Į konkurencinę ir partinę kovą – pasitelkus STT(18)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-03-30 12:56
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Dėl skundo į Tauragę buvo atvykęs Specialiosios tyrimų tarnybos atstovas iš Klaipėdos. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Šių metų rudenį skaitomiausias Tauragės krašto laikraštis „Tauragės kurjeris“ švęs penkioliktąjį gimtadienį. Per šį laiką būta visko: vargino nepritekliai, keitėsi darbuotojai, teko atlaikyti ne vieną politikų spaudimą, buvome tąsomi po teismus. Stengiamės visa tai vertinti pozityviai, priimti iššūkius ir ginti žodžio laisvę. Tačiau viena yra kovoti su valdžia ginant viešąjį interesą, ir visai kas kita patirti akibrokštą, kai konkurencinėje kovoje bandoma pasitelkti net Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

Siekia įkibti į stipresnį

Spaudai viešai aiškintis tarpusavio santykius neetiška. Tos pozicijos laikėmės tol, kol situacija neperžengdavo sveiko proto ribų. Esame atviri, ir to, kas vyksta šiuo metu, negalime nutylėti, nes esame įsitikinę, kad prieš mūsų laikraštį pradėta šmeižto kampanija.

STT, gavusi buvusios mūsų kolegės Ramunės Ramanauskienės, dabar „Tauragės žinių“ redaktorės, skundą, pradėjo tyrimą dėl 2008 metais neva neskaidriai įvykusio Tauragės rajono savivaldybės rengto viešosios informacijos skelbimo spaudoje konkurso.

Kodėl prieš šiek tiek daugiau nei dvejus metus įsteigto kito laikraščio redaktorė į konkurencinę kovą pasitelkia STT? Galbūt tai ne tik naujojo spaudos leidinio konkurencinė kova prieš senesnį ir stipresnį laikraštį, bet ir artėjančių rinkimų į Seimą politinių jėgų kovos apraiška? Skundžiamasi dėl „Tauragės kurjerio“ esą neskaidriai 2008 metais laimėto konkurso savivaldybės informacijai spaudoje skelbti. Tačiau iš principo neskaidrumu įmanoma kaltinti tik konkurso organizatorius, o ne dalyvius – laikraščio redakciją. Galbūt to ir siekiama – bandant mesti šešėlį „Tauragės kurjeriui“ ir klampinant socdemų valdomą Savivaldybę. Dvi stipriausios politinės jėgos rajone – konservatoriai kartu su Liberalų sąjūdžiu ir socdemai – turi po savo laikraštį – „Tauragės žinias“ ir „Tauragiškių balsą“. Į socdemų rankas patekęs senasis laikraštis yra nusilpęs, naujokui ne konkurentas, todėl bandoma kibti į didžiausią skaitytojų pasitikėjimą turintį „Tauragės kurjerį“.

Bendrovės direktoriaus interviu savo laikraščiui

Per ilgą spaudos darbininkės karjerą yra tekę kalbinti įvairiausius žmones, bet leidinio, kuriame dirbu, redaktorių – Renaldą Malychą – kalbinu pirmą kartą.

– Kodėl jūs praėjusį trečiadienį buvote pakviestas pas iš Klaipėdos į Tauragę atvykusį pareigūną?

– Telefonu paskambinęs STT pareigūnas pakvietė susitikti, nes turi skundą, kuriame teigiama, kad mūsų bendrovė galimai pažeidė įstatymą, dalyvaudama savivaldybės skelbtame konkurse.

– Ką pareigūnas norėjo sužinoti?

– Jį domino 2008 metais mūsų laimėtas Savivaldybės skelbtas konkursas viešajai informacijai skelbti. Keletą metų dalyvaujame šiuose konkursuose, ir niekada jokių problemų dėl mūsų skaidrumo viešųjų pirkimų komisija pretenzijų neturėjo. Pareigūnas klausė, ar redakcija 2008 metais nesitarė su politikais ar savivaldybės administracijos atstovais, kad galėtų laimėti šį konkursą. Mano atsakymas, suprantama, buvo neigiamas.

– Tuomet jūs buvote UAB „Tauragės kurjeris“ direktorius, o skundo autorė Ramunė Ramanauskienė – redaktorė.

– Sunku paaiškinti, kas turėjo įtakos tokiam skundui atsirasti, nes pati R.Ramanauskienė, tuomet vadovavusi laikraščiui, dalyvavo tuose procesuose ir puikiai žino, kad viskas buvo daroma vadovaujantis galiojančiais įstatymais. Tai paliudija ir jos pačios pasisakymai spaudoje šiais klausimais.

– Kodėl po ketverių metų nuomonė kardinaliai pasikeitė?

– Tuometinė „Tauragės kurjerio“ redaktorė R.Ramanauskienė 2008 metų sausio 4 dienos publikacijoje „Konkursas atskleidė konkurentų melą“, aprašiusi konflikto su „Tauragiškių balsu“ esmę ir sukritikavusi šio leidinio redaktoriaus skundą dėl Tauragės rajono savivaldybės skelbto konkurso informacijai skelbti rezultatų, minėtą publikaciją užbaigia taip: „Tauragės rajono savivaldybės administracijos informaciją apie sausio 24 dieną vykstantį savivaldybės tarybos posėdį šios dienos „Tauragės kurjerio“ numeryje spausdiname nemokamai. Tokį sprendimą priėmėme dėl to, jog pastaroji informacija svarbi ir būtina žinoti Tauragės rajono visuomenei. Kadangi esame tikri, kad konkursą laimėjome sąžiningai ir teisėtai, rajono gyventojams svarbią informaciją iš rajono savivaldybės administracijos stengsimės pateikti laiku ir operatyviai“.

2008 metų kovo 21 d. publikacijoje „Konkursą laimėjome teisėtai“ R.Ramanauskienė, rašė, kad konkurso skelbti savivaldybės administracijos informaciją pralaimėjusio „Tauragiškių balso“ skundą tyrė Viešųjų pirkimų tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir nerado jokių pažeidimų. Autorė rašė: „Įvertinus, kad vykdant viešąjį pirkimą įstatymo pažeidimų nenustatyta, Viešųjų pirkimų tarnyba neprieštarauja, kad perkančioji organizacija tęstų pirkimo procedūras“.

– Kodėl prieš ketverius metus tvirtinusi viena, dabar R.Ramanauskienė teigia visiškai priešingai – abejoja konkurso rezultatais?

– Kalbos stiliste „Tauragiškių balse“ dirbusi R.Ramanauskienė, dėl etatų mažinimo netekusi darbo, 2003 metais atėjo į „Tauragės kurjerį“. Labai džiaugėsi galimybe tęsti pamėgtą darbą, augti, tobulėti. Vėliau jai buvo patikėtos redaktorės pareigos. Su ja išsiskyrėme nesusipykę, jai išeinant iš redakcijos kurti kito laikraščio surengėme gražias išleistuves, linkėjome sėkmės. Sunku paaiškinti situacijos absurdiškumą, kai pareiškimą STT rašo žmogus, kuris tuo metu ir vadovavo tam laikraščiui. Niekaip kitaip jos keisto, nemotyvuoto skundo neįmanoma paaiškinti, kaip tik pašaline įtaka.

Taikinys – kitas?

– Turite omenyje naujajam laikraščiui nemažą įtaką turinčius konservatorius ir liberalsąjūdiečius?

– Neabejoju, tačiau viliuosi, kad „Tauragės kurjeris“ nėra tiesioginis taikinys, nors pasinaudojus skundu STT ne pro šalį pabandyti įkąsti nepavejamam konkurentui. O tiesioginis taikinys – galbūt šiandien socialdemokratų valdoma rajono savivaldybė. Tai vienas besitęsiančios konservatorių ir socdemų kovos etapų. Artėjant rinkimams ši kova tampa dar aštresnė, ir į šį karą bandoma įpainioti ir mus. Abiejų šių partijų atstovai turi po laikraštį, kovodami jais mojuoja. Mes stengiamės nesivelti į rietenas su konkurentais, o partinėje kovoje nepalaikome nė vienos pusės. Bet kažkodėl dažnai abi kovojančios pusės mus įsivaizduoja kaip priešus. Esame nepriklausomas laikraštis, mūsų akcininkai niekaip nesusiję su rajono politika, tai viešai deklaruojame ir Kultūros ministerijos internetiniame puslapyje.

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras