Soliariumų veikla Tauragėje nekontroliuojama?(14)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2009-09-24 07:50

Tauragėje veikia tik trys soliariumai, turintys leidimus-higienos pasus, kurie turėtų būti iškabinti klientams matomoje vietoje.

Nuo spalio 1-osios kaitintis soliariumuose nebegalės nepilnamečiai. To reikalauja nauja, gerokai griežtesnė Lietuvos higienos norma. Soliariumų darbuotojai, suabejoję klientų amžiumi, privalės reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Jeigu tokio dokumento žmogus neturės, į soliariumą negalės būti įleidžiamas. Besidomint naujais Lietuvos higienos normos sveikatos saugos reikalavimais paaiškėjo, kad daugelis Tauragės soliariumų veikia neturėdami Visuomenės sveikatos centro leidimų-higienos pasų ir yra nekontroliuojami. Nežinoti, kad Tauragėje veikia daugiau nei trys soliariumai, neįtikėtina.

 

 

Tik trys soliariumai veikia legaliai

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės visuomenės sveikatos centras, Tauragės rajone leidimus-higienos pasus verstis soliariumų veikla turi tik trys įmonės, tačiau mūsų redakcijos kolektyvas nesunkiai suskaičiavo apie dešimt soliariumų ir grožio salonų, kur teikiama ši kūno gražinimo paslauga. Leidimus-higienos pasus verstis soliariumų veikla turi IĮ „Agava ir ko“ soliariumas „La Bamba“ (Bažnyčių g. 11), UAB „Margas“ (Pramonės g. 30) ir grožio salonas „Grožis ir stilius“ (Aerodromo g. 13). Penktadienį Tauragės visuomenės sveikatos centrui pateikta dar viena paraiška leidimui-higienos pasui verstis soliariumų veikla gauti. 

Kiek soliariumų yra Tauragėje, „Tauragės kurjeriui“ negalėjo pasakyti nei Tauragės visuomenės sveikatos centras, nei Tauragės apskrities valstybinė mokesčių inspekcija. Pasak Visuomenės sveikatos centro specialistų, nors kai kuriuose salonuose iškabos tebėra, soliariumų veikla nevykdoma arba sustabdyta.Tauragės visuomenės sveikatos centras mus informavo tik tiek, kad apskrityje kontroliuoja 324 kirpyklas, kosmetikos, tatuiruočių kabinetus, grožio salonus, soliariumus, baseinus, skalbyklas, pirtis, saunas, sporto klubus ir apgyvendinimo paslaugas teikiančias įmones.

Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas spaudai Laimonas Rimkus „Tauragės kurjerį“ informavo, kad apskrityje registruota 14 įmonių ir fizinių asmenų, vystančių kirpyklų ir grožio salonų veiklą. Be šių įmonių ir fizinių asmenų, 22 asmenims išduotos individualios veiklos pažymos – iš jų keturios Tauragės rajone. Tauragės apskrityje 123 asmenys yra išsiėmę verslo liudijimus, leidžiančius vykdyti kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veiklą. Šiai ekonominės veiklos rūšiai Tauragės rajono savivaldybėje verslo liudijimai išduoti 41 asmeniui.

 

Kontroliuojami tik legalūs soliariumai

 

Keisčiausia, kad visuomenės sveikatos centrai periodiškai kontroliuoja tik tuos soliariumus, kurie turi leidimus-higienos pasus. Galima suprasti, kad tie, kurie dirba nelegaliai, gali nesilaikyti jokių higienos normų ir reikalavimų. Galbūt amžiaus cenzas juose taip pat negalios?

Šiemet Tauragės rajone Visuomenės sveikatos centro specialistai atliko du patikrinimus, vienu atveju skirta nuobauda. Operatyvioji kontrolė buvo atlikta UAB „Vyturio giesmė“ soliariume ir nustatyta, kad veikla vykdoma neturint leidimo-higienos paso.

Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Daiva Genienė paaiškino, kad centro specialistai vykdo operatyviąją kontrolę tik gavę paslaugų gavėjų skundą arba aukštesnės institucijos, pavyzdžiui, Mokesčių inspekcijos informaciją. Šiemet vieno soliariumo savininkas buvo įspėtas, kad susitvarkytų dokumentus leidimui-higienos pasui gauti. Mokesčių inspekcijos atstovas „Tauragės kurjerį“ patikino, kad ne šios institucijos kompetencija tikrinti, ar pagal verslo liudijimus dirbantys žmonės ir įmonės turi higienos pasus.

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Veslava Golnis „Tauragės kurjerį“ patikino, kad periodinė kontrolė atliekama tik tuose objektuose, kurie turi leidimus-higienos pasus, tačiau operatyvioji kontrolė gali būti atliekama ir pačių Visuomenės sveikatos centro specialistų iniciatyva.

– Tikriausiai Tauragės visuomenės sveikatos centras laukia spalį įsigaliosiančių griežtesnių higienos normų ir tuomet imsis efektyvios kontrolės, – padėtį bandė sušvelninti V.Golnis.

 

Anoniminė informacija nedomina

 

Tauragės visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Petkuvienė akcentuoja, kad soliariumų klientai turi žinoti savo teises ir reikalauti saugių paslaugų.

Pasak D.Petkuvienės, soliariumų klientai turi žinoti, kad negalima naudotis soliariumu, jeigu įskilęs ar kitaip pažeistas jo įrangos gultas, pažeistos ar nuimtos ultravioletinių spindulių filtrų plokštės, neveikia laikmatis. Apsauginiai soliariumo akiniai turi būti pažymėti CE ženklu ir nepažeisti. Soliariumo įrangos gultas ir apsauginiai akiniai po kiekvieno paslaugos vartotojo turi būti valomi specialiomis dezinfekcinėmis priemonėmis ir elektrostatinį krūvį šalinančiais valikliais. Taigi jei  esate kviečiamas į soliariumo kabiną vos tik išėjus prieš tai buvusiam klientui, reiškia, kad dezinfekcija nebuvo atlikta ir jūs rizikuojate užsikrėsti. Nuo spalio soliariumo darbuotojas klientui privalės išduoti Soliariumo paslaugų teikimo kortelę ir ją užpildyti.

Apie higienos normos neatitinkančias soliariumų paslaugas informaciją klientai gali pateikti Tauragės visuomenės sveikatos centrui, kuris įsikūręs Prezidento g. 38. Tačiau Visuomenės sveikatos centras prašo pateikti pagrįstą ir neanoniminę informaciją.

 

Į soliariumus skuba keturiolikmetės

 

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta legaliai veikiančio soliariumo salono „Grožis ir stilius“ savininkė Doloresa Biknerienė pasakojo, kad soliariumų klientės dažniausiai – įvairaus amžiaus moterys ir net vyrai. Ypač sportuojantys, nes nori, kad jų kūnai gražiai atrodytų. Vyresnio amžiaus moterys į soliariumą ateina prieš važiuodamos į šiltus kraštus, kad paruoštų odą deginimuisi. 

– Ir seniau būdavo rekomenduojama neleisti į soliariumus jaunesnių nei 18-os metų merginų. Tačiau tai buvo tik rekomendacija. Ne kartą mergaitėms esu sakiusi, kad jos per jaunos eiti į soliariumą, tačiau pareiškusios, kad jei čia nepriimam, priims kitur, išeidavo. Į soliariumą jau nori eiti ir keturiolikmetės, penkiolikmetės, – sakė verslininkė.

 

Pasak grožio salono savininkės, paskutinį kartą Visuomenės sveikatos centro specialistų komisija jos soliariumą tikrino pavasarį ir pažeidimų nerado.  

 

Padidėja tikimybė susirgti odos vėžiu

 

Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji viešųjų ryšių specialistė D.Genienė „Tauragės kurjeriui“ pateikė naujausius Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros tyrimų rezultatus, kurie rodo, kad melanomos (odos vėžio) rizika 75 proc. padidėjo žmonėms, kurie sulaukę 30 metų pradėjo reguliariai naudotis soliariumu. Soliariumu neturėtų naudotis turintys daug apgamų, strazdanų, kada nors stipriai nudegę saulėje, turintys piktybinių odos pakitimų, sirgę odos vėžiu ar turintys odos vėžiu sirgusių šeimos narių žmonės, taip pat vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams didinančius vaistus ar antibiotikus, antidepresantus, vitaminą A, vaistus nuo diabeto, grybelinių ligų, kontraceptines tabletes. Soliariumų turėtų vengti nėščios moterys.

Visuomenės sveikatos centras ragina soliariumų paslaugų vartotojus atsakingai mėgautis dirbtiniais saulės spinduliais ir įvertinti riziką, taip pat informuoja, kad soliariumuose gali būti naudojami ir nesaugūs įdegio losjonai. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija uždraudė tiekti į rinką nesaugius pavojingus gaminius – įdegio losjonus „Swedish Beauty Perfectly dark” ir „Swedish Beauty Ravishing“ bei įpareigojo pašalinti juos iš rinkos Šie gaminiai pavojingas dėl cheminės sudėties, kurioje yra kosmetikos gaminių gamyboje draudžiamos naudoti medžiagos – cholekalciferolio.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras