Kyla antroji emigrantų banga(16)

Justina ULBERKYTĖ | justina@kurjeris.lt

2009-07-17 06:28

J.Ulberkytės foto

Krizės pasekmės jaučiamos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse, tačiau mūsų šalies gyventojai vis dėlto ryžtasi rizikuoti ir leistis laimės ieškoti svetur. Noras geriau gyventi ir pagerinti savo buitį elementariais patogumais: nauju automobiliu, baldais ar būstu – nebe pagrindinė priežastis, verčianti lietuvius emigruoti. Šiuo metu lietuvius išvykti skatina paprasčiausias troškimas išgyventi.

 
 

Iš Lietuvos veja krizė 

Nors ir Vakarų Europoje galimybių įsidarbinti ne tiek, kiek anksčiau, bet „RT Tax“ – įmonės, besiverčiančios mokesčių grąžinimu, verslo plėtros ir rinkodaros vadovas Saulius Zaščižinskas „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad naujai kylanti emigracijos banga gali būti kur kas didesnė nei pirmoji, kilusi Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą. Įmonės duomenimis, jaučiamas didelis susidomėjimas mokesčių susigrąžinimu, nes už susigrąžintus pinigus žmonės vėl gali bandyti įsidarbinti užsienyje.

– Pagrindinė priežastis, verčianti išvykti, – krizės slegiama mūsų šalies ekonomika. Darbą susirasti sunku, beveik neįmanoma, o ir gyventojai turi įvairių juos spaudžiančių įsipareigojimų, pavyzdžiui, iš bankų paimtos paskolos, kurias vis tiek reikia atiduoti, – tvirtino S.Zaščižinskas.

Pasak vyro, mūsų šalyje netekus darbo įsidarbinti kaip ir nėra vilčių, o užsienyje manoma, kad ekonomika atsigaus greičiau ir atsiras naujų darbo vietų atvykėliams.

– Ten vis tiek lengviau, o lietuviams, kaip ir visiems, valgyti norisi, – nekokią Lietuvos padėtį konstatavo „RT Tax“ atstovas.

Tauragės miesto seniūnijoje dirbanti Marė Merkelienė informavo, kad didelio užsienin išvykstančiųjų srauto nėra užregistruota, tačiau nemažai žmonių domisi, kokių dokumentų reikia norint išvykti.

 

Grįžta tik dėl formalumų

Vasarą nemažai svetur įsidarbinusių lietuvių grįžta atostogų į tėvynę, kurių metu nori įregistruoti užsienyje įvykusias santuokas ir gimusius vaikus. Remiantis mūsų šalies įstatymais, užsienyje gimusių vaikų tėvai, jei nors vienas jų yra lietuvis, privalo vaiko gimimą įtraukti į apskaitą jų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigoje.

– Vasaros sezonu ypač padaugėja žmonių, grįžusių susitvarkyti įvairius formalumus. Beveik visi vienbalsiai tvirtina, kad į Lietuvą grįžti gyventi neketina. Teigia, jog esant tokiai situacijai čia nėra ko grįžti, – sakė Tauragės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus specialistė Birutė Kuzminskienė.

Tauragėje gegužę užregistruoti du užsienyje gimę vaikai, birželį – devyni.

 

Vos sudūrė galą su galu

47 metų pagėgiškė Danguolė darbą išbandė jau keliose Europos šalyse.

– Į užsienį išvykau prieš ketverius metus. Pirmoji šalis, kurioje dirbau, buvo Italija. Ten gyvenau ir dirbau pusę metų – šeimoje prižiūrėjau sergantį žmogų. Tai buvo sunkus, tiek fizinės, tiek psichologinės ištvermės reikalaujantis darbas. Toks užsiėmimas man nepatiko, tad nusprendžiau grįžti į Lietuvą, – pasakojo Danguolė.

Baigusi Kauno prekybos mokyklą ir ten įgijusi virėjos specialybę grįžusi į Lietuvą moteris dirbo ne savo srities ir mažai apmokamą darbą.

– Gimtinėje turėjau darbą, bet gaudama mažas pajamas vos sudūriau galą su galu, todėl ir vėl nusprendžiau išvykti į užsienį. Turiu dvi dukras, kurioms reikėjo paramos išleidžiant jas į mokslus. Kadangi auginu jas viena, kito pasirinkimo ir nebuvo, – pripažino Danguolė.

 

Geriau nei Lietuvoje

Pagėgiškė džiaugiasi ir nesigaili, kad paliko gimtinę, nes ten, užsienyje, pasak moters, ji gali gyventi tikrąja to žodžio prasme. Nuėjus į parduotuvę nereikia skaičiuoti ir galima nusipirkti tai, ko širdis geidžia. Gali sau leisti nueiti ten, kur Lietuvoje tikrai neitum, nes negalėtum sau leisti šitiek pramogų. Anot Danguolės, nostalgija Lietuvai visada išliks, bet ir Airijoje yra lietuviškų parduotuvių, laikraščių, kartais vyksta ir lietuvių koncertai.

– Čia taip pat jaučiasi krizė, bet kai turi darbą, jos kaip ir nėra. Atlyginimas mokamas laiku, bedarbiams mokamos pašalpos. Niekas ten nežiūri, ar tu emigrantas, ar šios šalies pilietis, – sakė mokykloje ir dažų fabrike dirbanti moteris.

Kartą ar du per metus atostogų į Lietuvą parskrendanti moteris visam laikui grįžti neketina, nes per savaitę Airijoje uždirba tiek, kiek čia uždirbdavo per mėnesį. Pasak jos, dabar į Airiją atvykstantiems ir neturintiems pažinčių žmonėms darbą susirasti labai sunku, nes ir pačių airių bedarbių gretos nemažos.

 

Laiko socialinės garantijos

Tauragėje baigusi profesinę mokyklą dvidešimtmetė Agnė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad išvykti į užsienį prieš metus ją pastūmėjo bevaisės darbo paieškos tėvynėje.

– Kol Lietuvoje nepagerės situacija, tikrai nematau galimybės čia grįžti, nes užsienio šalys šiuo metu geriau rūpinasi emigrantais, nei mūsų šalis savo piliečiais. Nors labai norėčiau grįžti visam laikui, tačiau tai neįmanoma. Kol iš Lietuvos nepasitrauks krizė ir kol žmonės eidami gatvėmis nepradės šypsotis, į tėvynę negrįšiu, – juokauja Agnė.

Mergina pridūrė, kad tiems, kurie ketina laimės ieškoti užsienyje, pradėti viską nuo nulio tikrai bus sunku.

– Krizė, kaip ir visur, jaučiama ir Airijoje, kur dabar ir gyvenu, bet šalis stengiasi imigrantus išlaikyti, jei jie ir neturi darbo. Per devynis mėnesius atsistoti ant kojų padeda socialinės įstaigos (jei šalyje jau esi išgyvenęs trejus metus), darbo birža nuolat siunčia į mokslus, kad galėtum kelti kvalifikaciją ir greičiau susirasti darbą, – sakė mokyklų valytojos, viešbučio virtuvės ir kambarinės darbus jau išbandžiusi mergina.

Skaityti komentarus (16) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras