Apsaugok nuo teismų, skolų ir antstolių!(4)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-06-20 14:07
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Senosios kartos žmonės bijojo turėti reikalų su teismais, antstoliais, norėjo išvengti skolų. Dabar vėl aktuali tampa nuostata, panaši į maldą: apsaugok mane nuo teismų, skolų ir antstolių! Taip likimo galėtų maldauti ir tauragiškė, auginanti tris nepilnamečius vaikus.

Niekuo nenusikalto, bet mokės

Moteris, pavadinkime ją Vida (redakcijai pavardė ir vardas žinomi), niekam niekuo nenusikalto, neprasiskolino, bet teismas iš jos priteisė nemenką pinigų sumą, antstolis areštavo sąskaitą, automobilį, į darbovietę nusiuntė vykdomąjį raštą dėl pinigų išieškojimo.

Atrodytų, kad taip negalėtų būti, gal jauna trapi moteris fantazuoja ar kažką nutyli, bet viskas tiesa. Nors ji niekuo nesusikalto, neprisidarė skolų, iš jos minimalaus atlyginimo bus išskaičiuota keletas tūkstančių litų.

Senokai buvusių įvykių aidas ją pasivijo šių metų pavasarį – gavo antstolio raginimą gera valia sumokėti 4 424,93 Lt su 5 procentų metinėmis palūkanomis.

Prieš keletą metų jos vyras Tomas, būdamas neblaivus ir neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, sumanė pasivažinėti žmonos automobiliu be jos žinios, sukėlė avarinę situaciją, kurioje buvo apdaužytas kitas automobilis. Padariniai nemalonūs: ne tik bauda automobilį vairavusiam Tomui, transporto priemonės konfiskavimas, bet ir teismo solidariai priteistas draudikų ieškinys abiem sutuoktiniams – 4 424,93 Lt. Mat Vidos automobilis nebuvo apdraustas, nes žiemą juo nevažinėdavo, laikė kaime pas giminaičius, todėl vyrui buvo nesunku jį pasiimti be žmonos žinios.

Klausimai antstoliui

Teismas šią pinigų sumą priteisė iš abiejų sutuoktinių solidariai, Vida galvojo, kad kiekvienas iš jų  draudikams turės sumokėti pusę šios sumos. Nelengva mokėti už tai, dėl ko žmogus nekaltas, ypač auginant tris nepilnamečius vaikus ir gaunant minimalų atlyginimą, tačiau Vida supranta, kad tokia jos nelaiminga dalia. Kai vyko minėti įvykiai, jiedu su Tomu buvo susituokę, automobilis – bendras jų turtas, nors registruotas jos vardu. Bet niekaip ji negali suprasti, kodėl draudikų iš jų abiejų teismo pernai priteistus pinigus antstolis išieško iš jos vienos!

– Dėl visko kaltas buvęs vyras, o mokėti turiu tik aš viena, nors mudu trejus metus išsituokę, – guodėsi Vida.

Ji antstoliui turi ir daugiau klausimų. Gavusi raginimą gera valia sumokėti priteistus pinigus moteris apsilankė antstolio Romualdo Genučio kontoroje, susitarė, kad kas mėnesį mokės po šimtą litų, nes tai šiek tiek mažesnė pinigų suma nei būtų išskaičiuojama iš atlyginimo (nuo minimalaus atlyginimo – 20 procentų), be to, nenorėjo į šį nemalonų reikalą painioti savo darbovietės.

Balandį sutartą pinigų sumą sumokėjo, klausia, kodėl gegužę išieškojimas vis tiek buvo nukreiptas į jos atlyginimą, išskaičiuota solidi pinigų suma, nes pastaruoju metu Vida uždirbo daugiau – pavadavo kitą darbuotoją. Be to, kodėl tuo pačiu metu dar buvo areštuotas senasis automobilis, kuris jau yra atiduotas į laužyną, areštuota banko sąskaita, – lyg būtų kokia nusikaltėlė, gaudoma visur. Vidai baisu ir dėl to, kad išieškoma pinigų suma gerokai padidėjo – iki 5569,75 Lt, nors, jos manymu, bent šimtu litų turėjo sumažėti, nes kovą tiek sumokėjo.

Priteisus solidariai gali išieškoti iš vieno „kaltininko“

R.Genutis mielai sutiko apie visa tai pasikalbėti, nors antstoliai dažniausiai vengia bendrauti su žiniasklaida. Pasak jo, kai teismui sunku nustatyti, kiek kuris „kaltas“ dėl padaryto nuostolio, pinigus priteisia iš dviejų ar kelių atsakovų ar teisiamųjų. Kad pinigai būtų greičiau išieškoti, įstatymai leidžia solidariai priteistus pinigus išieškoti iš vieno žmogaus, o vėliau jis gali dalį sumokėtos sumos išsireikalauti iš kito ar kitų atsakovų.

Antstolis R.Genutis paaiškino, kad šiuo atveju iš abiejų sutuoktinių solidariai priteista pinigų suma iš moters išieškoma todėl, kad jos buvęs sutuoktinis nedirba, neturi nei pajamų, nei turto. Sumokėjusi visą ieškinio sumą Vida galės dalį sumos išsireikalauti iš buvusio sutuoktinio. Tai, kad jie išsituokę, neturi reikšmės, nes solidariai priteistus pinigus galima išieškoti iš vieno atsakovo, net jei jie nėra giminės.

– Moteriai paprasčiausiai nepasisekė, kad vyras krečia tokius dalykus, – apgailestavo antstolis.

Į kitus klausimus – dėl padidėjusios išieškomos sumos, sumokėtų 100 litų jis pažadėjo atsakyti, kai moteris apsilankys pas jį. Klausimas, kodėl antstolio kontoroje susitarus, kad ji kas mėnesį mokės po 100 litų, išieškojimas buvo nukreiptas į atlyginimą, antstoliui buvo nemalonus.

– Buvo padaryta klaida. Bet kas nedirba, tas neklysta. Šią situaciją galima kitaip pataisyti. Kadangi moteris augina nepilnamečius vaikus, ji turėtų ateiti ir parašyti prašymą, kad kas mėnesį išieškoma suma būtų sumažinta, – teigė R.Genutis.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras