Kaimų gyventojų nosis riečia smarvė iš Ližių(0)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-08-30 06:16
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Po šia stogine apdorojamas dumblas skleidžia smarvę. Autorės nuotrauka

Iš Tauragės dvaro paskambinusi moteris pasiguodė, kad kartkartėmis iš Ližių sklinda šlykšti, sunkiai ištveriama, pykinimą sukelianti smarvė.

– Gyvename gražioje vietoje – šalia daugiabučių namų upė, parkas, o mes ir mūsų vaikai kartais esame dusinami smarvės, negalime išeiti į lauką, atidaryti langų, – kalbėjo ji. Panorusi atvažiuoti ir įsitikinti smarve, moteris teigė, kad galiu nespėti, nes viskas priklauso nuo tuo metu pučiančio vėjo krypties, kuri labai greitai keičiasi.

Iki Ližių pertvarkymo niekas nesiskundė

Dėl smarvės redakcija sulaukė ir daugiau nusiskundimų – iš Taurų, Dacijonų, Pajūrio kaimų. Visų skambinusiųjų ir Tauragės kaimiškosios seniūnijos vadovės Danguolės Jatautienės nuomonė buvo tokia pat – smarvė sklinda iš Ližių vandens valymo įrenginių.

Keista, kad minėtų kaimų gyventojai pradėjo skųstis po to, kai už Europos Sąjungos lėšas pernai buvo uždarytas neleistinoje vietoje – Šešuvies ir Jūros upių santakoje,– manoma, buvusioje piliavietėje, įrengtas sąvartynas, pastatyti nauji nuotekų valymo įrenginiai. Juk, atrodo, uždarius sąvartyną, pastačius naujus nuotekų valymo įrenginius, blogų kvapų srautas turėjo sumažėti.

Kai kurie tauragiškiai piktinasi, kad mūsų rajonas buvo pasirinktas kaip visos apskrities šiukšlių ir teršalų kaupimo vieta – vienintelis sąvartynas apskrityje įkurdintas Leikiškės kaime (Žygaičių seniūnija), o dumblą nuspręsta iš visų apskrities valymo įrengimų vežti į Ližius. Šie sprendimai priimti įsteigus apskritis, jų administracijos panaikintos, bet „dovanėlės“ liko. O kokia nauda iš to rajonui? Priešingai, gyventojai piktinasi akivaizdžiai jaučiama žala – iš Ližių sklindančia smarve.

Vandentvarkai – 144 milijonai litų

Tauragės rajono vandentvarkai – vandentiekio, nuotekų tinklams mieste ir kaimuose įrengti, nuotekų valymo įrengimams Tauragėje ir Skaudvilėje – nuo 2008 metų skirta 144,53 milijono litų. Didžioji lėšų dalis – iš Europos Sąjungos Struktūrinių fondų, 5 procentai lėšų skiriama iš rajono biudžeto.

Praėjusių metų kovą konkursą laimėjęs UAB „Panevėžio statybos trestas“ pradėjo statyti nuotekų valyklą. Projekto sąmatinė vertė – 23,24 milijono litų. 1974 metais statyta valykla buvo nugriauta, naujoji baigta ir atiduota naudoti praėjusių metų gruodį. Pastačius naują nuotekų valyklą pakeista dumblo apdorojimo technologija – jo sausinimui imta naudoti įrengimus, skaidymui – polimerus. Dumblui laikyti pastatyta stoginė. Tai iš jos ir sklinda gyventojus pykinanti smarvė. Anksčiau dumblas buvo kaupiamas didesnėje atviroje aikštelėje ir natūraliai džiovinamas.

Praėjusių metų rudenį „Tauragės kurjerio“ pakalbintas UAB „Tauragės vandenys“ technikos direktorius Jonas Gečas pasakojo, kad įgyvendinus dar vieną Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą apskrities valyklose susikaupusį dumblą jį apdorojus bus galima panaudoti įvairioms reikmėms – tręšti žaliuosius plotus, gėlynus, žemę, kur bus sėjamos grūdinės kultūros, taip pat iš dumblo išsiskiriančias dujas panaudoti elektrai gaminti. Tikėtasi, kad galbūt šilumininkai įsigys reikalingų įrenginių ir dumblą degins katilinėse.

Dumblo apdorojimo įrenginių statybos, kurios sąmatinė vertė 24,5 milijono litų, konkursą laimėjo „Panevėžio statybos trestas“. Pagal planą jų statyba turi būti baigta kitais metais, tačiau iki šiol didžiuliai darbai dar nepradėti. Todėl nereikia stebėtis, kad netolimų kaimų gyventojus vargina blogas kvapas.

Turėtų tirti, ar laikosi technologijos

Visuomenės sveikatos centro direktorius Saulius Jasaitis mano, jeigu aplinkosaugininkai leido naujai dumblo valyklai dirbti, jei laikomasi nustatytos technologijos, blogi kvapai į aplinką neturėtų patekti ir varginti gyventojų.

– Jei blogi kvapai iš techninio objekto vargina gyventojus, jie turi kreiptis į savivaldybę bei aplinkosaugininkus (buitiniai kvapai netiriami). Jei reikia, turi būti atliekami cheminiai, taip pat ir oro tyrimai. Pastarieji daromi Latvijoje. Nustačius, kad skundas pagrįstas, turi būti imtasi priemonių, kad blogi kvapai nevargintų gyventojų, – sakė S.Jasaitis.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės agentūros viršininkas Romas Jurgelionis įsitikinęs, kad oro taršos problema atsirado todėl, kad Ližiuose nebaigti įgyvendinti visi numatyti projektai.

– Nuotekų valyklą pastatė, o dumblo apdorojimo įrenginių nėra, todėl ir atsirado bėdų dėl blogų kvapų, – teigė jis.

Tačiau, pasak jo, sukoncentruoti atliekų surinkimą Tauragės rajone buvo numatyta bendrajame plane, tam skirtos didelės investicijos, bendrajame plane taip pat Ližiuose numatyta sukoncentruoti dumblo apdorojimą iš visos apskrities valyklų.

Darbus užvilkino teismo procesas

UAB „Tauragės vandenys“ technikos direktorius J.Gečas sakė žinantis gyventojų bėdas dėl iš Ližių sklindančios smarvės. Teigė, kad smarvė atsirado pakeitus technologiją.

– Laikantis numatytos technologijos, dumblo skaidymui naudojant polimerus, kol nėra pastatyti dumblo apdorojimo įrenginiai, smarvės išvengti sunku, nes maišant dumblą išsiskiria dujos. Dabar padėtis pagerėjo, nes atsisakėme jo mechaninio maišymo. Dumblo apdorojimo įrenginiai turi būti pastatyti kitais metais, bet dar net nepradėti ir nežinia, kada bus pradėti darbai, nes vienas iš dumblo apdorojimo įrenginių statybos konkurso dalyvių jį apskundė teismui. O kaip žinome, teismo procesai trunka ilgai, todėl negalime tikėtis, kad kitais metais šie įrenginiai bus pastatyti, – aiškino J.Gečas.

Kai buvo nustota dumblą maišyti, net prie pat dengtos jo laikymo aikštelės blogas kvapas vos juntamas.

Tačiau J.Gečas paneigė nuomonę, kad į Ližius vežamas dumblas iš kitų apskrities valyklų.

– Kol nebus pastatyti dumblo apdorojimo įrenginiai, tol dumblas į Ližius iš kitur nebus vežamas, – patikino „Tauragės vandenų“ technikos direktorius.

UAB „Panevėžio statybos trestas“ statybos direktorius Darius Urbonas, paklaustas, kada tikimasi pradėti dumblo apdorojimo įrenginių statybą, patikino nieko negalintis prognozuoti.

– Prognozės neaiškios. Mes laimėjome konkursą, norime dirbti, bet negalime. Dar yra šiokių tokių nesklandumų dėl projekto, bet juos nesunku pašalinti, o visa kita – teismo rankose, – teigė D.Urbonas.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras