konstitucija tokia gera išėjo todėl, kad ji sukurta nuolat ieškant sutarimo.

Pranešimą  „Konstitucinės ir administracinės justicijos užuomazgos Lietuvos Respubikos teisinėje sistemoje“ skaitė dr. Stasys Šedbaras, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas ir Aukštesniojo administracinio teismo pirmininkas. Pasak jo, mūsų Konstitucija vadinama kietąja (taip vadinamos tos konstitucijos, kurias labai sunku pakeisti). S.Šedbaras įsitikinęs, kad savo Konstitucija galime didžiuotis. Vienas šveicarų politikas ją pavadino geriausia pasaulyje, nes tai kompromisų konstitucija, sukurta derinant dvi priešingas pozicijas tol, kol randamas bendras vardiklis. Pasak S.Šedbaro, Konstitucija yra pagrindas, ant kurio statoma valstybė, ir puiku, kad pagaliau imama tai suprasti. Jis išreiškė viltį, kad kada nors ir mūsų šalyje Konstitucijos diena bus didelė šventė, kaip yra kai kuriose kitose šalyse.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras