Dėl nepakankamo Priešgaisrinės tarnybos finansavimo – visuotinis pasipiktinimas(3)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-04-27 11:37
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Tauragės apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Mindaugas Mikutavičius tarybos posėdyje sulaukė aštrių klausimų, nors Savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos finansavimui jis ir neturi įtakos. Autorės nuotrauka

Trečiadienį vykusiam rajono tarybos posėdžiui svarstyti buvo pateikti 43 klausimai, 3 iš jų atidėti, kitais svarstytais klausimais priimti numatyti sprendimai. Tačiau rajonui aktualiausia buvo pateikta informacija apie nepakankamą Priešgaisrinės tarnybos finansavimą, dėl to kilusi diskusija ir atidėtas klausimas dėl vietinės rinkliavos nuostatų keitimo – siūlant kai kam  rinkliavą mažinti.

 

Vieną komandą panaikino, bet tai visų problemų neišsprendė

 

Prieš pradedant tarybos posėdį buvo tesėtas pažadas – susiklosčius ir ilgokai užsitęsus dramatiškai situacijai – Savivaldybės administracija ne iš karto sutiko naikinti Priešgaisrinės tarnybos Batakių ugniagesių komandą – išklausyti Priešgaisrinės tarnybos ir Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vadovų informacijų apie susidariusią situaciją.

Savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos viršininkas Gintaras Ramanauskas sakė, kad ketvirti metai jo vadovaujamai tarnybai iš valstybės biudžeto skiriama nepakankamai lėšų. Vienai komandai išlaikyti skiriama apie 160 tūkstančių litų, o vien atlyginimams mokėti reikia 162–163 tūkstančių litų, nelieka pinigų vis brangstantiems degalams, technikai remontuoti ir kitoms reikmėms. Be to, technika sensta, o pakeisti jos nėra jokių galimybių. Pernai dėl nepakankamo finansavimo tarnybos darbuotojai privalėjo vieną mėnesį eiti nemokamų atostogų.

– Nuo balandžio trečiosios panaikinus Batakių ugniagesių komandą tarnybai vis tiek trūks apie 157 tūkstančių litų – nepakaks lėšų finansuoti likusioms šešioms komandoms, atleidžiamiems Batakių komandos ugniagesiams reikės sumokėti apie 84 tūkstančius litų kompensacijų. Rajono meras Vidaus reikalų ministerijos įvairiais būdais – susitikdamas ir rašydamas raštus – prašė didesnio finansavimo, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta, – posėdyje kalbėjo G.Ramanauskas. 

 

„Be didesnio sudrebinimo nieko gero nebus!“

 

Meras Pranas Petrošius piktinosi, kad kaimyniniuose rajonuose vienos ugniagesių komandos išlaikymui skiriama kur kas daugiau lėšų – apie 180 tūkstančių litų, o Tauragei – mažiausiai, kad rajonuose su mažesniu gyventojų skaičiumi yra daugiau ugniagesių komandų.

Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Mindaugas Mikutavičius teigė, kad situacija su savivaldybių priešgaisrinių tarnybų finansavimu sudėtinga. Anksčiau per metus joms išlaikyti būdavo skiriama 60 milijonų litų, o dėl sunkmečio finansavimas sumažintas iki 47 milijonų litų. Atsakydamas į klausimus, kodėl kitų rajonų vienai ugniagesių komandai išlaikyti skiriama gerokai daugiau lėšų, kodėl išlaikoma daugiau ugniagesių komandų, jis aiškino, kad vadovaujamasi metodika, kurioje labiau atsižvelgiama į rajono teritorijos dydį, o ne į gyventojų skaičių, sakė, kad ateityje metodiką ketinama keisti.

Įsitraukęs į aštrią diskusiją dėl Priešgaisrinės tarnybos finansavimo tarybos narys Arūnas Beišys sakė:

– Tokią nevykusią situaciją lemia didžioji politika, mes esame jos įkaitai. Kur tai matyta: pasitikėjimas ugniagesiais yra didžiausias, o finansavimas mažiausias! Be didesnio sudrebinimo nieko nebus!

 

Svetimi pinigai kėlė ginčus

 

Nemažai šį kartą tarybos priimtų sprendimų susiję su pinigais. Juridiniams ir fiziniams asmenims nustatytas nekilnojamojo turto, naudojamo komerciniams tikslams,  0,6 proc. jo vertės dydžio mokestis, koks buvo ir pernai. Kaimyniniuose Šilalės ir Jurbarko rajonuose šis mokestis didesnis – 0,8 ir 1 proc. Tačiau už vėjo, saulės ir kitokias jėgaines nustatytas maksimalus turto mokestis – 1 proc. jo vertės.

Priimtas sprendimas Tauragės šilumos tinklus atleisti nuo piniginės prievolės vykdymo – bendrovė neturės savivaldybei grąžinti 70 tūkstančių litų, gautų katilinei Tarailių mikrorajone tvarkyti, nors ant sprendimo projekto ir nepasirašė Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė, nes šios lėšos jau buvo įskaičiuotos į rajono biudžetą. Patenkintas bendrovės „Tauragės maistas“ prašymas žemės mokestį – per 50 tūkstančių litų – sumokėti per devynis mėnesius.

Pritarta, kad Savivaldybės administracija galėtų skolintis 6 milijonus litų infrastruktūriniams projektams finansuoti. Paskolų suma jau viršijo 13 milijonų litų, bet skolinimosi limitas dar neišnaudotas.

Kilo ginčų dėl svetimų – sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų – pinigų, kai buvo svarstoma, kokį kintamosios dalies atlyginimo priedą skirti šių įstaigų vadovams. Pozicija kirtosi su opozicija, nes pastarosios atstovai siūlė skirti maksimalų – 40 proc. dydžio mėnesinės algos dydžio priedą Tauragės ligoninės, Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės bei Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovams. Bet valdančiosios koalicijos valia visiems šiems vadovams nuspręsta skirti 30 proc. priedus. Pozicijos ir opozicijos atstovai apsižodžiavo ir sprendžiant, kas turėtų papildyti abiejų ligoninių stebėtojų tarybas, net ir po vieną opozicijos atstovą į šias tarybas nebuvo įsileista.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras