Tarybos posėdis: ginčai apie kainas, politiką ir partinę priklausomybę(3)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2012-11-16 07:12
Renaldo Malycho nuotrauka

Buvusiam tarybos nariui UAB „Tauragės vandenys“ direktoriui Eduardui Anuliui teko aiškintis, kodėl įmonė dėl nuotekų patiria didelių nuostolių. Renaldo Malycho nuotrauka

Daugiau nei pusšimtis – tiek klausimų šįkart buvo rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje. Ir ne pačių paprasčiausių. Todėl tarybos nariai, kurių buvo tik 23 (Darius Petrošius atsisakė mandato išrinktas į Seimą, jo vietos dar niekas neužėmė, o Roberta Piečia nedalyvavo dėl darbinių reikalų) nedelsdami ėmėsi darbo.

 

Daug „eilinių“ klausimų

Tradiciškai meras Pranas Petrošius pasveikino sukaktuvininkes – neseniai gimtadienius atšventusias tarybos nares Ivetą Skurvydienę ir Palmyrą Gylienę.

Daug darbotvarkės klausimų buvo priimti ilgėliau prie jų nė nestabtelint. Taip patvirtinta nemažai detaliųjų planų, švietimo įstaigų nuostatų, Tauragės rajono savivaldybės biudžetinės įstaigos Kultūros centro pavadinimo pakeitimas ir nuostatai, muziejaus 2012–2017 m. strateginis planas, priimta sprendimų dėl leidimo privatizuoti gyvenamąsias patalpas, perimti valdyti valstybės turtą ir kt. Nemažai rajono kaimų gatvių gavo pavadinimus, pakeistos ir kai kurių jų geografinės charakteristikos.

Aistras kaitina atliekos

Vis dėlto kai kurie klausimai sukėlė tikrą audrą. Ko gero, daugiausia ginčytasi dėl Tauragės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų. Siekta nuspręsti, ar galėtų ir fiziniai asmenys, kaip ir juridiniai, mokėti už atliekų surinkimą pagal faktinį jų kiekį, ir patikslinti lengvatų taikymo tvarką.

Tarybos narys Darius Bredelis klausė, kodėl viename nuostatų punkte minimi tik sutuoktiniai, negi, jei žmonės nėra susituokę, už atliekų surinkimą jie mokės kiekvienas atskirai? Tarybos nariai juokavo tuoj visus „apžendinsią“. Tačiau jiems paaiškinta, kad mokestį už atliekų surinkimą moka patalpų savininkas. Šis tarybos narys iškėlė ir dar vieną aktualią detalę – siūlė keisti mažiausio galimo konteinerio tūrį iš 0,24 į 0,12 kub.m, tačiau tokiam siūlymui nepritarta. Tarybos narys replikavo, kad taip daroma specialiai – kad žmonės nesirinktų galimybės mokėti už atliekų surinkimą pagal faktinį jų kiekį.

Raimondas Matemaitis panoro išsiaiškinti, kokiu pagrindu nustatytas rinkliavos dydis, kokį procentą rinkliavos kainos sudaro darbo apmokėjimas, kodėl Šilalėje už atliekų surinkimą mokama kur kas mažiau. Pasak jo, ten kaime už šiukšlių išvežimą per metus reikia mokėti 45 Lt, mieste – 60 Lt.

Jo įkarštį paskubėjo „nugesinti“ administracijos direktorius Algirdas Mosėjus – pasak jo, neverta ta Šilale taip žavėtis, nes jau dabar Šilalės savivaldybė už atliekų surinkimą turi 1,5 mln. Lt skolos, o vežėjas jau atsisako vežti šiukšles.  

Merui teko tarybos nariams ne kartą priminti, kad šįkart svarstomi tik du labai konkretūs klausimai: dėl galimybės ir fiziniams asmenims mokėti už faktinį atliekų kiekį ir lengvatų pakeitimas.

Apie tai, kad neaiškumų dėl atliekų surinkimo daug, kalbėjo ir Sigitas Mičiulis.

– Dar pavasarį prašėme pateikti rinkliavos pajamas ir išlaidas. Pateiktos tik pajamos, ir tai neišsamiai, o išlaidų visai nepateikiama. Kodėl tai slepiama?

Jam atsakyta, kad net ir pajamas kol kas suskaičiuoti sunku, nes gyventojai turi pasirinkimą, kaip mokėti už atliekų surinkimą – už mėnesį, ketvirtį ar visus metus, ir galbūt dalis mokės už visus metus iškart. Taigi tikslesnių duomenų galima laukti tik kitąmet.

Be to, S.Mičiulio pastebėjimu, Tauragės regioninio atliekų tvarkymo centro (TRATC) tinklalapyje neskelbiami darbuotojų atlyginimai. A.Mosėjus, kuris yra Savivaldybės deleguotas į TRATC valdybą, atsakė perduosiąs šią pastabą TRATC administracijai.

Nuomonę, kad rinkliavoje už atliekų surinkimą trūksta skaidrumo ir aiškumo, išsakė ir I.Skurvydienė. Meras į tai atsakė, kad tarybos nariai gali inicijuoti pakeitimus, dabar to svarstyti taryba nepasirengusi.

Administracijos direktorius A.Mosėjus, priklausantis TRATC valdybai, teigė, kad tikrasis vaizdas, kaip dirba TRATC, paaiškės tik pasibaigus metams.  

Nuostatų pataisoms taryba pritarė. Pritarimo sulaukė ir siūlytos rinkliavos lengvatų pataisos: 25 proc. mažiau mokės asmenys, nuo kurių namų iki buitinių atliekų surinkimo vietos yra nuo 500 m iki 2 km, o jei atstumas yra 2 km ir toliau, rinkliavos įmoka mažinama 50 procentų. 30 proc. nuolaida bus taikoma pensinio amžiaus sutuoktiniams, iš kurių bent vienas yra sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygio, ir pensinio amžiaus žmonėms, kuriems yra 75 ir daugiau metų.

Šiluma ir vanduo brangs

Tarybos nariai pritarė sprendimams dėl UAB „Tauragės vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bei pardavimo kainų nustatymo, bei pritarė didinti šios bendrovės  įstatinį kapitalą. Įstatinis kapitalas 171 tūkst. Lt padidintas todėl, kad Savivaldybė skyrė lėšų nuotekų tinklams Prezidento gatvėje įrengti, o vėliau jie pereis „Tauragės vandenų“ žinion.

Statistiniam vartotojui, gyvenančiam daugiabučiame name, už vandenį teks mokėti 0,17 ct daugiau, o už nuotekas – 0,37 ct daugiau nei anksčiau. 

R.Matemaitis stebėjosi, kodėl ekonominiai įmonės rodikliai negerėja, juk vandens ir nuotekų tinklai renovuojami, tačiau įmonės vadovas Eduardas Anulis atsakė, kad renovuojama labai mažai, tinklai yra susidėvėję, ir kol nepasikeis Aplinkos ministerijos požiūris į ES lėšų panaudojimą, nuostoliai nemažės.

Diskusijų sukėlė ir klausimas dėl fiksuotų pajamų mokesčio dydžių, taikomų įsigyjant verslo liudijimus, ir lengvatų juos įsigyjantiems. Dėl kelių veiklos sričių kiek pasiginčiję, tarybos nariai vis dėlto liko prie pirminio projekto varianto ir jį patvirtino.

Aptardami klausimą dėl pašalpos skyrimo nuo gaisro nukentėjusiai Liucijos Stupurienės šeimai, tarybos nariai stebėjosi, kodėl skiriama tik 1000 litų, siūlė padidinti šią sumą bent jau iki 1500 litų, tačiau Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė argumentavo, kad lėšų likę nedaug, todėl tenka taupyti.

Papildomai į darbotvarkę buvo įtrauktas klausimas UAB Tauragės šilumos tinklų tiekiamo šildymo kainų. Prašyta leisti kainą kelti 1,44 ct už kWh. Įmonės direktoriui Vaclovui Karbauskui tarybos nariai negailėjo priekaištų, kad rinkimams pasibaigus ima kilti kainos, tačiau sprendimo projektui pritarė. Tiesa, šią kainą dar turės patvirtinti Valstybinė kainų ir energetikos komisija.

PSPC vadovei teks pasiaiškinti

Paskutinis darbotvarkės klausimas – ar  reikalauti iš Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės Astos Piečienės pasiaiškinimo – irgi sukėlė nemažai šurmulio. Taryba dar vasaros pabaigoje buvo įpareigojusi Savivaldybės auditorius atlikti šios įstaigos auditą, spalio 30-ąją gavo jo išvadas, atskleidusias nemažai pažeidimų. Tarybos nariai klausė, kodėl nėra reglamentuota, kada taryba reikalauja pasiaiškinimo, kada ne, ar pasiaiškinimų reikalavimai nesusiję su įstaigų vadovų partiškumu. Vis dėlto nuspręsta, kad PSPC vadovė turi pateikti tarybai pasiaiškinimą iki lapkričio 19 dienos.

Priėmus sprendimą I.Skurvydienė replikavo, kad taryba eilinį kartą „perspaudė“: tokių įstaigų problemas reikėtų spręsti kuo mažiau keliant jas į viešumą, nes taip nukenčia įstaigos prestižas, ir apskritai, jog tai buvo ne tarybos reikalas. Meras į tai atsakė, kad nereaguoti, kai medikai kreipiasi į tarybą, būtų buvę dar blogiau.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras