Kokį vandenį geriate?(6)

Ieva KVEDERYTĖ

2010-07-19 08:36

FOTO: R.Malychas

Prasidėję karščiai per dieną priverčia išgerti ne tik rekomenduojamą vandens dienos normą – 1–2 litrus. Tik ar susimąstome, kokį vandenį geriame? Vieni žmonės renkasi filtruotą, kiti – įsigyja vandens buteliuose, yra ir tokių, kurie visiškai nekreipia dėmesio į vandens sudėtį ir užterštumą ir geria vandenį iš čiaupo ar šulinio. „Tauragės kurjeris“ pasidomėjo, kokį vandenį iš tiesų gerti sveika ir kokio vandens turėtume vengti.

 

 

Vandeniui pirkti pinigų nelaido

Pakalbinta Mažonų kaimo gyventoja teigė gerianti vandenį iš čiaupo, tačiau prieš tai jį pavirina. Pasak moters, tai pigu ir kokybiška.

– Daugelis kelia dideles problemas dėl geriamojo vandens. Manau, kad vanduo iš čiaupo yra geras, tačiau reikia jį pavirinti, kad dingtų bakterijos, – teigė mažoniškė.

Paklausta, ar perka vandenį plastikiniuose buteliuose, moteris atsakė, kad tam pinigų nelaidanti.

– Pasitaiko atvejų, kai būnu išvykusi toli nuo namų, tuomet neišvengiamai perku vandenį, pilstytą buteliuose. Tačiau tai būna itin retai,– teigė pašnekovė.

Kristina, gyvenanti Tarailių mikrorajone, sako perkanti vandenį 5 litrų talpos buteliuose.

– Vanduo, tekantis iš čiaupo, kelia abejonių. Namie auginame mažų vaikų, tad turime rūpintis, kad vanduo būtų tikrai kokybiškas. Visoms reikmėms naudojame vandenį iš čiaupo, tačiau geriame tik pirktinį vandenį plastikiniuose buteliuose, – teigė moteris.

 

Pirmenybę teikia vandens filtrui

 

Tauragės miesto centre gyvenanti Regina teigė naudojanti vandens filtrą. Pasak jos, jei investuoji į filtrą, investuoji ir į savo sveikatą.

– Visada troškau gerti tyrą, skanų ir tinkamai apdorotą vandenį. Pagaliau mano svajonė išsipildė. Tikrai džiaugiuosi įsigytu filtru. Net nekilo mintis, kokį vandenį derėtų gerti: ar vanduo iš čiaupo tinkamas, ar vanduo plastikiniuose buteliuose geras. Žinau, kad geriu kokybišką vandenį, ir man to gana, – linksmai pridūrė Regina.

Pasak „Aquafilter“ atstovo Tauragėje Vaidoto Putriaus, visas vanduo, kuris atkeliauja pas mus, yra skiriamas bendram naudojimui, todėl geriamajam vandeniui reikia skirti ypatingą dėmesį.

– Visame pasaulyje sparčiai populiarėja vandens filtravimo sistemos, taip pat ir Lietuvoje. Žmonės vis dažniau investuoja į filtrus, nes pajaučia didelį kokybės skirtumą. Tai, jog pavirinus vandenį iš čiaupo išgaruoja netinkamos cheminės medžiagos – gandas, – tikino V.Putrius ir pridūrė, kad tuomet vanduo pasidarys švelnesnis, tačiau jo kokybė nepagerės.

– Žmonės, pajutę švelnesnį skonį, mano, kad vandens cheminė sudėtis pagerėja, tačiau taip nėra, – teigė „Aquafilter“ atstovas.

Jo teigimu, filtruotas vanduo kokybės prasme pagerėja 10–15 kartų.

– Galima sakyti, kad gyvendami mieste geriate Alpių kalnų vandenį, – vaizdžiai dėstė pašnekovas.

Paklausus, ar teko girdėti iš žmonių, geriančių filtruotą vandenį, kad jie jaučiasi daug geriau, V.Putrius atsakė, jog tai nėra stebuklingas vanduo, tačiau naudingų cheminių medžiagų turįs.

– Filtruodami vandenį jokiu būdu nepašalinate naudingųjų medžiagų. Žmonės dažnai filtrus maišo su distiliatoriais. Filtrų rūšys vis tobulėja, tad naudingų medžiagų pašalinimas yra neįmanomas dalykas, pašalinamos tik „blogosios“ bakterijos.

 

Vanduo buteliuose – mikrobų „sultinys“

 

UAB „Tauragės vandenys“ laboratorijos vedėja Viktorija Kunikauskienė teigė, jog jų įstaiga tiekia tik požeminį vandenį iš giluminių gręžinių. Pasak jos, Tauragės miestui tiekiamas geriamasis vanduo yra labai geros kokybės ir atitinka visus Lietuvoje ir Europos Sąjungoje taikomus geriamojo vandens reikalavimus.

– Vandens, parduodamo buteliuose, nevartoju. Nusipirktą vandenį buteliuose arba didesnės talpos induose (paprastai jie būna išpilstyti po 3–5 litrus) laikome kambario temperatūroje, todėl vandenyje netrunka prisiveisti įvairių mikroorganizmų, galinčių alergizuoti organizmą. Tokia tara į šaldytuvą netelpa, tad ją dažnai tenka laikyti virtuvėje, balkone. Taip vanduo juose netrukus virsta tikru mikrobų „sultiniu“. Šaldytuve toks vanduo saugus išbūna porą dienų, bet kambario temperatūroje jį reiktų suvartoti per pirmąsias 6–12 valandų. Chemiškai vanduo buteliuose yra kokybiškas, bet bakteriologiškai – ne, jis greitai sugenda, – teigė ji.

V.Kunikauskienė taip pat nerekomenduoja filtrų:

– Vandenį naudoju tik iš čiaupo ir nefiltruotą. Nerekomenduoju naudoti tų filtrų, kurie šalina iš vandens visas mineralines medžiagas arba minkština vandenį jonų keitimo būdu. Apdorojant vandenį pastaruoju metodu iš jo pašalinami kalcis ir magnis, be to, padaugėja natrio, o šis mikroelementas netinka asmenims, besiskundžiantiems padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, aukštu kraujospūdžiu. Juolab kad kietumo jam teikiantys ištirpę kalcis ir magnis yra būtini žmogaus organizmui ir sveikatai tikrai nekenkia.

 

Tinka ir vaikams

 

Pasak laboratorijos vedėjos, bendrovės „Tauragės vandenys“ tiekiamas vanduo yra tikrai geros kokybės ir jį gali gerti net kūdikiai.

– Galime atsakingai pareikšti, kad tiekiamas vanduo atitinka visas leistinas normas ir jį gali gerti ir vaikai. Gal tik labai mažiems vaikams patartina duoti virintą vandenį, bet tai priklauso nuo tėvų, – ramino V.Kunikauskienė.

UAB „Tauragės vandenys“ geriamojo vandens laboratorija vandens kontrolę atlieka suderinusi su Tauragės valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. Paskutinį kartą vanduo buvo surinktas ir patikrintas šių metų liepos 7 dieną. Tauragės mieste vanduo tiriamas kartą per mėnesį, jis imamas iš 30 taškų.

 

Sulaukė skundo

 

Nors, pasak UAB „Tauragės vandenys“ laboratorijos vedėjos, tauragiškiai neturėtų skųstis vandens kokybe, skundų visgi sulaukiama. Paskutinis skundas buvo gautas 2008 metų liepos 9 dieną. Tauragės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas kartu su Eidintų kaimo gyventoju paėmė geriamojo vandens mėginių iš pastarojo plautuvės vandens čiaupo vandens kokybės rodikliams nustatyti. Mėginiai buvo pristatyti į Nacionalinę veterinarijos ir UAB „Tauragės vandenys“ vandens laboratorijas. Įvertinus gautus tyrimų protokolų rezultatus nustatyta, kad geriamasis vanduo atitinka HN24:2003 reikalavimus. Dėl mažo vandens panaudojimo jis užsistovėjo ir įgavo nemalonų kvapą ir skonį, todėl profilaktiškai buvo išplauti visi gyvenvietės tinklai.

 

Ragina nepirkti vandens plastikiniuose buteliuose

 

Gegužės 12 dieną startavo akcija „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose“. Viena šios akcijos iniciatorių Indrė Kleinaitė teigė, jog pasauliniu mastu vandeniui buteliuose mes išleidžiame daugiau pinigų nei jų reikėtų užtikrinti švariam geriamajam vandeniui ir geroms viso pasaulio gyventojų sanitarinėms sąlygoms.

– Per pastaruosius keletą metų į vandens valymo technologijas bei vandentiekio sistemas investavus daug lėšų, Vilniuje ir daugumoje Lietuvos vietovių geriamasis vanduo iš čiaupo tapo itin geros kokybės, švarus ir saugus. Palyginus vandenį iš čiaupo ir pirktinį buteliuose, kokybė buvo analogiška, o kai kuriais atvejais vanduo iš čiaupo pasirodė besantis geresnės kokybės, – pasakojo I.Kleinaitė.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras