Šilumos tinklų vadovas atviras iki galo nebuvo(0)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-12-27 09:44

Donatas Simaitis Tauragės šilumos tinklams vadovavo dvylika metų. FOTO: Jovita Strikaitienė

Praėjusį pirmadienį UAB „Tauragės šilumos tinklai“ generalinio direktoriaus Donato Simaičio iniciatyva buvo surengta spaudos konferencija. Jis ketino atskleisti tikrąsias priežastis, kodėl staiga, nepalaukęs net savivaldybės tarybų rinkimų, traukiasi iš posto savivaldybės įmonėje, tačiau buvo ne iki galo atviras. Apžvelgė savo gyvenimą, mažiau kalbėjo apie atsisveikinimo su Šilumos tinklais priežastis. Prisimindamas praeitį, ne kartą kartojo, kad dažnai įvairiausių politikų buvo mokomas prikąsti liežuvį, pasakojo, jog dėl atvirumo ne kartą yra tekę nukentėti. Gal šiai spaudos konferencijai atsiliepė praeities pamokos?

 
 

Tremtinių sūnus ne visiems ir ne visuomet įtiko

Atrodo, kad ne visi kolegos žinojo, kokia proga buvome pakviesti, todėl nuskambėjo klausimas: „Kodėl nėra Jūsų pavaduotojo Vaclovo Karbauskio“. Nuskambėjęs atsakymas: „Tai mano, o ne jo spaudos konferencija“, leido suprasti, kad bus kalbama ne apie jo vadovaujamą įstaigą, o apie asmeninius dalykus.

D.Simaitis ne iš karto ėmė atsakinėti į žurnalistų klausimus, pirma prisiminė savo gyvenimą, kuris nebuvo saldus. Vos sulaukęs penkerių metų jis kartu su tėvais 1948 metais per masinį trėmimą buvo išvežtas į Sibirą. Sugrįžo tik po devynerių metų. Nors niekuo nebuvo prasikaltęs, tarybiniais metais jį visą laiką lydėjo įtarumo šešėlis, nuolat buvo „ganomas“ saugumiečių. Atsižvelgiant į išsilavinimą ir sugebėjimus, D.Simaičiui Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamykloje, į kurią buvo paskirtas po aukštosios mokyklos baigimo, buvo leista užimti įvairias pareigas, tačiau jo prižiūrėti buvo pristatytas „partorgas“.

– Beveik trisdešimt metų, praleistų „skaičiukuose“ (taip seniau tauragiškiai vadino šią gamyklą), buvo patys laimingiausi mano metai, – minėjo Donatas.

Įsikūrus Sąjūdžiui Donatas pasinėrė į jo veiklą. 1989 metais Tauragėje įkūrė Socialdemokratų partijos skyrių, dešimt metų jam vadovavo. Šiai partijai, patyrusiai ženklių pokyčių – susijungė su mutavusia Komunistų partija, liko ištikimas iki šiol.

– Pirmasis rajono Tarybos pirmininkas Vytautas Venckus buvo socialdemokratas, – Donatas pagarbiai paminėjo seniai mirusį kolegą.

Kai griuvo Skaičiavimo mašinų elementų gamykla, išėjo vadovauti Darbo biržai. Dėl to, kad Taryboje nesutiko palaikyti rinkimus laimėjusių, bet mero posto neužsitikrinusių konservatorių, prasidėjo intrigos, teko apleisti šį postą.

– Aš neslepiu, kad už ištikimybę socialdemokratams gavau Šilumos tinklų vadovo postą, kai Tauragės šilumos tinklai su milžiniška skola buvo atjungti nuo Klaipėdos šilimos tinklų, – atviravo D.Simaitis. – Čia dirbau negailėdamas jėgų, tai rodo ir pasiekti rezultatai. Kai pradėjau dirbti 1998-aisiais, pas mus šiluma buvo vos ne brangiausia, o dabar šalyje – pati pigiausia, – pridūrė.

 

Teigė nebuvęs niekieno tarnu

 

D.Simaitis pasakojo, kad susiorientuoti, ką daryti naujoje vietoje, padėjo lankymasis pas kitų rajonų šilumininkus bei kitose šalyse, bendradarbiavimas su mokslininkais. Tauragės katilinės buvo kūrenamos mazutu, o jis katastrofiškai brango – ne procentais, o kartais. Buvo apsispręsta pereiti prie biokuro. Donatas mįslingai kalbėjo, kad šis siekis susilaukė nemažo pasipriešinimo, netgi grasinimų, nes kai kam buvo naudinga, jog būtų naudojamas mazutas. Minėjo, kad viena iš priežasčių, kodėl Tauragės dar nepasiekė dujotiekis, ta, kad mūsų šilumininkai nesutiko su dujų tiekėjais pasirašyti sutarties, jog šildymui naudos tik dujas.

– Kaip atsarginis variantas dujos gerai, esame numatę, kur įrengti katilinę, tačiau kaip pagrindinis kuras dujos labai brangu. Kiti miestai tuo skundžiasi, be to, niekas nežino, kiek jos dar brangs, – sakė D. Simaitis.

Šilumos tinkluose buvo atlikti dideli darbai, kol pavyko pereiti prie daug pigesnio biokuro: pastatyti nauji katilai, ekonomaizeris, generatorius. Likusi nereikalinga miesto centre buvusi katilinė su sklypu parduota už pustrečio milijono litų. Netrūko ir čia matančių aferą, bet dabar jiems Donatas primena, kad brangiai „Maximai“ parduotas sklypas nuvertėjo iki keleto šimtų tūkstančių litų ir stovi tuščias.

Virš savivaldybėms priklausančių šilumos tinklų nuolat tvyrojo nuomos grėsmė. Kai kas tuo susigundė, todėl nagus kremtasi. Gerai nebent tiems, kurie pasiėmė gerą „otkatą“ ir pakeitė darbą. Ši grėsmė kabojo ir virš Tauragės. Netrūko ragintojų, prašytojų, siūlytojų. Veržėsi „Suomijos energija“, „Rubicon“, „Naujoji šiluma“. Kaip pavyko atsilaikyti rajono vadovams ir šilumininkams, Donatas tai nutyli. Tik užtikrina, kad savivaldybių valdomi šilumos tinklai dirba geriau. Jis įsitikinęs, kad po to, kai išnuomotuose Telšių šilumos tinkluose žiemą įvyko siaubinga avarija, kažin ar dar kurio nors rajono valdžia ryšis tokiam nepopuliariam žingsniui. D.Simaitis neslėpė, kad teko atlaikyti įvairiais įtakas.

– Bandė patarti, iš ko pirkti mazutą, kokiomis kainomis, bet aš patarimų negirdėjau. Dirbau, kas reikėjo, niekam nepataikavau, nebuvau niekieno tarnu. Su merais santykiai buvo šalti, bet esu dėkingas, kad man buvo leista ilgai dirbti, o per tą laiką kitur – Šilalėje, Kelmėje, Raseiniuose – šilumos tinklų vadovai keitėsi po keletą kartų. O ko galima tikėtis iš vadovo, virš kurio galvos kabo atleidimo grėsmė? – sakė Donatas.

Jis prasitarė, kad seniau buvo sunku, o dabar kartais darosi baisu, nes labai daug vadovavimo. Savivaldybės darosi panašios į „rajkomus“, o ministerijos – į dar didesnius „rajkomus“: atėję vadovauti nauji į postus stengiasi sukišti savus.

 

Grietinė nugriebta

 

Į klausimą, kas jį pakeis poste po gruodžio 31-osios, D.Simaitis, atsakė, kad Šilumos tinklų valdyba laikinai vadovauti paskyrė Vaclovą Karbauskį, kuris nuo 2009 metų sausio 1 dienos šioje bendrovėje dirba komercijos direktoriumi. Į šias pareigas jį priėmė UAB „Tauragės šilumos tinklai“ valdyba, kuriai vadovauja miesto seniūnas Virginijus Žilius. Kokiu būdu bus skiriamas direktorius nuolatinėms pareigoms, sakė nežinantis. Bet iš jo atsakymų į klausimus nebuvo jokios abejonės, kad tai V.Karbauskis. Vos pradėjus jam dirbti Šilumos tinkluose, jau buvo prognozuojama tokia rokiruotė. Dabar kalbama, kad artėjant savivaldos rinkimams, ją būtina padaryti, jog kažkas kažkam ant kulnų neliptų, į kitą postą nepretenduotų.

Klausiamas apie galimus pokyčius Šilumos tinkluose jam pasitraukus iš posto, D.Simaitis teigė:

– Nemanau, kad kas nors keisis, nes šis žmogus patyręs, Seime ilgai dirbo. Bet lengva nebus, nes ką buvo galima padaryti, mes jau padarėme – grietinę nugriebėme. Dabar bus sunkiau piginti šilumą. Be to, padėtis katastrofiškai blogėja: šildomi namai kiauri, jų renovacija beveik nejuda. Teisinamasi, kad gyventojai tam abejingi, neturi pinigų, o kur valstybės politika, juk kompensacijoms už šilumą išleidžiami milijonai litų.

Savo išėjimo iš darbo D.Simaitis nesureikšmino.

– Kada nors visiems ateina laikas. Man jau sukako 67 metai, o pensininkai iš visur stumiami. Ir pensija man labai smarkiai apkarpyta. Išeinu šalių susitarimu, man bus sumokėta kompensacija. Buvo siūlytas kitas darbas toje pačioje bendrovėje ir kitur, bet nesusigundžiau. Ir iš aktyvios politinės veiklos traukiuosi, nebedalyvausiu savivaldos rinkimuose, nors socialdemokratų partijos kandidatų sąraše buvo siūlyta nebloga vieta. Atostogausiu, turiu sutaupęs net šimtą dienų, ilsėsiuos, mėgstu keliones, ketinu keliauti, – teigė jis.

Konferencijoje prisiminėme ir porą D.Simaičio gyvenimo epizodų, ypač ryškiai atskleidžiančių jo charakterį. Buvęs imtynininkų treneris, užpultas trijų chuliganų, būdamas sulaužyta koja, sugebėjo vieną iš jų sulaikyti ir atiduoti policijai. Kai po 1991 metų sausio kruvinųjų įvykių Vilniuje Tauragėje buvo bandoma išprovokuoti neramumus, jis išgelbėjo situaciją. Tuomet vietiniai patriotai pagavę atvykusį vadinamosios naktinės partijos (atskilusios komunistų partijos dalies) vieną iš vadovų Vladislovą Švedą panūdo nutempę numesti nuo tilto į Jūrą. Donatas, pasitelkęs bendradarbius iš „skaičiukų“, stojo jo ginti. Ta proga tremtinio sūnus nuo politinio kalinio gavo su buteliu per galvą...

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras