Kokia merui nauda iš patarėjų?(38)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-11-16 10:07

Tauragės rajono merui patarinėja dr. Arūnas Beišys bei pradinių klasių ir kūno kultūros mokytojo diplomą turintis Laimonas Norvilis. FOTO: Renaldas Malychas

Artėjant savivaldybių rinkimams daugėja šurmulio, kalbų apie būsimą valdžią. Sumažėjus rajono gyventojų skaičiui, kitų metų vasario 27-tąją dviem tarybos nariais rinksime mažiau – 25. Rinkėjams rūpi, ar mažėjant rinkėjų ir išrinktųjų skaičiui, išliks toks pat politinio pasitikėjimo postų skaičius. Ar vėl jų turėsime tiek pat – merą, jo pavaduotoją, Tarybos sekretorių, du mero patarėjus ir vieną padėjėją, administracijos direktorių ir jo pavaduotoją. Rinkėjams labiausiai kliūva mero patarėjai, esą tai tik šiltos vieteles valdančiąją koaliciją sudariusių partijų atstovams.  Apie juos šį kartą ir pakalbėsime.

 
 

Galimybė tobulėti

Pirmiausia nutariau pakalbinti pačius mero patarėjus: kokia jų nuomonė, ką jiems užimamuose postuose pavyko nuveikti?

Socialdemokratų partijos atstovas Dr.Arūnas Beišys turi didelę vadovaujamo darbo patirtį, yra dirbęs apskrities viršininku, mero patarėju dirba nuo 2008 metų birželio mėnesio. Patarėju tapo po valdančiosios koalicijos pasikeitimo.  Tačiau su juo pasikalbėti nepavyko, nes serga.

Laimonas Norvilis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys, mero patarėjo postą užėmė šių metų sausį į kitą darbą išėjus ankstesniam ilgamečiui patarėjui. Eidamas į šį postą pedagogo išsilavinimą turintis, bet neturintis politinio darbo patirties, jaunas vyras „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad mero patarėjo darbo dar neįsivaizduoja, tačiau tikisi jam būti naudingas. O ką šiandien L.Norvilis gali pasakyti apie savo darbą?

– Šis naujas darbas man labai įdomus, čia yra didelė galimybė tobulėti. Mero patarėjai nėra pasidalinę atskiromis sritimis, aš domėjausi tuo, kas man artimiau – švietimu, kultūra, sportu. Į visus pavestus reikalus gilinausi. Man pačiam sunku vertinti savo darbą, apie jį geriau galėtų spręsti meras, bet aš stengiausi jam būti naudingas. Nei iš mero, nei iš vicemero pastabų nesulaukiau, – „Tauragės kurjeriui“ sakė L.Norvilis.

 

„Patarėjai kartais trukdydavo...“

 

Opozicijos Taryboje atstovas liberalcentristas Robertas Piečia, buvęs rajono meras, į klausimą,  kokia merui nauda iš patarėjų, ar jie reikalingi, atsakė:

– Jokios naudos, jie merui ne tik nereikalingi, o kartais netgi trukdo – išlaikomi už mokesčių mokėtojų pinigus dirba ne rajono labui, o tvarko savo partinius reikalus. Kai buvau meru, man būdavo ramiau, kai jie atostogaudavo, nes kartais ne padėdavo, o trukdydavo dirbti, susilaukdavau priekaištų. Tai taip pat prisidėjo prie to, kad aš atsistatydinau iš mero posto. Aš nieko prieš neturiu prieš asmenis, užimančius šiuos postus, o kalbu apie patį principą. Ką merui gero gali patarti kitų partijų, nors ir esančių valdančiojoje koalicijoje, atstovai, kai jiems rūpi dirbti ne rinkėjų, o savo partijos naudai? O ką besakyti tuomet, jei šį postą užima asmuo su menka patirtimi? Būtų kita kalba, jei merui patarinėtų tos pačios partijos atstovai, turintys didelę politinio darbo bei kitokią patirtį. Bet to kol kas negali būti, nes pagal valdančiosios koalicijos sutartį patarėjų postai atitenka ją pasirašiusioms partijoms. Meras gali tik nesutikti dėl konkrečios kandidatūros, prašyti siūlyti kitą asmenį. Jei merai būtų renkami tiesiogiai, to nebūtų. Esu įsitikinęs, kad merui užtenka padėjėjo, kuris padeda spręsti reprezentacinius reikalus, o Tarybos darbu rūpinasi sekretorius, ruošia dokumentus.

Pasak R.Piečios, patarėjai mokesčių mokėtojams per ketverių metų kadenciją nepigiai atsieina, esą  už tuos pinigus verčiau būtų išasfaltuota gatvės atkarpa ar aikštelė arba kaimo kultūros namuose įstatyti nauji langai ar durys.

 

Patarėjų darbas - nematomas

 

Savivaldybės administracijos pateiktais duomenimis, atskaičius mokesčius, mero patarėjas A.Beišys kas mėnesį su priedais iš viso gauna 2934 Lt, o L.Norvilis – 2725 Lt.

Meras Pranas Petrošius, Socialdemokratų partijos skyriaus pirmininkas, pareiškė visiškai priešingą nuomonę – patarėjai merui labai reikalingi, tik ne visi mato jų darbą, esą reikėtų dažniau akcentuoti, ką jie nuveikė.

– Žvelgdami iš šalies rinkėjai gali susidaryti tokią nuomonę, kad mero patarėjai nieko neveikia, nes jų darbas dažnai nematomas. Tačiau įsigilinęs kiekvienas suprastų, kad vienas meras

negali aprėpti visų rajono gyvenimo sričių. Aš dažnai remiuosi savo patarėjais, jiems pavedu išanalizuoti įvairias problemas, teikti informaciją. Be to, mero patarėjai palaiko tam tikrą drausmę: meras rajone ir savivaldybės administracijoje ne viską gali pamatyti, o patarėjai yra jo akys ir ausys. Vienas mano patarėjas turi didelę administracinio darbo patirtį, jis ir užsiima šia sritimi, kitas – jaunas, daugiau išmano švietimo, kultūros reikalus, – sakė rajono vadovas.

Į klausimą, ar po rinkimų keisis mero patarėjų skaičius, P.Petrošius tikino negalintis atsakyti, nes tai spręs sudaryta nauja valdančioji koalicija.

– Ne pirmą kadenciją vadovauju rajonui, spėjau įsitikinti, kad merams reikalingi ir patarėjai, ir padėjėjai. Tačiau galbūt jų skaičius turėtų priklausyti nuo to, kokia valdančioji dauguma susiburia. Jei labai patyrusi, jų galėtų būti ir mažiau, – dar pridūrė Tauragės rajono meras.

 

„Viskas priklauso nuo žmogaus, užimančio pareigas...“

 

Beveik pusantrų metų ėjęs rajono mero pavaduotojo pareigas Tėvynės sąjungos narys Raimondas Matemaitis, šiuo metu dirbantis Miškų urėdijoje vyr. inžinieriumi, paprašytas pasidalinti nuomone apie mero patarėjus, sakė, kad viskas priklauso nuo žmogaus, kuris užima šias pareigas: jei žmogus kompetentingas ir atsidavusiai dirba, savivaldybei gali atnešti didelės naudos, tačiau buvęs savivaldybininkas mano, kad mokesčių mokėtojų pinigus reikia taupyti.

– Mero patarėjams turėtų būti mokama tokia pat alga kaip vyriausiesiems specialistams, kuri yra apie 2000 litų, bet jiems dar mokami nemaži priedai (kai aš dirbau, jie buvo maksimalūs), nors savivaldybė turėtų rodyti taupumo pavyzdį. Be to, reikia pasverti, kiek ir kokių politinio pasitikėjimo valdininkų reikia. Jei jų daugiau yra mero komandoje – Tarybos sekretorius, du patarėjai ir padėjėjas, gal mažiau jų turėtų būti administracijoje? Be jokios abejonės, labai reikalinga Tarybos sekretoriaus pareigybė, jis turi rengti posėdžius, visokeriopai padėti merui ir Tarybos nariams, juk pastarieji turi kitus darbus, o dėl dviejų mero patarėjų ir padėjėjo reikalingumo galima ginčytis, o patarėjams išleidžiama per daug, – sakė R.Matemaitis.

Skaityti komentarus (38) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras