Socdemų skyriaus įkūrėjas negaili kritikos vadovybei(33)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-12-07 13:59
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Donatas Simaitis turi nemažai priekaištų valdantiesiems. Autorės nuotrauka

Stengdamiesi išsilaikyti kasdieninės rūpesčių jūros paviršiuje, ne visuomet įvertiname tendencijas – kur link einame, kas mūsų laukia. Todėl arba reikia stabtelėti, apsidairyti aplinkui ir susimąstyti, arba kalbėtis su nusimanančiais ir laiko apmąstymams turinčiais žmonėmis. „Tauragės kurjeris“ pakalbino Socialdemokratų partijos skyriaus rajone įkūrėją, buvusį ilgametį Tauragės šilumos tinklų vadovą Donatą Simaitį, kuriam vadovaujant šilumos kaina mūsų mieste buvo nukritusi iki pačios mažiausios šalyje.

 Nepabūgo plaukti prieš srovę

Socdemų partijos skyriaus įkūrėjas neslepia, kad jis kūrė viena, o išėjo kažkas kita, nes vėliau šią partiją uzurpavo prie jos prisijungę buvę komunistai. Dabar joje daug turtuolių, ji nebegina darbo žmonių interesų, vargu ar ją dar galima vadinti kairiąja partija. Todėl nenuostabu, kad Donatas tapo socialdemokratų skyriaus vidine opozicija.

D.Simaitis kritiškai žvelgia į rajono valdymą, klausia: jei per dvidešimt metų maždaug 20 procentų sumažėjo gyventojų skaičius, kodėl nemažinamas valdininkų skaičius, ar vis dar reikalingi vicemero, tarybos sekretoriaus, mero padėjėjo, dviejų mero patarėjų etatai (vienas – laisvas)? Savivaldybės skyriuose irgi yra sočiai valdininkų, bet neanalizuojama, ar jie visi vienodai užimti darbu, ar turi pakankamą darbo krūvį, dėl gyventojų skaičiaus mažėjimo tik tarybos narių skaičius sumažintas dviem – nuo 27 iki 25.

– Sunku bus sudėlioti kitų metų rajono biudžetą. Tačiau visų pirma reikėtų mažinti valdymo išlaidas, – teigė D.Simaitis.

Darbo vietos ir postai – saviems

D.Simaitis nesiliaujančią, vis didėjančią emigraciją vadina evakuacija, o jos šaknys – ne tik ekonominės, bet ir politinės – pas mus įsišaknijusi praktika, kad prestižinį darbą savivaldybėje ar savivaldybės įmonėse gali gauti tik klanų atstovai, net karjerą pradedantis jaunimas turi įstoti į  tinkamą partiją. Visi iš anksto žino, kas laimės konkursus. Netgi socdemų skyriuje kaip didžiausia vertybė įsigali giminystė ar draugystė. Į savivaldybių rinkimus kartu ėjo tėvas ir sūnus Petrošiai. Tėvas tapo meru, sūnus – tarybos nariu. To pasirodė maža – sūnus Darius Petrošius tapo socdemų kandidatu vienmandatėje apygardoje rinkimams į Seimą. Tai iš tiesų šaunus, jaunas, išsilavinęs žmogus, bet ar per trumpą laiką, kai grįžo į Tauragę, to nusipelnė, ar nebuvo kitų, labiau to vertų?

Atlaisvinamos ar kuriamos šiltos darbo vietos saviems – vadovauti Šilumos tinklams pasiųstas buvęs Seimo narys Vaclovas Karbauskis, į socdemų skyrių atvedęs socialliberalus. Kitam buvusiam socialliberalui, mero patarėjui Arūnui Beišiui, ten buvo sukurtas direktoriaus pavaduotojo etatas. Darbo netekęs Laukėsos durpyno vadovas socdemas Albinas Černauskas įdarbintas inžinieriumi. Rajono vicemeras liberalcentristas Arūnas Gendrolius partijai atsidūrus opozicijoje metams sustabdė narystę partijoje ir tapo kontrolieriumi. Kartu su juo šį darbą dirba buvęs Sovetsko konsulato darbuotojas socdemas Jonas Purkus.

Didelės pajėgos kainų kilimo nestabdo...

Matote, kokios didelės intelektualinės pajėgos atėjo dirbti į Šilumos tinklus,  bet jos nestabdo šilumos kainų kilimo, – ironizavo D.Simaitis.

D.Simaičiui vadovaujant Tauragės šilumos tinklams ten tokių pajėgų nebuvo, vadovavo jie dviese su Petru Greviu, bet įdėjus daug pastangų ir lėšų pavyko nuo mazuto pereiti prie biokuro ir nuosekliai mažinti šilumos kainas. Tauragiškių tiekiama šiluma buvo mažiausia šalyje 2010 metų rugsėjo ir spalio mėnesiais – 17,67 ct už kilovatvalandę (su PVM). Šiuo metu šilumos kaina pas mus jau yra gerokai padidėjusi – gruodį gyventojai mokės po 21,14 ct už kilovatvalandę (su PVM). Niekas nežino, kokia ji bus sausį, nes Kainų ir energetikos kontrolės komisija leidžia ją perskaičiuoti kas mėnesį, atsižvelgiant į kuro kainą. Be jokios abejonės, šilumos kaina tik didės.  D.Simaičio laimėjimų kraitėje – ir tai, kad, redakcijos žiniomis, bent du kartus atsispyrė ketinimams išnuomoti  Šilumos tinklus. Po skandalų Telšiuose, Ukmergėje ir kitur turbūt pas mus greitai potencialūs nuomotojai nebeapsilankys.

– Šilumos tinklai dar iki ateinant naujiems vadovams buvo kapitaliai pertvarkyti, todėl aš manau, kad apie žymų šilumos kainų kėlimą neturėtų būti net kalbos, – samprotavo D.Simaitis.

Pasak jo, dėl to šilumos kainos pas mus buvo ketvirtadaliu mažesnės nei vidutiniškai šalyje, todėl sutaupyta 2–3 milijonai litų, tačiau rajono vadovai tuo per daug nesidžiaugė.

Norėtų daugiau pastangų ir skaidrumo

Socialdemokratų partijos skyriaus rajone įkūrėjas įsitikinęs, kad rajono valdžia turėtų dirbti skaidriau, turėtų būti atsiklausiama specialistų nuomonės, ypač planuojant daugeliui gyventojų rūpimus darbus, pavyzdžiui, kurias gatves reikėtų renovuoti ar asfaltuoti.

– Tauragėje daugiausia neasfaltuotų gatvių, bet kartais jas renovuojant ar asfaltuojant priimami ne specialistų padiktuoti, o politiniai sprendimai. Tai pasakytina ir apie sprendimą renovuoti Jūros gatvę. Ją reikėjo tvarkyti tik iki ligoninės, o ne visą. Prieš tvarkant gatves specialistai turėtų išanalizuoti eismo srautus, su analize būtina supažindinti gyventojus, o po to spręsti, ką daryti, – kritikos negailėjo D.Simaitis.

Įgyvendinami brangūs vandentvarkos projektai gali nuskurdinti rajono biudžetą. Jei prie nuotekų tinklų neprisijungs numatytas skaičius gyventojų, gali tekti grąžinti dalį Europos Sąjungos paramos. Pasak D.Simaičio, jei savivaldybė ir aplinkosaugininkai daugiau rūpintųsi, kad nebūtų teršiami vandens telkiniai, gyventojai būtų priversti naudotis nuotekų tinklais, nes nebegalėtų nuotekų nuleisti į Jūrą ar kitus vandens telkinius.

– Pats prie Jūros esu ne vieną vamzdį užkalęs, bet aplinkosaugininkams nerūpi, kad žmonės maudosi fekalijomis užterštame vandenyje, kad toks vanduo plaukia į Nemuną ir marias.

Veteranas turi pastabų ir dėl naujojo mokesčio už atliekas, jis esą yra per didelis, kitur mažesnis. Bet mano, kad bus dar nemažai triukšmo ir priverstinių pokyčių.

Skaityti komentarus (33) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras