Nekokybiški šviestuvai niauksto miesto veidą(5)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2012-11-21 14:56
Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Šiuo metu pilį nušviečia tik du akis primenantys grindinyje instaliuoti šviestuvai. Autorės nuotrauka

Kartą svečiai iš kito miesto, paklausti, kas Tauragėje paliko didžiausią įspūdį, liejo susižavėjimą Tauragės pilimi. Kokį Tauragės veidą mato svečiai ir užsienio turistai? Vakarėjant ir įsižiebiant žibintams pilies sienos ir bokštai, pasirodo, lieka prieblandoje. Prieš šešerius metus atliktos miesto aikštės rekonstrukcijos metu sienų apšvietimui grindinyje, prie pilies sienų, buvo įrengti hermetiški šviestuvai, kurie šiandien beveik visi „užmerkė akis“. Valdžia, išgirdusi pastebėjimą apie neapšviestą pilį, ramina: viskas ten gerai.

 

Miestą puošia bažnyčios

Mieste, be pilies, turistus masina bažnyčios. Parkelyje sutikti vokiečiai turistai evangelikų liuteronų bažnyčią apibėrė epitetais „nuostabi“ ir „autentiška“. Ir ant kalno šlaito stovinti katalikų bažnyčia, temstančiame dangaus fone, apšviesta prožektorių, atrodo įspūdingai. Miesto aikštė, nepasiginčysi – žavinga, grožiu ir paslaptimi nenusileidžia ir greta jos prieblandoje stūksanti pilis. Tačiau kur dingo pirminis žavesys, kai po prieš keletą metų atliktos aikštės rekonstrukcijos pilis suspindo nuo pamatų, kai gynybines sienas apjuosė iš žemės sklindanti, arba, kitaip tariant, grindinyje instaliuotų šviestuvų, šviesa? Po chuliganų batais pakliuvę šviestuvai buvo ne kartą sudaužyti. Trejetas jų, įrengtų prie bokšto ligoninės pusėje, visai išimti – likusios tik duobutės, kitų, prieš porą metų šukėmis pažirusių, stikliukai pakeisti, tačiau lemputės tamsiu paros metu nešviečia. Seniūnas Virginijus Žilius sako, kad vieno šviestuvo, kuriuos vandalai itin mėgsta naikinti, kaina apie 500 litų.

Šviečia tik du

Gal pigiau būtų pilį apšviesti ryškiais prožektoriais, tokiais, kokie apšviečia miesto bažnyčias? To paklaustas Algirdas Mosėjus, rajono savivaldybės administracijos direktorius, nustebo. Anot jo, viskas ten gerai – pilies sienos apšvietimas įrengtas.

Kad pilis apšviesta pakankamai, mano ir Petras Jokubauskas, Tauragės krašto muziejaus direktorius. Kalbėjome apie tai, kaip pilis pristatoma svečiams, kaip galima susipažinti su jos istorija turistams, kokį jos veidą pastarieji mato. Tiesa ta, kad kol kas turistų pirmoji pažintis su pilimi baigiasi ant sienos kabančia plokšte, teigiančia, kad čia 1924–1940 m. veikė Aukštesnioji komercijos mokykla, ir vakare prieblandoje skendinčiu pilies fasadu. Iš dvylikos grindinyje įrengtų šviestuvų aplink pilį netoli vartų kaip akys dega tik du. Likusieji po žole pasislėpę „užmerkė akis“.

„Užtrumpino“

Seniūnas V.Žilius sako, kad jie buvo išjungti, nes „trumpino“. Kurgi netrumpins – daugumos jų stikliukai iš vidaus aprasoję nuo drėgmės. Matyt, tai nebuvo pačios geriausios kokybės šviestuvai, greičiausiai priešingai – patys geriausi iš pačių pigiausių hermetiškų (drėgmei atsparių) šviestuvų. Romas Neverdauskas, Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas, sako, kad tada projektas buvo įgyvendinamas ne pagal Europos Sąjungos struktūrinę paramą, lėšos buvo Savivaldybės. Kaip taupant savo namų ūkyje – kokius nusipirkom, tokius ir turim. O gal jiems kokia garantija vis dar taikoma? Daugumai mieste įgyvendintų projektų suteikiama penkerių metų garantija. Deja, pasak Statybos skyriaus vedėjo, kad šviestuvai nesuges, buvo „garantuojama“ tik metus. Ar pilis dar „švies“?

– Švies, – žada seniūnas. – Pavasarį sutaisysim. Dabar, žiemą, neverta – šviestuvus vis tiek dengs sniegas.

Tada, kaip sako seniūnas, šviestuvus teks „hermetinti“, kad į juos nepatektų drėgmės. Nušvis pilis, nušvis visa Tauragė. Įspūdį apie šalį atvykstantieji susidaro iš miestų, pro kuriuos važiuoja. O pakilus į kalną savo didybe pritrenkianti pilis svetimšalius tikrai turėtų priversti žagtelti. Kaip sako Vytautas Mažeika, Tauragės krašto muziejaus Istorijos ir etnografijos skyriaus vedėjas, kaip XVIII amžiuje atvykėliai, pamatę ant kalno, vietoj dabartinių Kultūros rūmų, stovinčią rusų cerkvę, pasijusdavo esą carinėje Rusijoje, taip dabar Kultūros rūmai, paštas ir pilis byloja apie turtingą Lietuvos kultūros paveldą. O riedant rekonstruotomis miesto gatvėmis galima pasijusti tikrai europietiškame, moderniame mieste.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras