Tvoras prie Molupio tvenkinio teks nugriauti(6)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-10-22 11:44
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Prie Molupio tvenkinio gyvenantys tauragiškiai nepaiso įstatymų – savavališkai tveria tvoras, stato šiltnamius. Autorės nuotrauka

Tauragės aplinkosaugininkai ir valstybiniai statybos inspektoriai jau ne vienerius metus bando įspėti prie Molupio tvenkinio, dar vadinamo Bagdono prūdu, gyvenančius tauragiškius, kad šie nugriautų nelegaliai suręstus statinius. Tačiau, panašu, daugelis čia namus pasistačiusiųjų to nė neketina daryti. Nepadeda ir aplinkosaugininkų skiriamos baudos. Tad neįstengiančiųjų nusileisti įstatymų reikalavimams bėdas pradėjo nagrinėti Tauragės rajono apylinkės teismas.

Antradienį teisme vyko pirmasis parengiamasis posėdis civilinėje byloje, kurioje nugriauti tvoras raginamas Vytauto gatvės gyventojas Antanas Gaižauskas. Atsakovas teisme nepasirodė, jo interesus gynė advokatas Piotras Orlovas. Pastarasis susirinkusiems bandė įrodyti, kad iki šiol jo ginamas tauragiškis nežino savo sklypo ribų ir nesuvokia, nuo kurios vietos skaičiuojamas tvenkinio kraštas. Mat Molupio vanduo tai nuleidžiamas, tai vėl užtvenkiamas. Tokią gynybos taktiką advokatas pasitelkė po to, kai ieškovo – Lietuvos Respublikos valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos – atstovai Egidijus Mockevičius ir Gintautas Sabeckas bei tretysis asmuo byloje Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros vadovas Romas Jurgelionis pareiškė, kad prie kiekvieno vandens telkinio privalo būti palikta laisva bent jau 5 metrų pločio juosta.

– Mano ginamasis namą pasistatė tais laikais, kai tikėjosi, kad sulig jo pastatyta tvora vėliau bus suformuotas jo sklypas. Manau, kad šią bylą galima baigti taikiai, jeigu tik išsiaiškinsime, nuo kur yra skaičiuojami tie 5 metrai, – sakė P.Orlovas.

Aplinkosaugininkas šypsodamasis linkčiojo galva ir žadėjo būtinai atsakovui parodyti, kur yra tvenkinio kraštas.

– Net jeigu išaiškėtų, kad atsakovo žemės sklypas prieina iki pat tvenkinio krašto, 5 metrų apsauginė juosta privalo likti laisvai praeinama bet kuriam žmogui. Be to, A.Gaižauską lygiai prieš metus už tą patį pažeidimą jau nubaudėme 100 litų bauda. Išvadų atsakovas per tą laiką nepadarė. Tad apie taikos sutartį galėsime kalbėti tik tada, kai šie statiniai bus pašalinti, – sakė R.Jurgelionis.

Valstybinės statybos inspekcijos Tauragės skyriaus vedėjas G.Sabeckas pastebėjo, kad šioje vietoje – tarp Jūros ir Vytauto gatvių – gyvenantys tauragiškiai gerokai praplėtė savo valdas.

– Tokių kaip pastarasis atsakovas prie tvenkinio gyvena ne vienas. Jų sklypai turėtų užimti 6–9 arus, o savavališkai nutiesus vienokias ar kitokias tvoras susidaro 15–16 a. To neturėtų būti – visi statiniai mažiausiai 5 metrų juostoje turi būti pašalinti. Negana to, šios statybos įvardijamos kaip savavališkos statybos valstybinėje žemėje. Mūsų ieškinio esmė dingtų, jeigu atsakovas gautų Nacionalinės žemės tarnybos raštišką sutikimą statyboms valstybinėje žemėje. Tačiau labai abejoju, ar tai įmanoma. Juolab turint galvoje, kad tvenkinys yra mieste, kur apsauginės vandens telkinių juostos prasiplečia ir siekia jau nebe 5m, o 10 metrų, – kalbėjo G.Sabeckas.

Jo kolega iš valstybinės teritorijų planavimo inspekcijos E.Mockevičius asmeniškai priimti sprendimo dėl galimybės atsiimti ieškinį teismui nesiryžo pateikti.

– Ieškinį atsiimti galėsime tik tuo atveju, jeigu bus atlaisvintas 5 metrų nuo tvenkinio krašto plotas ir kai atsakovas suformuluos aiškias savo žemės sklypo ribas. Tačiau labai abejoju, ar tai įmanoma atlikti iki kito parengiamojo teismo posėdžio. Juk jau metus deramės su šiuo žmogumi, o situacija per metus nė kiek nepakito, ir neaišku, kiek ilgai tos derybos dar tęsis. Tačiau konkretų atsakymą dėl ieškinio atsiėmimo reikėtų derinti su inspekcijos vadovybe, – savo pasisakymą baigė E.Mockevičius.

Teisėja Loreta Bajorinienė bylos dalyvius įspėjo, kad įsigaliojus įstatymo pataisoms civilinėje byloje gali būti tik du parengiamieji posėdžiai. Tad kitam parengiamajam šios bylos posėdžiui, įvyksiančiam lapkričio viduryje, atsakovas privalo teismui pateikti žemės naudotojo (valstybės) raštišką sutikimą, kad čia stovėtų nelegaliai suręstos tvoros, o 5 metrų nuo tvenkinio krašto juostoje tvora privalo būti apskritai nugriauta. Advokatas P.Orlovas teismui pažadėjo reikiamus sutikimus gauti. Teismas savo ruožtu ketina išsiaiškinti, ar suformuotas ir kokio dydžio yra atsakovo žemės sklypas. Ieškovai pastebi, kad A.Gaižauskas domėtis apie sklypo suformavimą pradėjo tik prieš dvi savaites, t.y. kai byla jau buvo pasiekusi teismą. O aplinkosaugininkai ragina tvorų statytojus, kol vanduo nuleistas, išvalyti tvenkinio dugną, užuot teisme gynus savo neteisėtus interesus.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras