Valstybė rems individualių namų modernizavimą(3)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2012-08-20 08:00
Karolinos Stažytės nuotrauka

Nuo šiol valstybė rems ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų atnaujinimą. Autorės nuotrauka

Įsibėgėjus daugiabučių namų modernizavimo procesui individualių namų savininkai ilgą laiką jautėsi diskriminuojami. Keletą metų netilusios kalbos davė vaisių. Liepos pabaigoje Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF) paskelbė kvietimą teikti paraiškas valstybės paramai gauti renovacijos bei atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui individualiuose namuose. Nuo šiol privačių namų savininkai pasikeisti langus, stogą ir apšiltinti sienas galės su valstybės teikiama finansine pagalba.

 

Tik iki 1993 metų statytiems namams

 

Lėšas paramai nuspręsta skirti iš parduotus už taršos leidimus sukauptų pinigų. Pareiškėjai gali būti fiziniai ir privatūs juridiniai asmenys, kuriems nuosavybės teise priklauso vieno ar dviejų butų (t.y., kai viename būste gyvena kelios šeimos) gyvenamieji namai, pastatyti pagal senus, iki 1993 m. galiojusius statybos techninius normatyvus. Gyvenamajame name, tiesiogiai susijusiame su projektu, faktiškai turi kas nors gyventi (nebūtinai savininkas), nes jei nėra gyventojų, nėra naudojami ir energijos ištekliai, visas atnaujinimo procesas netenka prasmės. Priežastis, kodėl paramą nuspręsta teikti tik iki 1993 m. pastatytiems, o ne šiuo metu statomiems naujiems būstams, paprasta – būtent 1993 m. įsigaliojo kiti reikalavimai statybai, ir nuo tada pradėti statyti ekonomiški namai, kurių atnaujinti dar nereikia. Pasigirsta priekaištų, kad ši parama skirta turtuoliams. Tačiau mažai tikėtina, kad žmonės, gyvenantys iki 1993 metų statytuose individualiuose namuose, yra jau tokie turtingi. Būstas gali būti įrengtas ir 1955 metais, o žmogus tiesiog gali neturėti už ką jo modernizuoti.

 

Skirtas beveik milijonas

 

Individualiuose namuose gyvena apie 34 procentai šalies gyventojų, tačiau šiam projektui įgyvendinti skirta tik nedidelė 0,9 milijono litų suma. O valstybės parama daugiabučių namų modernizavimui siekia milijardą.

– Džiugu, kad  valstybė nusprendė paremti ir trokštančius savo būstus atnaujinti individualių namų savininkus, tačiau skirta paramos suma yra gerokai per maža, –  teigė būsto atnaujinimo procesų valdymą bei administravimą bei su tuo susijusių dokumentų rengimą bei derinimą atliekančios įmonės „Modernus miestas“ direktorius Gediminas Kurlinkus.

Pagal šią programą atnaujinamų privačių namų savininkams bus atlyginama iki 30 procentų renovacijos išlaidų. Prognozuojama, kad kreiptis dėl savo būsto sutvarkymo turėtų apie 100 pareiškėjų. Terminas paduoti paraiškoms nenustatytas – prašymai bus priimami tol, kol užteks pinigų. Gavus daugiau paraiškų nei yra skirta lėšų jų priėmimas bus stabdomas. Paraiškos bus vertinamos atsižvelgiant į jų pateikimo datą (pirmenybė teikiama anksčiau atsiųstai). Paraiškų administravimą organizuoja LAAIF.

– Galima dejuoti, jog valstybė dengia nedidelę dalį sumos, tačiau parama vis tiek yra parama, – teigė G.Kurlinkus.

Tokia pati kompensacijų suma – 0,9 milijono litų, skirta ir tiems gyventojams, kurie ketina įsirengti vėjo, saulės elektrines ir kolektorius, šilumos siurblius.

Pasak LAAIF direktoriaus pavaduotojo Vytauto Bernadišiaus, jei susidomėjimas neslūgs, gali būti svarstoma ateityje paramos sumą padidinti.

 

Turės įrodyti efektyvumą

 

Įgyvendinę projektą pareiškėjai kartu su prašymu kompensuoti 30 procentų išlaidų turės pateikti pastato energetinio naudingumo sertifikatą su specialisto patvirtinimu, kad po atnaujinimo energijos suvartojimo sąnaudos sumažėjo ne mažiau nei 20 procentų. Kitaip tariant, gyventojai turės įrodyti, kad pakeitus langus, stogą ar duris jų namas tapo gerokai taupesnis. Beje, 30 procentų išlaidų, skirtų specialistui įvertinti, ar namas tapo ekonomiškesnis, irgi dengia valstybė. Tačiau norint sužinoti, ar po modernizacijos energijos suvartojimo sąnaudos sumažėjo bent 20 procentų, reikia žinoti, koks namo energetinis naudingumas buvo prieš pradedant atnaujinimą. Tam irgi reikės samdyti tą patį specialistą.

Daugiabučių atnaujinimo procese valstybė finansuoja dokumentų rengimo ir administravimo išlaidas. Numatomos ir fiksuotos 3 procentų palūkanos imant paskolą, skirtą padengti visas būsto modernizacijai skirtas išlaidas. Atnaujinimo siekiančių individualių namų savininkams tokios lengvatos nenumatytos. Jiems patiems teks susimokėti už būtinų pateikti dokumentų – paprastojo remonto aprašo (jame nurodoma, kokius remonto darbus reikės atlikti ir kokių medžiagų teks įsigyti) ir kitų – parengimą.

– Individualių namų atnaujinimas savininkams ir taip kainuoja daugiau nei vieno buto daugiaaukštyje modernizavimas. Keista, kad valstybė nenumatė įprastų lengvatų šiame projekte. Galime paskaičiuoti. Atnaujinti privatų namą kainuos apie 50000 litų. Specialisto, kuris vertins pasiektą efektyvumą, ir paprastojo remonto aprašo rengimas pareiškėjui kainuos apie 4 procentus projekto sumos, tai yra, apie 2400 litų,– numatomų papildomų išlaidų sąmatą pateikė G.Kurlinkus.

Pareiškėjai gali pateikti klausimus LAAIF dėl paraiškų teikimo tvarkos ir sąlygų, paraiškos pildymo ir kitais su paramos teikimu susijusiais klausimais: telefonau (8 5) 205 3105, (8 5) 241 2114, (8 5) 205 3104 arba el. paštu kapuscyte@laaif.lt, r.spieciute@laaif.lt, i.zabiele@laaif.lt, i.laucinskaite@laaif.lt, asta@laaif.lt.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras