Nemalonumai – ne teršėjui, o apie jį rašiusiai žurnalistei(10)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-02-24 10:00

Stoties g. 47 namo kieme atliekų krūvos nemažėja.

Nė vienas žurnalistas nėra apsaugotas nuo klaidų, pagrįstų ar nepagrįstų pretenzijų dėl išspausdintų rašinių, tačiau tai, dėl ko teisme buvo nagrinėjama man iškelta baudžiamoji byla, gali prisisapnuoti tik blogame sapne. Kartu su savivaldybės administracijos sudaryta komisija 2007 metų lapkritį apsilankiusi Stoties g. 47 namo kieme ir „Tauragės kurjeryje“ parengusi publikaciją apie šio namo gyventojo aplinkos teršimą iš Ližių sąvartyno pargabentomis atliekomis buvau teisiama už šmeižtą.

 

 

Vieną kartą pasisekė 

„Tauragės kurjeryje“ ne kartą buvo rašyta, kad Stoties g. 47 namo gyventojas Algirdas Orlavičius iš Ližių sąvartyno tempia įvairias atliekas ir jas krauna daugiabučio teritorijoje. Dėl 2007 metų lapkričio 20 dienos publikacijos „Tauragės miesto seniūnija užsimojo iškuopti gyventojo šiukšles“ A.Orlavičius kreipėsi į žurnalistų etikos inspektorių R.Gudaitį, nurodydamas, kad publikacija šmeižikiška. Žurnalistų etikos inspektorius, išnagrinėjęs skundą, priėjo išvadą, kad publikacijoje nebuvo pažeisti tauragiškio garbė ir orumas, ir skundą atmetė. Policijos komisariatas taip pat netenkino tauragiškio skundo, nekėlė baudžiamosios bylos dėl šmeižimo.

Tačiau pernai spalio 16 dieną Tauragės rajono apylinkės teismas pagal A.Orlavičiaus skundą privataus kaltinimo tvarka man iškėlė baudžiamąją bylą dėl šmeižimo pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 1 dalį.

 

Tragikomiškoji pusė

Pirmą kartą teisme atsidūrę žmonės paprastai pasimeta, nežino, ką daryti, be to, į lietuvių sąmonę nuo seno įaugusi mintis, kad negerai bylinėtis ar būti tąsomam po teismus. Su teismais turiu šiokios tokios patirties, ankstyvoje jaunystėje esu dirbusi posėdžių sekretore, antstole. Tuomet aš sakydavau: „Prašom stot, teismas eina“, dabar ši frazė skambėjo man.

Įsivaizduokite, kaip „smagu“ klausytis teismo nutarties apie iškeliamą baudžiamąją bylą ir tokiais atvejais įprastų frazių: išreikalauti iš Policijos komisariato duomenų apie mano teistumą ir padarytus administracinės teisės pažeidimus, iš medikų – pažymos, ar esu registruota psichiatrinėje įskaitoje, iš darbovietės – charakteristikos. Teismo skelbimų lentoje buvo paskelbta, kad esu teisiama už šmeižimą. Paprašiau ir aš, kad teismas iš psichiatrų išreikalautų pažymą, ar šioje byloje nukentėjusiuoju pripažintas asmuo neserga psichikos liga ir nėra įrašytas įskaiton, nes galbūt dėl to iš sąvartyno tempia atliekas ir jas sandėliuoja valstybinėje žemėje.

Daugelis tauragiškių apie pastarąjį teršėją žino, o nežinantieji gali apsilankyti Stoties g. 47 namo kieme ir įsitikinti, kad po laikraštyje aprašytos situacijos praėjus beveik pusantrų metų niekas nepasikeitė: atliekų krūvos beveik siekia gyvenamojo namo ir ūkinio pastato stogus, užima ne vieną arą valstybinės žemės. Teisme pajuokavau, kad gal tame kieme reikėtų nagrinėti mano baudžiamąją bylą – surengti išvažiuojamąjį posėdį.

 

Šiukšlinti leido... teismas

A.Orlavičius, kaltindamas mane šmeižimu, teisme neneigė, kad daug ką parsigabena iš sąvartyno ir kitų vietų, tačiau tvirtino, jog tai daiktai, turintys materialinę vertę, o ne atliekos ar šiukšlės. Vyras tikino, kad ant valstybinės žemės tuos „daiktus“ neribotą laiką jam leido laikyti Klaipėdos apygardos teismas.

A.Orlavičius teismui buvo pateikęs Klaipėdos apygardos teismo nutartį, tačiau tai nėra leidimas valstybinėje žemėje krauti atliekas. Šia nutartimi dėl padarytų esminių procesinių pažeidimų iš dalies patenkintas A.Orlavičiaus skundas – panaikinta administracinės komisijos prie Tauragės rajono savivaldybės jam skirta nuobauda – įspėjimas, siūlyta administracinę bylą nagrinėti iš naujo.

Paprastai kalbant, valdininkai nesugebėjo tinkamai sutvarkyti dokumentų skirdami nuobaudą teršėjui, kuriam atrodo, kad Klaipėdos teismas leidžia sandėliuoti iš sąvartyno pargabentus daiktus ten, kur žemė niekam nėra priskirta. Jis teisme pasipiktinęs klausė: „Jeigu aš blogai darau, kodėl manęs niekas nenubaudžia?“

 

Valdininkai nenori „prasidėti“

Kaip teisme liudijo miesto seniūnas Virginijus Žilius, UAB „Tauragės butų ūkis“ meistrė Nina Bendikienė, Stoties g. 47 namo gyventoja Birutė Rožienė, įrodė teismui pateikti įvairiausių komisijų aktai, protokolai, A.Orlavičius pastarojo namo kieme ir savivaldybės jam suteiktame bute, kuriame negyvena, atliekas kaupia daug metų. Tačiau iš tiesų nė karto nebuvo nubaustas.

Kodėl už miesto švarą ir tvarką atsakingi valdininkai tokie abejingi? Matyt, nenori prasidėti su skundų rašinėtoju. Suskaičiavus A.Orlavičiaus skundus įvairioms institucijoms, gali paaiškėti, kad jis šioje srityje – lyderis.  

2007 metų lapkritį Stoties g. 47 name apsilankiusi komisija nutarė, kad A.Orlavičius turi būti įspėtas dėl atliekų pašalinimo. Seniūnas įspėjimą išsiuntė, praėjo daugiau nei metai, bet Stoties g. 47 niekas nepasikeitė, teršėjas atliekų nepašalino.

Ne kartą įvairiuose aktuose buvo konstatuota, kad A.Orlavičius Stoties g. 47 namo teritorijoje krauna atliekas, taip pat ir pavojingas – naudotus akumuliatorius, padangas. Kaimynai skundžiasi dėl užgriozdintos teritorijos, sklindančios smarvės, užplūdusių tarakonų, baiminasi, kad gali kilti gaisras, bet jų skundai tarsi žirniai į sieną.

 

Ledai pajudėjo

Suprasdama, kad kiekvienas turime spręsti savo problemas, kad niekas nepadės, teisme gyniausi pati. Tačiau išgyvendama dėl bendro reikalo – miesto švaros, tvarkos ir grožio, siekdama apginti viešąjį interesą parašiau laišką rajono merui Robertui Piečiai. Po to ledai pajudėjo. Buvo sudaryta dar viena komisija dėl padėties Stoties g. 47. Tačiau šį kartą A.Orlavičius nedalyvavo, nebuvo galima apžiūrėti buto, nors apie komisijos atvykimą jam buvo iš anksto pranešta. Vėl buvo konstatuota, kad atliekos nepašalintos, jų sukaupti didžiuliai kiekiai užfiksuoti vaizdo medžiagoje ir nuotraukose.

Po to rajono savivaldybės administracija su ieškiniu kreipėsi į teismą dėl A.Orlavičiaus iškeldinimo iš savivaldybės jam suteikto buto, nes jį naudoja ne pagal paskirtį. Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūra rajono savivaldybės administraciją įpareigojo Stoties g. 47 sukauptas atliekas pašalinti. Jas seniūnija ketina pašalinti, kai bus gauta lėšų – po rajono biudžeto 2009 metams patvirtinimo.

 

Dar ne pabaiga

Vasario 19 dieną teisėjas Vytautas Kelpšas perskaitė nuosprendį mano baudžiamojoje byloje, kurioje buvau kaltinama A.Orlavičiaus šmeižimu. Teismas nusprendė, kad dėl nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos BK 154 str. 1 dalyje esu išteisinama, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Tačiau netikiu, kad tai jau pabaiga. Juk išteisinamąjį nuosprendį galima apskųsti Klaipėdos apygardos ir Aukščiausiajam teismams. Apie A.Orlavičiaus iškeldinimo realumą net neverta kalbėti. Gerai būtų, kad valdininkai tesėtų gyventojams ir „Tauragės kurjeriui“ duotą pažadą, kad iš Stoties g. 47 teršėjo sukauptos atliekos bus pašalintos.

Apie visą situaciją daug žinoję žmonės negalėjo suprasti, kodėl man buvo iškelta baudžiamoji byla, kodėl turėjau teisintis, gintis, nervintis, gaišti laiką, rinkti dokumentus, ypač dėl to piktinosi teisme liudijusi teršėjo kaimynė. Teismas užsiėmė bereikalingu darbu, kuris jam autoriteto nepridėjo. Nesu teisininkė, negaliu spręsti, ar taip turi būti demokratinėje šalyje, bet kai kurie demokratijos vaisiai labai kartūs.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras