Šeši namai žengia į renovaciją(3)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-12-31 11:33

Nors prasidėjus krizei daugiabučių namų renovacija mūsų šalyje buvo paskelbta prioritetine sritimi, ji beveik nejuda. Per keletą metų nuo daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos pradžios Tauragėje renovuoti tik keturi namai – bendrijų „Rasa“, „Kaktusas“, „Septynios liepos“ ir „Avila“, o naujoji banga dar neprasidėjo. Tačiau pas mus į renovaciją metėsi UAB „Tauragės butų ūkis“: parengti investiciniai projektai šios bendrovės  eksploatuojamiems šešiems daugiabučiams gyvenamiesiems namams: Dainavos g. 5, Vytauto g. 60 ir 88, Dariaus ir Girėno g. 18, Bažnyčių g. 9 ir Ateities tako g. 16.

Palengvinimas – renovaciją inicijuoti gali pastatų administratorius

 

Tauragės butų ūkio vadybininkė Gintarė Rakauskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad sąlygas tokiam šuoliui sudarė tai, jog dabar norint renovuoti namą, nebereikia kurti bendrijos, renovacijos administratoriumi gali būti namus eksploatuojanti bendrovė. Tačiau kad būtų pasinaudota susidariusia galimybe, nemažai pastangų turėjo dėti Tauragės butų ūkio administracija, taip pat ir renovacija besirūpinanti vadybininkė, kuri šias pareigas eina tik nuo šių metų balandžio mėnesio.

Gintarė teigia, kad pasirengti ir vykdyti namo renovaciją lengviau nemažą potencialą turinčiam Tauragės butų ūkiui negu bendrijų pirmininkams, kurių daugelis yra vyresnio amžiaus, stokoja žinių ir patirties.

Ji neslepia, kad gyventojai į renovaciją žiūri labai atsargiai. Iš renovuotų namų pavyzdžio supranta, kad tai geras dalykas, tačiau pensininkai, neįgalieji, gausios šeimos baiminasi, kad neįstengs grąžinti paskolos.

– Galiu atsakingai pareikšti, kad gaunančiųjų kompensacijas už šildymą finansinę naštą už namo renovaciją perims biudžetas: mokės paskolą ir palūkanas. O kiti gyventojai paskolas galės išsimokėti per ilgesnį laiką, ilgiausias terminas – dvidešimt metų. Reikės mokėti nedideles pastovias palūkanas –  tik tris procentus per metus. Už paskolą garantuoja valstybė,  nereikia užstatyti turto, taip pat ir mokėti administracinio mokesčio. Penkiolika procentų renovacijos išlaidų kompensuoja valstybė. Daugiabučių gyvenamųjų namų renovaciją finansuoja Europos Sąjunga, – teigė G.Rakauskienė.

 

Tariasi su namų atstovais

Pasak vadybininkės, didesnei daliai gyventojų apsisprendus dėl namo renovacijos, išrenkami namų atstovai, po to visi su šiuo reikalu susiję klausimai aptariami su jais. Geriausia, kai namų gyventojai yra išsirinkę namo pirmininką, bet ne visuose namuose jie išrinkti. Esą renovacijos administratoriui labai padeda Dainavos g. 5 ir Ateities tako g.16 pirmininkės Birutė Kiniulienė ir Elena Belova,  Dariaus ir Girėno g. 18 atstovai Darius Žiauberis ir Bronė Gerčienė, Vytauto g. 88 – Jolanta Okackienė ir Aldona Katauskienė, Ateities tako g. 16 – Angelija Gedvilienė, Bažnyčių g. 9 – Tomas Šerpytis ir Danutė Skurdelienė. G.Rakauskienė iš visų ypač išskyrė Vytauto g. 60. Renovacijai pritarė maždaug 90 procentų gyventojų ir komercinių patalpų savininkai. Labai aktyvūs šio namo  gyventojų atstovai Kazys Bivainis ir Edikas Aleksa ir komercinėmis patalpomis besirūpinanti Loreta Grabauskienė. Dar reikės išspręsti, ar renovacijos pageidaus „Snoro“ bankas, nors šios pastato dalies aprūpinimo sistemos veikia atskirai nuo likusios namo dalies, tačiau adresas – tas pats.

 

Mažais žingsneliais pirmyn

 

Kaip pasakojo G.Rakauskienė, pirmiausia renovacija reikėjo sudominti gyventojus. Su jais buvo kalbamasi, rengiami susirinkimai. Sutarus dėl renovacijos, iš gyventojų kaupiamųjų lėšų buvo užsakyti nebrangiai kainuojantys investiciniai projektai. Kai gyventojai jiems pritarė, buvo vykdomas viešasis pirkimas rengti techniniams projektams. Parengti techniniai projektai bus aptarti su gyventojais. Bus tariamasi su banku dėl paskolos, skelbiami konkursai rangos darbams atlikti.

Tikimasi, kad iki pavasario jau bus parinkti rangovai, jie galės pradėti darbus, o minėtų šešių Tauragės daugiabučių namų renovacija turėtų būti baigta iki kitų metų vėlyvo rudens.

 

Aprengs nauju rūbu

 

Planuojama visus namus apšiltinti – aprengti nauju rūbu, pradedant pamatais, baigiant stogu, pakeisti butų ir laiptinių langus, laukujes duris, pertvarkyti šilumos tiekimo sistemas, butuose įrengti termoreguliatorius, kad kiekvieno buto gyventojai šilumos naudotų tiek, kiek jiems reikia, ir galėtų mokėti už sunaudotą kiekį. Pasak G.Rakauskienės, renovuotini namai skirtingi. Keturi – plytiniai, du iš jų – su šlaitiniais stogais, likusieji du – blokiniai, todėl renovuojant iškyla vis kitokių uždavinių. Bet kartu rengti keleto namų renovaciją patogiau, nes yra ir daug panašumų.

Į renovuotus namus tauragiškiai žvelgia su pavydu, bet renovacijos sėkmė įtikina ir kitus gyventojus. Nuo to, kaip Tauragės butų ūkiui seksis renovuoti pirmuosius šešis daugiabučius namus, priklausys tolimesnė projekto, finansuojamo Europos Sąjungos fondų lėšomis, sėkmė.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras