Išsinuomoti butą Tauragėje: misija neįmanoma(12)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2012-04-09 14:40
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Auganti emigracija turėtų lemti gyvenamųjų patalpų tuštėjimą, tačiau butų nuomos skelbimų vietinėje spaudoje ar internetiniuose portaluose stoka byloja ką kita. Norintieji išsinuomoti būstą Tauragėje privalo apsišarvuoti kantrybe ir nusiteikti ilgoms paieškoms: pasiūla gerokai atsilieka nuo paklausos. O ir siūlomi variantai dažniausiai teatitinka tik vieną iš keleto nuomininko paieškos kriterijų. Koks tai gali būti sudėtingas ir bevaisis procesas, atskleidė viena gyvenamosios vietos ieškanti tauragiškė.

Paieškos tęsiasi mėnesius

Žemyna su Urte (vardai pakeisti) – draugės, nusprendusios išsikelti iš patogių gimdytojų namų ir pradėti savarankišką gyvenimą. Šią mintį merginos puoselėjo jau seniai, tačiau konkrečių veiksmų nutarė imtis besibaigiant žiemai.

Jau antras mėnuo nesulaukiame jokio tinkamo pasiūlymo. Manau, butų nuomos rinkoje galioja sėkmės faktorius. Ne vienas pažįstamas sugebėjo susirasti ne tik padorų būstą, bet ir moka už jį minimaliai. Kai kuriems pasisekė dar labiau – savininkai perleido savo nekilnojamąją nuosavybę, paprašydami susimokėti tik mokesčius už komunalines paslaugas. Bet tų laimingųjų – vienetai. Mes irgi pradėjome nuo skambučių pažįstamiems: tikėjomės, kad didesnės pajėgos greičiau ras tinkamą variantą. Deja... Teko skelbti paiešką vietinėje spaudoje. Kažkodėl patys nuomotojai retai tokiu būdu viešinasi, – kiek nusivylusi guodėsi Žemyna.

Bendros tendencijos

Per du paieškų mėnesius merginos sulaukė įvairių pasiūlymų, tačiau nė vienas neatitiko bent keleto jų trokštamo būsto kriterijų: kuo mažesnė nuomos kaina, kuo arčiau miesto centro, dviejų kambarių,  tvarkingas, su baldais.

– Atnaujinti, gražūs butai dažniausiai nuomojami miesto pakraštyje. Nors ir erdvūs, jų kambariai – be baldų, o ir nuomos kaina viršija 400 Lt. Žinoma, už šildymą mokama mažiau, tačiau šis privalumas nebeaktualus šiltuoju metų laiku. Centre esantys butai, atvirkščiai, – seni, nejaukūs, neprižiūrėti ir labai maži, dažniausiai juose yra vienas atskiras ir vienas pereinamasis kambarys. Mes niekur neskubame, laukiame šildymo sezono pabaigos, ieškome optimaliausio varianto, tačiau ką daryti tiems, kuriems būstas Tauragėje reikalingas čia ir dabar? Sužinoję, kad norime išsinuomoti butą, keletas pažįstamų paprašė informuoti kaskart, jei kokį apžiūrėsime ir mums netiks, – bendrąsias butų nuomos rinkos tendencijas nusakė Žemyna.

Dauguma butų – be baldų

Pirmojo skambučio ilgai laukti neteko: viename J. Tumo-Vaižganto gatvės daugiaaukščių išnuomojamas dviejų kambarių butas, tačiau be baldų. Tokiu atveju derybos baigiasi greičiausiai – tik padėjus telefono ragelį. Kad butas nevisiškai įrengtas, dažnas nuomotojas netgi nutyli, o taip sugaištamas abiejų šalių laikas. Vieną dieną merginos apsidžiaugė sulaukusios pasiūlymo apžiūrėti dviejų kambarių butą netoli centrinės miesto aikštės. Džiugino ir tai, kad šeimininkas skelbėsi atlikęs šiokį tokį remontą ir prašė menko – 150 Lt – nuomos mokesčio. Tačiau tik nuėjus į butą paaiškėjo, kad jis ne tik nekvepia dažais, tačiau yra dar ir tuščias.

Arčiausiai tikslo merginos buvo tada, kai susisiekė su vieno buto Vasario 16-osios gatvėje savininke. Moteris jau visą mėnesį bandė atsikratyti nuomininku, kuris ne tik nemokėjo mokesčių, bet ir vengė susitikti šeimininkę, kad nebūtų išmestas lauk. Vėliau paaiškėjo, kad slapstytis jam prireikė ir dėl kitos priežasties: vaikinas už vagystes buvo sučiuptas užsienyje, o  buto Tauragėje raktus perdavė draugams, kurie kartais užsukdavo jame pasilinksminti. Žemyna ir Urtė šios istorijos atomazgos laukė porą savaičių, kol neapsikentusi nuomotoja nusprendė pakeisti buto spyną ir iškraustyti nepaklusnaus nuomininko daiktus. Merginoms pagaliau atėjus apžiūrėti butas buvo ką tik po naktinių linksmybių: kas išlaužyta, kas suplėšyta, kas palikta įjungta ar netvarkyta. Deja, pereinamasis kambarys, vyravusi tamsa ir lengva netvarka sukūrė ne kokį pirmąjį įspūdį, tad Žemyna nusprendė ieškoti kito varianto.

Keisti pasiūlymai

Kartą Žemyna sulaukė vyriškio skambučio su pasiūlymu išnuomoti ne butą, o visą privataus namo Šilalės gatvėje pirmąjį aukštą. Atskiras įėjimas, trys kambariai, nuosavas garažas ir kiemas, liberalus požiūris į besisvečiuojančius nuomininkių draugus. Už visą šį gėrį tektų pakloti 600 Lt, o pridėjus mokesčius už komunalines paslaugas suma dviems merginoms taptų neįkandama. Šeimininkas pasirodė ypač paslaugus, paskambinęs po dviejų savaičių žadėjo dar daugiau: antrą garažą, pavėsinę šašlykams, mažą šiltnamį, jei merginos pasirodytų esančios „prie ūkio“. Keista pasirodė tik tai, kad, pasak savininko, rūsyje gyventų kažkoks vyriškis. O ir norint įsikurti name tektų laukti vasaros, kai išsikraustys esami nuomininkai ir savininkas atliks šiokį tokį remontą.

Dar keistesnis pasirodė nuomotojų iš Ateities tako siūlymas: iš trijų nuomojamų kambarių merginos galėtų naudotis tik dviem, nes į trečiąjį kartais, kai tėvai nespėtų jų paimti iš mokyklos, grįžtų šeimininkų vaikai. Žemynai pasiteiravus, ar tada bus dalinami ir mokesčiai už komunalines paslaugas, mažinama nuomos kaina, nuomotojai ištarė griežtą „ne“.

Kita nuomotoja pasiūlė trims mėnesiams išsinuomoti dviejų kambarių butą miesto centre. Tik tas jos įvardintas „centriukas“ paaiškėjo esąs Vytauto gatvės gale, prie pat geležinkelio.

Pasiūlymai susipažinti

Paskelbęs savo telefono numerį viešai, rizikuoji sulaukti ir ne tokių pasiūlymų, kokių norėtum.

„Priimčiau merginą į prabangų butą arba ieškau, kas tvarkytų jį 1–2 kartus per savaitę“. Tokios žinutės Žemyna sulaukė praėjusią savaitę ir net nesistengė išsiaiškinti tikrosios jos reikšmės. Tiesioginį norą susipažinti išreiškė kitas nuomotojas.

– Vieną sekmadienio vakarą paskambinęs vyras teigė norįs išnuomoti į užsienį išvykusių draugų butą prie Profesinio rengimo centro. Man atsakius, kad netinka vieta, vyras pradėjo teirautis nuomos rinkos subtilybių: kokios vyrauja kainos, ko teiraujasi nuomotojai ir pan. Teigė nieko nenusimanantis – žadėjęs būstą išnuomoti be jokio mokesčio. Atsakiusi į keletą jo klausimų, maloniai atsisveikinau, tačiau po kelių minučių vėl sulaukiau skambučio. Tarusi „gero vakaro“ antrą kartą, vėliau sulaukiau ir žinučių. Pagyręs, koks nuostabus mano balsas, vyriškis pasiguodė esantis vienišas, ir pasiteiravo, ar turiu vaikiną. O aš jo paklausiau, ar iš viso ieško nuomininkų, – šmaikščią istoriją apie bandymus susipažinti prisidengiant nuoma papasakojo Žemyna.

Gąsdina nemokumas ir per maži įkainiai

Parduodamų butų apstu, tuščių irgi, bet kodėl žmonės nelinkę nuomoti? Pasak Žemynos, visi nuomotojai skundžiasi nerandantys tinkamų nuomininkų: iš pradžių atrodę padorūs, vėliau jie ima piktnaudžiauti, nebemokėti mokesčių. Todėl daugelis butų šeimininkų prašo sumokėti kelių mėnesių ar net pusės metų nuomos kainą iš anksto. Skundžiasi jie ir per mažais nuomos įkainiais. Nuomoti butą – tai jausti nuolatinį nerimą ir vietoj planuojamo pelno patirti nuolatinius nuostolius. Nuomininkai keičiasi dažnai, nevertina svetimo turto, todėl kiekvienam jų išsikrausčius tenka daryti ir šiokį tokį remontą, papildomai investuoti.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras