Taupant šilumą būtina renovuoti daugiabučius(1)

Arūnas STRIKAITIS | arunas@kurjeris.lt

2009-01-28 11:42

Šalyje brangsta elektros energija, šildymas, automobilių kuras, svaigalai, cigaretės, laikraščiai, vaistai, didėja Pridėtinės vertės mokestis. Viskas brangsta ir Tauragėje, bet galime pasiguosti nebent tuo, kad čia šiluma pabrango nedaug ir centralizuotas šildymas – vienas pigiausių Lietuvoje.

Tauragėje šiluma – viena pigiausių Lietuvoje 

Šiuo metu „Tauragės šilumos tinklų“ tiekiamos šilumos kilovatvalandė kainuoja 19,37 cento, pigiau tik Elektrėnuose, Ignalinoje ir Molėtuose. Ignalinoje ir Elektrėnuose šiluma pigi todėl, kad ten veikia atominė ir šiluminė elektrinės. Molėtuose kilovatvalandė kainuoja 18,32 cento.

Pigumo Tauragėje ir Molėtuose paslaptis ta, kad abiejų miestų katilinės šilumai gaminti naudoja medienos atliekas. Palyginimui: Šilalėje šilumos kilovatvalandė kainuoja 21,06 cento, Šilutėje – 24,73 cento, Raseiniuose – 23,62 cento, Telšiuose – 27,02 cento.

Brangiausia Lietuvoje šiluma ten, kur savivaldybės išnuomojo šilumos tinklus „Litesko“ bendrovei – Palangoje, Telšiuose, Kelmėje, Biržuose, Vilkaviškyje.

 

Šiluma brangs

Dauguma Lietuvos miestų katilinių šilumą gamina degindami gamtines dujas, jos brangsta, todėl brangsta ir šiluma gyventojams. Jau yra miestų, kur šilumos tiekėjai reikalauja 33 centų už šilumos kilovatvalandę.

 „Tauragės šilumos tinklai“ kurui naudoja medienos atliekas, jos nebrango, tačiau šiluma brangs ir Tauragėje. Pasak „Tauragės šilumos tinklų“ direktoriaus Donato Simaičio, šilumą jo vadovaujama bendrovė norėtų branginti 15 procentų (maždaug 2,5 cento, iki 22 centų). Planuojamą pabrangimą D.Simaitis motyvuoja tuo, kad brangsta elektros energija. Be to, bendrovė turi paėmusi 2 milijonų litų paskolą. Taip pat brangsta durpės Eičių katilinei, kurią Tauragės šilumininkai perėmė eksploatuoti. Prieš keletą mėnesių durpių tona kainavo 85, dabar – 99 litus, o durpių gamintojai perspėjo, kad nuo balandžio durpių tona kainuos 106 litus. Nuo 1300 iki 1400 litų už toną pabrango skalūnų alyva, kuria kūrenama Aerodromo gatvės katilinė. Taip pat brangsta automobilių kuras, didėja mokesčiai.

Jei pritars Valstybinė kainų ir energetikos komisija, nuo kito šildymo sezono šilumos kilovatvalandė tauragiškiams turėtų kainuoti apie 22 centus, bet gali būti, kad kilovatvalandės kaina padidės maždaug iki 25 centų, nes dabartinė Lietuvos valdžia numatė šildymui lengvatinį 5 procentų Pridėtinės vertės mokesčio tarifą padidinti iki 19 procentų.

 

Rekonstrukcijai – didelės investicijos

Kad šilumos kaina neaugtų ateityje ar bent būtų viena mažiausių Lietuvoje, „Tauragės šilumos tinklai“ investuoja dešimtis milijonų litų. Pernai bendrovė už 2,5 milijono litų įsigijo elektros gamybos generatorių. Praėjusią vasarą Eičių katilinės rekonstrukcijai išleista 100 tūkstančių litų. Gyventojų butuose pakeisti karšto vandens skaitikliai, tai kainavo 300 tūkstančių litų.

Šiuo metu bendrovės kaminas į atmosferą išleidžia 160 laipsnių karščio dūmus. Už 3,5 milijono litų planuojama nupirkti ir sumontuoti sistemą, kuri leistų karštus dūmus panaudoti vandeniui šildyti. Šiemet „Tauragės šilumos tinklai“ planuoja skelbti konkursą miesto šilumos tinklams renovuoti. Planuojama investuoti 4 milijonus litų, 50 procentų sumos šilumininkai tikisi gauti iš Europos Sąjungos fondų, 50 procentų ketina skolintis iš bankų.

Už 500 tūkstančių litų šilumos tiekėjai planuoja įsigyti kilnojamąją katilinę, kuri bus įrengta automobilyje. Avarijos šilumos tinkluose atveju automobilyje įrengtą katilinę būtų galima įjungti tiekti šilumą nuo stacionarios katilinės atkirstiems daugiabučiams.

 

Gyventojų skolos – nedidelės

Prieš 10 metų gyventojų, savivaldybės skolos „Tauragės šilumos tinklams“ siekė 2 milijonus litų. Šiuo metu gyventojai bendrovei skolingi 870 tūkstančių litų. Prasčiausia padėtis – Eičiuose, kur bendrovė šilumą tiekia 114 butų. Maždaug trečdalis butų savininkų vėluoja mokėti už šildymą, skolos siekia 116 tūkstančių litų. Tauragės dvare keletas skolininkų bendrovei skolingi 13 tūkstančių litų. Pasak D.Simaičio, didieji Tauragės ir Tauragės dvaro skolininkai pardavė butus ir persikėlė gyventi į Joniškės ir Juodpetrių sodus.

„Tauragės šilumos tinklai“ šilumą tiekia 5100 klientų, 200 klientų bendrovė padavė į teismą dėl skolų už šildymą. Dėl skolų išieškojimo bendrovė į teismą kreipiasi, kai kliento skolos pasiekia 600–700 litų. D.Simaitis dėkoja antstoliams už operatyvų darbą.

 

Išsigelbėjimas – daugiabučių renovacija

Švedijoje ar Suomijoje pastatams šildyti sunaudojama tris kartus mažiau šilumos negu Lietuvoje, nes ten apšiltinti pastatų stogai, sienos, rūsiai. Anot D.Simaičio, Lietuvai vienintelis išsigelbėjimas – investuoti į pastatų apšiltinimą.

„Tauragės šilumos tinklai“ analizuoja, kiek miesto daugiabučių gyventojai moka už šildymą, pagal tai namus yra suskirstę į keturias kategorijas. Pirmajai kategorijai priklauso renovuoti daugiabučiai (Prezidento g. 82 ir J.Tumo-Vaižganto g. 129B). Pirmojo daugiabučio gyventojai už 2008 metų gruodį tiektą šilumą mokės 1,18 lito už kvadratinį metrą, antrojo – 1,22 lito už kvadratinį metrą.

Antrajai kategorijai priklauso naujos statybos šilumos tiekimą reguliuojantys daugiabučiai. Tai Gedimino g. 8 namas, kur kvadratinio metro šildymas gruodį kainavo 2,07 lito, Birutės g. 30 namas – 3,19 lito už kvadratinio metro šildymą.

Trečiajai kategorijai priklauso daug šilumos sunaudojantys senos statybos daugiabučiai. Tai Prezidento g. 67 (4,27 lito už kvadratinio metro šildymą), Ateities tako 16 (4,49 Lt), Prezidento g. 65 (5,35 Lt).

Į ketvirtąją grupę patenka labai daug šilumos sunaudojantys daugiabučiai. Tai Vytauto g. 88 (6,02 Lt). Neekonomiško šildymo „čempionai“ Tauragėje – Dariaus ir Girėno g. 20 (gruodį vieno kvadratinio metro šildymas kainavo 6,33 lito) ir tos pačios gatvės 18 namas (6,73 Lt).

Apšiltinto Prezidento g. 82 namo vieno kvadratinio metro šildymas kainuoja penkis su puse karto mažiau negu Dariaus ir Girėno g. 18 namo šildymas, todėl D.Simaitis ragina gyventojus investuoti į daugiabučių šiltinimą ir šilumą taupančias technologijas.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras