Košmaras Osle – tauragiškio akimis(2)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2011-07-26 07:11

Po galingo sprogimo Oslo centre žmones buvo apėmusi panika

Iki praėjusio savaitgalio Norvegija buvo žinoma kaip viena ramiausių ir saugiausių šalių pasaulyje. Tuo tvirtai tikėjo ir patys norvegai. Tačiau po penktadienio išpuolių toks šalies įvaizdis subyrėjo į šipulius. Pasak tauragiškio Nerijaus Kačino, šiuo metu gyvenančio ir dirbančio Osle, sostinės gyventojai iki šiol negali atsigauti nuo šoko, niekaip negalėdami patikėti, kad būtent jų šalyje įvyko tokia skausminga tragedija. Masinės žudynės, sprogmenys – tai galima įsivaizduoti bet kur kitur, bet ne čia. „Kaip norvegas galėjo taip pasielgti su norvegais?“ – sako jie.

N.Kačinas pas savo pusbrolį Mindaugą, gyvenantį Osle jau keletą metų, atvyko visai neseniai. Miesto tvarkymo įmonėje įsidarbinęs Nerijus pasakoja, kad tądien jis su bendradarbiu norvegu net keletą kartų važiavo pro vietą, kurioje įvyko sprogimas.

– Kaip tik penktadienį po darbo ruošėmės važiuoti į patį centrą, pavaikščioti po parduotuves. Bet visur buvo pilna žmonių, nebuvo kur pastatyti automobilio, tad numoję ranka nuvažiavome namo. Sprogimo negirdėjome, tačiau netrukus pamatėme užtvertas gatves. Nesupratome, kas atsitiko, – pasakoja Nerijus.

Tik paskui jiems paskambino draugai norvegai ir papasakojo, kas atsitiko. Jie prisakė važiuoti tiesiai namo. Gatvės centre buvo uždarytos, daug policijos, paskui pasirodė ir kariuomenė. Pastatai buvo aptverti STOP juostomis, nes pavojų kėlė pažeistos jų konstrukcijos, krintantys stiklai ir kitos atplaišos.

– Tą vakarą, o ir visą savaitgalį, Oslas atrodė tarsi išmiręs. Daugelis barų, parduotuvių, kavinių nedirbo, o tie, kurie vis dėlto dirbo, buvo tušti, – sakė N.Kačinas. – Dar ir šiandien (kalbėjomės pirmadienį – aut.past.) žmonių gatvėse gerokai mažiau nei paprastai, o ir tų pačių veiduose liūdesys ir sutrikimas. Jau vien dėl to miestas atrodo labai pasikeitęs.

Nerijus sako, kad norvegai visada savo valstybę laikė labai saugia. Dažnas net durų nerakina. Todėl tokie įvykiai visus tiesiog šokiravo.

Oslo centras dabar atrodo kaip po karo, nes sprogimas pridarė milžiniškos žalos. Nerijus pasakojo, kad gatves aplink sprogimo vietą darbininkai tvarkė visą savaitgalį, o pats sprogimo epicentras tebėra atitvertas. Gali būti, kad dirbti likviduojant sprogimo padarinius teks ir jam pačiam, nes jis – miesto tvarkymo įmonės darbuotojas.

Sprogimu Oslo Vyriausybės pastatų kvartale, nusinešusiu ne mažiau nei 9 gyvybes, košmaras nesibaigė – vos 40 km nuo Oslo nutolusioje saloje, valdančiosios darbo partijos surengtoje jaunimo ir vaikų stovykloje, policininku persirengęs asmuo nušovė 84 žmones. Paaiškėjo, kad sprogimą ir masinės žudynes surengė 32-ejų norvegas.

Lietuvos Vyriausybė pranešė svarstanti galimybę šią savaitę skelbti gedulą dėl išpuolių Norvegijoje.

Lietuvos vyriausybė šiandien rinksis į neeilinį posėdį ir spręs dėl gedulo paskelbimo išreiškiant solidarumą su Norvegija.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras