Marinama apskritis dar kvėpuoja(0)

Eugenijus ŠALTIS

2010-02-07 07:06

Ketvirtadienį Tauragės apskrities viršininko administracijoje vyko pasitarimas, kuriame dalyvavo įvairių apskrities institucijų vadovai, savivaldybių merai.

Atleidimo lapeliai – beveik visiems darbuotojams

Susitikimą pradėjęs Tauragės apskrities viršininkas Raimundas Vaitiekus sakė, kad praėjusieji, 2009 metai, buvo neeiliniai: pradėtos likviduoti apskričių administracijos. Nuo sausio jau nebeliko Kultūros ir sporto skyriaus, Teritorijų planavimas ir statybos inspekcija su specialistais perduota Aplinkos ministerijos dispozicijon (tiesa, be specialistų pasikeitimo čia neapseita), Civilinės saugos ir mobilizacijos skyrius nuo vasario 4 dienos pereina į priešgaisrinę apsaugą. Pasak apskrities viršininko, sudaryta likvidavimo komisija, kuri ir vykdo tolimesnius likvidavimo darbus.

R.Vaitiekaus duomenimis, šiuo metu apskrities administracijoje ir jai pavaldžiose įstaigose (vaikų namuose, Adakavo pensionate, specialiosiose mokyklose) dirba 95 darbuotojai. Prieš metus jų buvo 152. Artimiausiomis dienomis bus įteikti atleidimo lapeliai visiems apskrities administracijos darbuotojams. Kur dings, prie ko prisijungs žemėtvarkos specialistai, apskrities gydytoja, Regioninės plėtros departamento specialistai, socialinių reikalų ir švietimo srityje dirbantys žmonės – nėra aišku. Apskrities viršininkas R.Vaitiekus ir jo pavaduotojas Raimondas Matemaitis atleidimo lapelių negaus, nes jie – politinio pasitikėjimo valdininkai.

 

Kovojo su nedarbo šmėkla

 

Pasak apskrities viršininko pavaduotojo R.Matemaičio, dėl pasaulyje pasireiškusios krizės Tauragės apskrityje 2009 metais katastrofiškos padėties nebuvo. Nusikalstamumas, kiti negatyvūs reiškiniai ypatingai neišaugo, tačiau, jo teigimu, šiais metais būtina dar labiau sutelkti dėmesį į darbo vietų kūrimą, smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimą.

Kaip teigė Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, nedarbas Pagėgių savivaldybėje siekia 10 proc., tačiau ne visi žmonės noriai ieško darbo, jie geriau tenkinasi gaunamomis išmokomis. Pagėgių savivaldybėje veikia tokios stiprios įmonės kaip Vilkyškių pieninė, „Vilkė“. Jų dėka, pasak V.Komskio, ne taip stipriai jaučiama nedarbo šmėkla, klajojanti po visą šalį. 2009 metais Pagėgių savivaldybėje atsirado 20 naujų darbo vietų. Biudžetinėse įstaigose sumažinta apie 50 darbo vietų (atleisti pensininkai, sargai ir kt.), darbuotojams teko eiti nemokamų atostogų. Pagėgių savivaldybės mero teigimu, šiais metais kas mėnesį biudžetininkai privalės dvi dienas eiti nemokamų atostogų, nes biudžetas suplanuotas 11 mėnesių. V.Komskis apibendrino ir kitas problemas: iš projektų išbrauktas vaikų darželis, sustojo kultūros namų statyba, Panemunės žmonės dūsta nuo dūmų ir triukšmo, beviziam režimui į Karaliaučiaus sritį, kuris gali būti įvestas netrukus, nepasiruošta.

Šilalės savivaldybės meras Albinas Ežerskis sakė, kad situacija panaši. Į biudžetą negauta 5 milijonų litų, tačiau vykdomi projektai nevėluoja, yra įgyvendinami. Iš savivaldybės biudžeto investicijoms pinigų nelieka.

– Žmonės įsikibę laikosi žemės ūkio, nori ūkininkauti, bet su perdirbėjais iškyla daug problemų, – sakė Šilalės rajono savivaldybės meras.

Tauragės darbo biržos vadovo Antano Gendroliaus pateikti skaičiai įspūdingi: per praėjusius metus užregistruoti 7085 bedarbiai. Darbo birža bedarbiams išmokėjo 6,4 milijono litų išmokų. Tauragėje sausio 1 dieną nedarbas siekė 12,4 proc., o vasario 1-ąją – jau 13,5 proc. Vasario 1 dieną Tauragės rajone registruoti 4292 bedarbiai. Prognozės kol kas liūdnos: apklausta 240 darbdavių, kurie per šiuos metus žada įsteigti 146 naujas darbo vietas.

 

Nusikalstamumas pasienyje išaugo 100 procentų

 

Zenonas Žymančius, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės vadas, nedžiugino pateiktais skaičiais. Nusikalstamumo veikos pasienyje išaugo 100 procentų. Gerai tik tiek, Z.Zymančiaus teigimu, kad sulaikyta žymiai mažiau nepilnamečių, jie mažiau beįtraukiami į nusikaltimus pasienyje. Z.Zymančiaus duomenimis, sulaikyta 100 automobilių, 900000 pakelių cigarečių. Išaugo narkotinių medžiagų gabenimo per sieną kiekis. Pasak Pagėgių rinktinės vado, gili žiema ir Nemuną sukaustęs ledas – kontrabandininkams puiki galimybė vystyti savo nelegalų verslą, o jo vykdymo mastai didėja, darbo metodai tobulėja. Pasienio tarnyboje trūksta 12 darbuotojų, tačiau, pasak Pagėgių rinktinės vado, į šią tarnybą niekas per daug nesiveržia – reikia specialaus pasirengimo ir kt.

Aplinkos apsaugos srityje vyksta nuolatiniai darbai – per metus patikrintos 78 įmonės, atlikta 70 reidų, surašyti 193 protokolai pažeidėjams, konfiskuota 10 ginklų iš medžiotojų, 30 tinklų, 372 pažeidėjai nubausti, iš jų 28 – pareigūnai.

 

Skolos nespaudė

 

Tauragės rajono savivaldybė į biudžetą nesurinko 8,25 milijono litų, tačiau dauguma biudžetinių įstaigų 2009 metus baigė be skolų. Šiais metais rajono biudžetas sumažės 23,7 milijono litų. Kodėl taip atsitiko, kol kas dvi savaites mero pavaduotoju dirbantis Silverijus Statkus negalėjo paaiškinti, tačiau išsiaiškinti pažadėjo.

Tiek valstybinėje mokesčių inspekcijoje, tiek policijoje, tiek kitose įstaigose sumažėjo etatų, darbuotojai eis nemokamų atostogų. Įstaigų vadovai beveik vienbalsiai sako, kad savo funkcijas jų vadovaujamos įstaigos atlieka ir atliks.

Susirinkime kalbėjęs Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas teigė, jog šiemet darbuotojų skaičius padidės 15 specialistų. Pasak Laimutės Mačernienės, Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkės, 2009 metų biudžetas įvykdytas beveik 97 procentais. Tauragės apskrityje, anot Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Tauragės apskrities skyriaus viršininko pavaduotojo, atlikta 14 tyrimų dėl neteisėtų motinystės (tėvystės) pašalpų, nustatyta pusantro milijono nuslėptų mokesčių.

Įdomūs Klaipėdos teritorinės muitinės (jai priklauso ir Tauragės apskritis) duomenys. Muitinė surinko 183 milijonus mokesčių, surašė 1079 protokolus, sulaikė 33 milijonus cigarečių (2008 metais – 11 milijonų). Visa tai vyko daugiausia Tauragės apskrityje.

Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Rimantas Rupšys pasidžiaugė, kad 2009 metais apskrityje išvengta užkrečiamųjų ligų proveržio (užregistruoti tik 3 pasiutligės, 7 trichineliozės atvejai), patikrinta 121 tūkstantis kiaulių, 1,5 tūkstančio šernų, atlikti kiti darbai. Tiesa, viršininkas dėl savo įstaigos ateities nebuvo garantuotas ir nežino, kaip bus dirbama toliau.

Kaip visos šios įstaigos funkcionuos nuo liepos 1-osios, kai bus panaikintos apskričių administracijos, kas koordinuos jų veiksmus, kas išliks, kas keisis – tokie klausimai neduoda ramybės ir įstaigų vadovams, ir jų darbuotojams. Viena aišku, kad šie visi ir dar daug neišvardytų darbų (apskritims pavaldžios įstaigas) turės vykti ir duoti teigiamus rezultatus.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras