Rinkliavai kenkia ankstesnis aplaidumas ir dabartinis nelankstumas(13)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-04-24 10:51
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Su žurnalistais kalbėjosi Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro ir UAB „Dunokai“ vadovai ir atstovai. Autorės nuotrauka

Penktadienį Savivaldybės mažojoje salėje surengta spaudos konferencija, kurioje aptartos visuotinės rinkliavos už atliekų surinkimą ir tvarkymą problemos. Šia tema kalbėjo ir į klausimus atsakė Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Leonas Leikus, rinkliavos administravimo vyr. specialistas Virginijus Noreika, ekonomistė Rasa Ruseckienė, UAB „Dunokai“ direktorius Alvydas Lapinis, jo pavaduotojas Stanislovas Štangvaltas. Joje dalyvavo rajono meras Pranas Petrošius, administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, vyr. specialistės Izolina Turauskienė ir Neringa Kedavičiūtė.

 

Patyrė nuostolių

 

Tai pirmoji spaudos konferencija, surengta šią tarybos kadenciją. Ji surengta mero P.Petrošius iniciatyva. Temą jai padiktavo po visuotinės rinkliavos įvedimo Savivaldybę užplūdę nepatenkinti gyventojai. Meras minėjo, kad yra sudaryta komisija dėl rinkliavos įvedimo iškilusiems klausimams aiškintis. Konferencijos dalyviams jis siūlė rinktis kas ketvirtį ir aptarti iškilusias problemas.

Žiniasklaidos atstovams nerimą sukėlė žinia, kad TRAC-e pernai didžioji dalis gautų pajamų (iš 1,8 milijono litų – 900 tūkstančių litų) išleista 27 darbuotojų  atlyginimams, kad dirbta nuostolingai – patirta 190 tūkstančių litų nuostolio. Į klausimą, kodėl taip atsitiko, atsakyta, kad per mažas buvo „vartų mokestis“ (mokestis už į Leikiškes atvežamas atliekas), apie mokamus atlyginimus detaliau nepaaiškinta. Niekas nesiryžo prognozuoti, ar šiais metais pavyks išsisukti be nuostolių, nors dabar šis verslas turėtų būti pelningas, nes už atliekas mokės visi, o ne tik daugiabučių namų gyventojai ir sąžiningi nuosavų valdų savininkai. Per pirmąjį šių metų ketvirtį, kai jau įvesta visuotinė rinkliava, lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, atliekų į Leikiškes atvežta 266 tonomis daugiau.

Nuostolingą TRATC veiklą neseniai svarstė susirinkę akcininkai – keturių apskrities savivaldybių atstovai, tačiau jokio sprendimo nepriėmė – atidėjo pusmečiui.

 

Yra ką prikišti  ir gyventojams, ir komunalininkams

 

Įvedus visuotinę rinkliavą pasipylė gyventojų skundai. Daug kas piktinasi, kad mokestis apskaičiuojamas pagal būsto plotą, o ne pagal jame gyvenančių žmonių skaičių, kiti nepatenkinti per dideliu mokesčiu, nemaža dalis miesto ir kaimo nuosavų namų gyventojų kategoriškai tvirtina išvis neturintys atliekų, kai kas, gavęs sąskaitą mirusio žmogaus vardu, pasijuto įskaudintas.

Tačiau TRATC atstovai irgi turi priekaištų daliai gyventojų: tie, kurie niekada nemokėjo už atliekas, jas vežė į daugiabučių namų konteinerius, pakrūmes ar pamiškes, vaizduoja neturintys atliekų, sąskaitos mirusių žmonių vardu išrašomos dėl pačių būstų savininkų kaltės – TRATC duomenis apie būstus pirko iš Registrų centro, mirus savininkui būstą savo vardu persiregistruoti turi naujieji jo savininkai, o ne kažkas kitas. Iškilus bet kokiems neaiškumams TRATC darbuotojai kviečia ateiti aiškintis.

Tačiau dabar atsiliepia ir kai kurios praeities klaidos. Per spaudos konferenciją  prikišta, kad dabartinę situaciją, kai nemažai gyventojų teigia išvis neturintys atliekų, lėmė ir daugelį metų trukęs komunalininkų aplaidumas. Už atliekų surinkimą atsakingos savivaldybės, mūsų rajone šis darbas buvo patikėtas Savivaldybės įmonei „Dunokai“. Ši bendrovė laimėjo atliekų vežimo konkursą ir susidūrė su savo pačios metų metais klestėjusiu aplaidumu. Mažai buvo padaryta, kad individualių namų savininkai sudarytų sutartis atliekoms vežti. Jurbarko rajone padėtis šiuo požiūriu buvo geresnė.

 

Abi pusės užsispyrusios

 

Visuotinės rinkliavos už atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatuose teigiama, kad už atliekų surinkimą ir tvarkymą moka visi, nes visi turi šiukšlių, atliekoms vežti nebereikia sudaryti sutarčių ir t.t.

Tačiau šių nuostatų neketinama paisyti: dalis nuosavų valdų savininkų ginasi atliekų išvis neturintys, o kai kas visgi privalo į „Dunokus“ važiuoti sutarties sudaryti. Tai turi daryti nuosavų valdų savininkai, norintieji nemokamai gauti konteinerį: visi, kaimiečiai ir miestelėnai, seni ir jauni, važinėjantieji nuosavais automobiliais ir vaikštantys pėsti, turi keliauti į miesto pakraštyje įsikūrusią bendrovę. Kai kurie gyventojai reikalauja, kad pirma būtų atvežtas konteineris, tik po to ketina mokėti už paslaugą. Kitiems konteinerių nereikia, nes jie „neturi“ atliekų, pastarieji kratosi ir mokesčio.

„Dunokų“ direktorius A.Lapinis teigė, kad konteineriais aprūpinta daugiau kaip 90 procentų gyventojų (įskaičiuojant daugiabučių namų ir kaimų gyventojus, kurie naudojasi bendrais konteineriais). Likusieji gyventojai konteineriais turi būti aprūpinti iki šių metų birželio pirmosios.

Kai kurie gyventojai skundžiasi, kad įvedus visuotinę rinkliavą atliekų vežėjai pasidarė „principingi“ – ištuština tik konteinerį, o šalia padėto maišo neima. Tikėtina, kad visos šios šiukšlės atsidurs prie daugiabučių namų konteinerių, o ten toks atliekų vežėjų principingumas nepadės – nebus kam jo rodyti. Be to, principingumas greitai gali baigtis, jei paaiškės, kad į sąvartyną vežamų atliekų kiekis ir atlygis už jų vežimą nėra pakankami.

 

Siūlo mokestį mažinti miestelėnams

 

Šiuo metu rajoną labiausiai krečiančios problemos yra susijusios su rinkliavos už atliekų surinkimą ir tvarkymą įvedimu. Kiek reikia laiko, kol viskas įeis į savo vėžes? Sunku pasakyti, nes greitai viskas nesusiklosto. Taryba sprendimą dėl rinkliavos priėmė praėjusių metų spalį, ji įsigaliojo nuo šių metų sausio, o neaiškumų vis dar daug.

Konferencijoje kalbėta apie tebevykstančius pokyčius: lengvatas taryba numatė tik šių metų kovą, neaišku, ką atneš balandį Seimo priimtos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos. Spaudos konferencijoje kalbėta apie Tėvynės sąjungos lyderio Antano Stankaus parengtą sprendimo projektą, kuriuo siūloma įkainį už atliekas suvienodinti miesto ir kaimo gyventojams – nustatyti 180 litų metinį mokestį. Rajono tarybos valia, ar tokį sprendimą priimti.   

Skaityti komentarus (13) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras