Šilumos kainos neišvengiamai kils(11)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2011-05-17 06:40

UAB „Tauragės šilumos tinklai“ generalinis direktorius Vaclovas Karbauskis: „Net jei šilumos kainos ir kils, jos vis vien išliks vienos mažiausių šalyje“. FOTO: Birutė Slavinskienė

Jau praėjo metai nuo tos dienos, kai buvęs Seimo narys Vaclovas Karbauskis pradėjo dirbti UAB „Tauragės šilumos tinklai“. Iš pradžių komercijos direktoriumi, o nuo Naujųjų metų, pasitraukus ilgamečiam generaliniam direktoriui Donatui Simaičiui, – generaliniu direktoriumi. Kas naujo bendrovėje, ką per tą laiką pavyko nuveikti, kokios šilumos kainų perspektyvos? Apie visa tai ir kalbėjomės.

„Įsivažiavus“ – pirmieji darbai

Pasak generalinio direktoriaus, metai prabėgo greit, tačiau ir darbai jau matyti.

– Žinoma, iš pradžių šiek tiek užtruko, kol „įsivažiavau“ – susipažinau su darbuotojais, darbo specifika. Pirmoji problema, su kuria susidūriau, buvo viešųjų pirkimų įstatymų pasikeitimai. Būtent nuo tada ėmėme 100 proc. jais vadovautis, atlikdami visus viešuosius pirkimus. Tam reikėjo kai kurių pertvarkymų, teko priimti ir naują darbuotoją, atsakingą būtent už viešuosius pirkimus.

Kita sritis, irgi reikalavusi dėmesio, – darbas su vartotojais, jų informavimas. Mat nuo 2008 m. pradėjome tiekti ne tik šilumą, bet ir karštą vandenį. Prieš metus skaitiklių vartotojų butuose rodmenys nuo iš tiesų sunaudoto karšto vandens kiekio skyrėsi 15 proc. Todėl teko imtis kai kurių organizacinių darbų, karšto vandens skaitiklių kontrolės. Rezultatas – metus baigėme su 6,5 proc. nuostoliu, – nuveiktus darbus vardijo V.Karbauskis.

Naujajam generaliniam direktoriui teko rūpintis ir įmonės teritorija, jos apsauga, aplinkos tvarkymu. 

Pasak V.Karbauskio, anksčiau įmonė, kurios paskirtis – specifinė, nebuvo net aptverta. Dabar tai jau padaryta, įrengti vartai, bent minimali apsauga. Intensyviai vyksta ir aplinkos tvarkymo darbai.   

Šventa vieta – tuščia?

Paklaustas, kas dabar užima ankstesnes jo paties, kaip komercijos direktoriaus, pareigas, V.Karbauskis sakė, kol kas ši vieta tuščia. Skirti darbuotoją į šias pareigas, esą, direktoriaus prerogatyva. Paklaustas apie gandus, kad „Tauragės šilumos tinkluose“ pradės dirbti buvęs mero patarėjas Arūnas Beišys, generalinis direktorius atsakė:

– Gandai tegu ir lieka gandais.

Nuo gegužės trečiosios užtarnauto poilso išėjo katilinės viršininkas Zigmas Armonas. Jo vietoje  pradėjo dirbti Antanas Arcišauskas. Pasak V.Karbauskio, tai – patyręs žmogus, puikiai išmanantis katilinės darbą, iki tol ėjęs eksploatacijos inžinieriaus pareigas.

Pasak V.Karbauskio, kokių nors didesnių permainų „Tauragės šilumos tinklų“ kadrų politikoje nenumatyta. Tiesa, į įmonę besikreipiantiems darbo ieškantiems jauniems žmonėms pasiūloma baigti specialius katilų mašinistų kursus, taip užsitikrinant darbuotojų rezervą. Juk natūrali jų kaita – neišvengiama.

– Gali būti, kad jau šį rudenį kai kuriuos jų pakviesime į darbą, – sakė generalinis direktorius.

Kainos augimas – neišvengiamas

O kaip labiausiai gyventojams rūpintis dalykas – šilumos ir karšto vandens kainos?

– Natūralu, kad kainos keičiasi, nes jos susideda iš pastovios ir kintamosios dalies. Ta kintamoji dalis – tai kuro, elektros, materialinių vertybių  kainos. Nuo to, kaip jos keičiasi, labiausiai ir priklauso šilumos ir karšto vandens kainos, – aiškino V.Karbauskis.

Iki šiol šilumos kaina gyventojams Tauragėje buvo mažiausia Lietuvoje – 18,65 ct/kWh. Suprantama, kad išlaikyti ją tokią bus sunku. Nuo gegužės pirmosios šiluma brango 5 proc., dabar ji kainuoja 19,59 ct/kWh. Tačiau tai tebėra viena mažiausių kainų šalyje. Direktorius tikisi, kad jei kainą šiek tiek ir teks kelti, ji vis tiek pagal pigumą išliks pirmajame penketuke – jau vien dėl palankaus „startinio momento“. O kelti ją, ko gero, privers ne tik kylančios žaliavos kainos, bet ir rengiami nauji įstatymai, grasinantys skaudžiai paliesti biokuro gamintojus.

Pasak jo, didžioji dalis „Tauragės šilumos tinklų“ naudojamo kuro – biokuras. Jo dalis tarp viso naudojamo kuro – 85 proc. Mazutas sudaro 7 proc., skalūno alyva – 5, durpės – 3 proc. viso sunaudojamo kuro.  

Be to, nors dalį elektros energijos bendrovė pasigamina pati, vis dėlto jos tenka pirkti rinkoje, o ji brangsta.

– Tikėtina, kad rudenį kainas koreguoti teks, ir tikriausiai ne į mažesniąją pusę, – pripažino V.Karbauskis. – Šilumos kaina, mano manymu, turėtų „išsitekti“ kažkur tarp 19 ir 21 ct/kWh. Beje, negalvokite, kad su šilumos kainomis galime elgtis kaip užsimanę. Kas mėnesį kainų sąrašus pateikiame Kainų komisijai, ten surašome ir metinę, ir bazinę kainą.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras