Balskų užtvankos remontas įstrigo teismuose(3)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-07-19 07:53

Niekas nežino, ar ilgai Balskų užtvanka atlaikys didelį vandens spaudimą.

Liepos 1-ą Tauragės apskrities viršininko administracija nustojo egzistavusi, o viena jos 2001 metais sukelta kebeknė dar nesibaigė ir nežinia, kada baigsis. Mat prieš perduodama Balskų hidrotechninio įrenginio kompleksą rajono savivaldybei ją išnuomojo Romualdui Ozgirdui, kuris tuoj pat su Kaune įsikūrusia UAB „Hidroenergija“ sudarė jungtinės veiklos sutartį dėl hidroelektrinių statybos (jam buvo išnuomoti dar trys hidrotechnikos įrenginių kompleksai Jurbarko rajone).

 

 

Balskuose hidroelektrinė pastatyta, vanduo teka, suka turbinas, gaminama elektros energija, o užtvanka dėvisi ir sensta. Ekspertai pripažino, kad jai reikalingas remontas, tačiau nesutariama, kas turi remontuoti – nuomininkas ir naudotojas ar patikėjimo teise turtą valdanti rajono savivaldybė, kuri iš užtvankos negauna jokios naudos, nes nuomos pinigai atitenka valstybei. Bylos dėl remonto niekaip neišsprendžia teismas.

Sustabdyta prieš septynis mėnesius

 

Tauragės rajono Tarybos ieškinio Romualdui Ozgirdui ir UAB „Hidroenergija“ (kaip tretysis asmuo tuomet posėdyje dalyvavo Tauragės apskrities viršininko administracija) dėl įpareigojimo remontuoti Balskų užtvanką nagrinėjimas Tauragės rajono apylinkės teisme sustabdytas praėjusių metų gruodžio 1 dieną, nutarta paskirti statybinę ekspertizę, pavedant ją atlikti V.Merkevičiaus firmai, įsikūrusiai Vilniuje.

Ekspertas turėjo atsakyti į klausimus: ar ieškovo reikalaujamų atlikti Balskų hidrotechnikos įrenginių remonto darbų atlikimas yra būtinas; kurie ieškovo reikalaujami atlikti darbai priskiriami einamojo remonto, o kurie – priežiūros darbams. Teismas atsakovus įpareigojo ekspertui pateikti reikalingus dokumentus.

Nuo bylos sustabdymo praėjo septyni mėnesiai, savivaldybei teisme atstovavęs Kaimo reikalų skyriaus specialistas Reinoldas Volbikas neturi jokių žinių, ar ekspertizė buvo atlikta.

 

Nuomininkas kratosi atsakomybės

 

Ieškovo atstovas teisme nurodė, kad remiantis 2001 metų lapkričio 30 dienos sutartimi Balskų hidrotechninį kompleksą išsinuomojęs R.Ozgirdas yra už jį atsakingas, atsako už jo saugumą ir privalo dengti visas eksploatacijos ir remonto išlaidas, tačiau šios pareigos kratosi. Nenori jos prisiimti su R.Ozgirdu jungtinės veiklos sutartį 2001 metais pasirašiusi ir Balskuose hidroelektrinę pastačiusi UAB „Hidroenergija“.

Diskusijos ir ginčai įvairiu lygmeniu, ar reikia remontuoti Balskų užtvanką, kas tai turi daryti, vyksta seniai. 2003 metų gegužės 15 dieną „Hidroenergijos“ paskirta komisija šio hidrotechninio statinio būklę įvertino 6,6 balo ir priėjo išvadą: „Hidrotechnikos statinio būklė bloga. Reikalingas remontas“. 2003 metais Apskrities viršininko administracija surašė aktą, kuriuo konstatuota, kad nuo 2001 metų neatliekami Balskų užtvankos ir hidrotechnikos įrenginių priežiūros darbai.

„Hidroenergija“ tais pačiais metais rajono savivaldybei pateikė parengtą Balskų tvenkinio vandens pertekliaus pralaidos remonto techninį darbo projektą, o 2005 metais parengė kapitalinio remonto techninį darbo projektą, tikėdamasi, kad remontu pasirūpins rajono savivaldybė.

 

Koks remontas reikalingas?

 

Atsakovai R.Ozgirdas ir UAB „Hidroenergija“ teismui nurodė, kad ieškovo reikalaujami darbai patenka į kapitalinio remonto sąvoką, todėl, vadovaujantis nuomos sutartimi, jį turinti atlikti rajono savivaldybė. Teismas turi nuspręsti, ar ieškovo reikalavimai atlikti remonto darbus Balskų hidrotechniniame komplekse yra būtini, kurie iš jų priskirtini einamojo, kurie – kapitalinio remonto, o kurie – priežiūros darbams.

Rajono meras Pranas Petrošius „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad valstybei priklausantį Balskų hidrotechninį kompleksą valdo patikėjimo teise, todėl nė kalbos negali būti, kad privalėtų jį remontuoti, o remontas, kaip rodo specialistų išvados, būtinas.

– Savivaldybė tapo nemalonios situacijos įkaite – remontą bandoma permesti ant mūsų galvos. Balskų hidrotechninis kompleksas – valstybės turtas, todėl turto savininkas ir turėtų padėti išspręsti susidariusią problemą, – sakė rajono vadovas.

Remontui reikėtų apie pustrečio milijono litų.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras